turskeserije.forumer.com

It is currently 24 Apr 2014 14:33

Contact Us | All times are UTC + 1 hour [ DST ]

Welcome
DOBRODOŠLI NA NAŠ FORUM

Ovaj forum trenutno pregledavate kao gost. Više vam se mogućnosti može otvoriti registracijom. Tada možete pisati, zahvaljivati, slati poruke i još puno, puno toga.
Na ovom forumu možete pronaći prevedene epizode serija Veličanstveno stoljeće (Sulejman Veličanstveni), Karadayi (Huligan), Izgubljena čast, Plavi leptiri, Sjever-Jug, 1001 noć, Kad Lišće Pada i još puno filmo i serija prevedenih na HBS te bugarski!

Pozdrav od administratora te domaće - Sultanove Družbe

WELCOME TO OUR FORUM
You are currently browsing this forum as a gest. By registration you can write, thanks, send messafes, and much more.
On this forum you can find translated episodes of Magnificent Century, Karadayi, What's Fatmagul's fault, Blue Butterflys, North-South, 1001 nights, When leaves fall and much films and shows translated to SerboBosnianCroatian and Bulgarian!

Best greetings from adminsitrators and Sultan's team!

Forum rules

Image

Image

Post new topic This topic is locked, you cannot edit posts or make further replies.  [ 437 posts ]  Go to page Previous  1 ... 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27 ... 49  Next
Author Message
 Post subject: Re: Muhteşem Yüzyıl / Veličanstveno stoljeće vol.3
Unread postPosted: 14 Feb 2012 11:03 

Has thanked: 0 time
Have thanks: 1 time
Ko zna, mozda ce biti jos neki novi lik u seriji, prije nego sto Ibrahima likvidiraju. Posto je u prosloj epizodi prikazano da je bila 1532 godina kada se rodio sultanov cetvrti sin, znaci jos samo 4 godine do Ibrahimovog pogubljenja. Zato smatram da je vjerovatno Nigar Kalfa ta Muhsine posto se blizi njegov kraj a u seriji 4 godine prodje brzo. Ko zna mozda ove 4 godine produze u nekoliko epizoda, pa se pojavi jos neka ali ja bih voljela da do kraja ostane sa Nigar Kalfom nekako mi je ona slatka i draga. Sta li ce biti sa Hatice kada Ibrahima smaknu? Ja sam negdje citala da je i ona zivjela do 1536.

Report this post
 Profile Send private message E-mail  

Unread postPosted: 14 Feb 2012 12:38 

Has thanked: 97 time
Have thanks: 96 time
@blueice011 - i ja sam pronašla taj prevod Mustafine zakletve na engleski, i očito je da je to preveo neko sa limitiranim znanjem bilo turskog ili engleskog jezika.
No takve stvari su uočljive samo onima koji poznaju turski jezik dovoljno dobro, tako da ti svakako nisi imala "blond moment". Tvoj prevod je odličan :uf: ...krivica je na onome ko je objavio tako loš prevod na engleski.

Ja vrlo često u prevodima epizoda primjetim te nelogičnosti, nedosljednosti...ali to je sasvim razumljivo jer se prevod radi na osnovu ruskog, bugarskog i inih prevoda...pa se dešavaju situacije da se "izgubimo u prevodu" :mrgreen:

Ne zamjerite mi, ja sam inače "detail oriented"...i ne mogu si pomoći, mada često poželim da nisam takav detaljista i perfekcionista. Ponekad izgubim dragocjene sate na stvari koje mnogi smatraju trivijalnim, ali šta je tu je :flowers:

Vjerovatno iz istih razloga, moj interes za seriju je izuzetno opao. Ne mogu se više zadovoljiti pukim haremskim spletkama, nedostacima kvalitetnih dijaloga...scenografija, kostimi, nakit jednostavno više nisu dovoljni za prikriti sve manjkavosti ove serije. Nakon odgledane epizode često mi bude žao utrošenog i.e. izgubljenog vremena. Stoga sam odlučila da seriju više neću pratiti. Pretpostavljam da ću tu i tamo pogledati neku epizodu, ali svakako ne sa istim žarom, pažnjom i zanimanjem kakvo sam imala prije.

I da, dodirnut ću se još jedne "teme" spomenute ovdje, a to je Ezel. Odgledala sam dosta turskih serija, vrlo mali broj istih sam ispratila do kraja, a Ezel je bio jedna od njih.

Usudiću se reći da u proteklih 10-tak godina nisam pogledala bolju seriju. Prošlo je već više od godinu dana kako je završeno prikazivanje iste i ja još nisam naišla ni na jednu seriju koja bi mogla parirati Ezelu.

Blueice, sasvim si u pravu kada kažeš da je Ezel modernizovana verzija Diminog romana o grofu Monte Kristu. To bi zapravo bila osnovna konstrukcija scenarija, i ta sličnost je primjetna u prvih par epizoda, međutim tajj početni scenarij je poprilično izmjenjen i dorađen u narednim epizodama, tako da Ezel postaje priča za sebe.

Gledajući epizode često mi se znalo desiti da zaustavim prikazivanje i zapišem pojedine dijaloge, citate, monologe, a kako sam dosta izbirljiva u vezi sa istim, ovakve stvari mi se vrlo rijetko dešavaju, bilo da je riječ o filmovima, serijama ili pak romanima. Vjerovatno me je to i "oborilo s nogu" i prikovalo uz ekran ;)

Fascinirana sam ulogom Ujaka Ramiza (Tuncel Kurtiz), njegovim citatima poznatih književnih djela od Hamleta do Dostojevskog, primjenom istih u vidu savjeta ili pojašnjenja specifičnih životnih situacija i svakodnevnih dešavanja.

Kraj je apsolutno nepredvidljiv. Svi koji su očekivali kraj svojstven većini sapunica su ostali duboko razočarani. Svi koji vole koristiti vlastiti mozak i prepustiti se izazovu analiziranja su ostali zadivljeni. Dobro se sjećam da se nakon posljednje prikazane epizode na mnogobrojnim web stranicama danima vodila rasprava o tome šta je pisac htio da kaže na kraju. Svako je imao svoje tumačenje, svoje viđenje...i to je ono što, po mome mišljenju, ovu seriju drži visoko iznad svih ostalih. Navela me na razmišljanje, a to daleko više preferiram od pukog praćenja pokretnih slika na ekranu :MY:

Blueice :hug:

Svim ostalim dragim ljudima sa ovog foruma lijep pozdrav, ugodan dan i pišemo se :4:

Report this post
 Profile Send private message  

Unread postPosted: 14 Feb 2012 13:34 

Has thanked: 1235 time
Have thanks: 769 time
papatya , :hug: I also saw all the episodes Ezel and I agree with you.

Fascinirana sam ulogom Ujaka Ramiza (Tuncel Kurtiz), njegovim citatima poznatih književnih djela od Hamleta do Dostojevskog, primjenom istih u vidu savjeta ili pojašnjenja specifičnih životnih situacija i svakodnevnih dešavanja.
Amazing was the Ezel´s mother too. But serial was so very difficult for me .
And ...."..Kraj je apsolutno nepredvidljiv. Svi koji su očekivali kraj svojstven većini sapunica su ostali duboko razočarani." I was too.
Blueice, jewelry are beautiful , thank´s :O:

Report this post

Unread postPosted: 14 Feb 2012 15:17 
Site Admin

Has thanked: 444 time
Have thanks: 1427 time
Prevedena (samo dio) najava 47. epizode...

Za titlove kliknite "CC"

http://www.dailymotion.com/video/xone3n ... shortfilms

Report this post

Unread postPosted: 14 Feb 2012 15:19 

Has thanked: 37 time
Have thanks: 147 time
Draga lela123 dobrodošla. I ja imam u nicku brojke 123 pa izgleda kao da ti i ja imamo isto prezime.

Drage moje blueice i mirnamirna kao i obično, i u pogledu Ezela se slažemo. Nisam gledala dalje od prve epizode. Malo mi sve to čudno postavljeno, te mala sredina, te zatvor, te stihovi, pa bogati, pa mješancija svega i svačega. No, razumijem da se nekome i to sviđa. :) :Sulejman: :)

Report this post

Unread postPosted: 14 Feb 2012 15:25 

Have thanks: 1 time
Lela123 wrote:
Ko zna, mozda ce biti jos neki novi lik u seriji, prije nego sto Ibrahima likvidiraju. Posto je u prosloj epizodi prikazano da je bila 1532 godina kada se rodio sultanov cetvrti sin, znaci jos samo 4 godine do Ibrahimovog pogubljenja. Zato smatram da je vjerovatno Nigar Kalfa ta Muhsine posto se blizi njegov kraj a u seriji 4 godine prodje brzo. Ko zna mozda ove 4 godine produze u nekoliko epizoda, pa se pojavi jos neka ali ja bih voljela da do kraja ostane sa Nigar Kalfom nekako mi je ona slatka i draga. Sta li ce biti sa Hatice kada Ibrahima smaknu? Ja sam negdje citala da je i ona zivjela do 1536.

Serija se pocela prikazivati u 5. januara 2010, prije godinu dana. Za godinu dana seije je prikazano deset godina Sulejmanove vladavine. U zadnjoj epizodi prikazanoj u februaru smo se pomjerili naglo za dvije godine. Sta vjerovatno znaci, da cemo sad neko vrijeme tapkati u mjestu.
@blueice je u najavi do kraja ove sezone napisala da ce se Hatice neizljecivo razboljeti i umrijeti pocetkom iduce sezone. Tako da ce nju Ibrahim nadzivjeti u seriji.
A u stvarnosti je Hatice bila ljuta na Ibrahima zbog nevjerstva i okrenula mu ledja. Udali su je ponovo za pasu nakon smaknuca Ibrahima. :Ibrahim:
Sulejman je vladao 46 godina, ovim tempom nas ocekuju 4,6 sezona. :Sulejman:

@papatya slazem se s tobom u vezi VS, i sama sam razocarana radnjom u seriji, vec predugo gledamo sukob unutar harema, najznacajniji Hurrem - Mahidevran. Da je serija trajala jednu sezonu bila bi velicanstvena, ovako ce mnogi
odustati od gledanja.

Report this post

Unread postPosted: 14 Feb 2012 15:26 

Has thanked: 1007 time
Have thanks: 954 time
Zelim da danasnji dan provedete u ljubavi sa svojim najmilijima, ali ne samo ovaj nego i sve ostale dane u godini.

Image

gabulianka dobro dosla na nas forum :happy: sala mala, jaja zao mi je sto se to desilo sa tvojim nikom, lakse mi ga je bilo zapamtiti od ovog novog, ali sigurna sam da ce vremenom i ono postati jednako jednostavno kao jaja :MY:

lela dobro dosla medju sultanove sljedbenike, drago mi je sto imamo jos jednog sagovornika :to smo mi:

Meša Selimović

Report this post

Unread postPosted: 14 Feb 2012 15:33 
Site Admin

Has thanked: 444 time
Have thanks: 1427 time
Florentina wrote:
Sulejman je vladao 46 godina, ovim tempom nas ocekuju 4,6 sezona. :Sulejman:

Treba naglasiti da serija opisuje cijelo stoljeće, te da će makar i u 2 epizode prikazati početak propasti carstva...

Report this post

Unread postPosted: 14 Feb 2012 16:09 

Have thanks: 0 time
Draga Sviha, naravno da ljudi sami odabiru što im se sviđa a što ne. Eto, baš mi se dopalo da ti i ja isto mislimo i oko Ezela. Isto tako slično mislimo i o VS.

šaljem ti puno toplih pozdrava :hug: :O:

Draga Jaja, evo, zamolit ćemo Marka da vidi što se desilo s tvojim nickom. Marko, lijepo te molim, zbog naše drage Jaje da pogledaš što se to moglo desiti jer Jaja nam je svima draga i svi je volimo. Hvala unaprijed.

lijep pozdrav ti šaljem :welcome:

Fli, Lila, Blueice i sve druge drage djevojke zagraj za vas :hug:

Report this post

Post new topic This topic is locked, you cannot edit posts or make further replies.  [ 437 posts ]  Go to page Previous  1 ... 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27 ... 49  Next

Contact Us | All times are UTC + 1 hour [ DST ]