Remove this ad

Markonoc

Site Admin

Lead

Oct 26 12 12:56 PM

Tags : :

Snima: Tims Production-Timur Savcı
Redatelj: Nihat Durak
Scenarist: Meral Okay
Žanr: Povijesna drama

[legend="Veličanstveno stoleće" ("Muhteşem Yüzyıl")]
Priča je o životu i vladavini jednog od najvećih turskih, ali i svetskih osvajača u istoriji.
Radnja je usmerena na period 16. veka kada je sultan došao na vlast, njegova osvajanja, zakonodavnu aktivnost, buran život, haremske intrige i najbolje godine kao Sulejmana I Veličanstvenog, a u sklopu uzbudljive i intrigantne priče o Osmanskom carstvu.

Sultan Sulejman I Veličanstveni (27. april 1495 - 6. septembar 1566) poznat i kao Kanuni (Zakonodavac), došao je na vlast 1520 godine, nakon smrti oca, sultana Selima I. Pod njegovim vođstvom Osmanlijsko carstvo je dostiglo svoj vrhunac.
Osvojio je Beograd 1521. i pobedio mađarsku vojsku Ludviga II u Mohačkoj bici 1526. Ipak, uprkos dugoj opsadi, nije uspeo da osvoji Beč i njegov pohod ka centralnoj Evropi je zaustavljen. Bio je poznat kao dobar i pravedan vladar. Njegove zaostavštine na ovim prostorima su, između ostalog, Bajrakli džamija u Beogradu i Stari most u Mostaru.

Seriju, koja je počela da se emituje 5. januara 2011, pratili su manji nemiri pokrenuti od strane islamskih ekstremista, koji smatraju da čuveni sultan nije prikazan na dostojan način.
Serija "Veličanstveno stoleće" snima se u, za ovu priliku detaljno reprodukovanim, kulisama čuvene Topkapi palate u Istanbulu, koja je bila administrativni centar Osmanlijskog carstva skoro 400 godina.

Pripreme za snimanje serijala trajale su godinu i po dana, a snimanje prve sezone odvijalo se na dvanaest različitih lokacija, kako bi se na najbolji mogući način dočarala turska kultura u to doba. Planirani budžet ovog, do sada najskupljeg televizijskog projekta u Turskoj, iznosi 40 miliona eura, dok je samo za scenografiju i kostime u prvoj sezoni izdvojeno preko 2 miliona eura. Nakit koriscen u prvih 25 epizoda procenjen je na 1.5 miliona eura.
[/legend]

"Legenda jednog carstva postaje legenda jedne ljubavi"

Dobro došli na desetou (ma jesmo dobri, mašala) temu serije "Veličanstveno stoljeće"

prijevod i obrada:

Remove this ad
Remove this ad

#2 [url]

Oct 26 12 1:48 PM

Re: Muhteşem Yüzyıl / Veličanstveno stoljeće vol. 10

Sretan Bajram, zelim svim dragim prijateljima muslimanske veroispovijesti

#4 [url]

Oct 26 12 9:06 PM

Hürrem Sultan ve Firuze arasındaki düğüm çözülüyor. Firuze hatun gözdeler katına çıkıyor. İbrahim Paşa, İskender Çelebi’nin adamlarını devlet kadrosundan uzaklaştırıyor. Firuze’nin gözdeler katına taşınmasıyla Hatice Sultan iyiden iyiye Hürrem’in üzerine gitmeye başlıyor.

Şehzade Mehmet’le halvete yollanan Firuze, duruma karşı çıkar ve Hürrem Sultan’la yüzleşir. Hayal kırıklığına uğrayan Hürrem, bunun bedelini en ağır şekilde ödetecektir. Hürrem’in durumu öğrenmesiyle Firuze saklanmaz ve aleni şekilde gözdeler katına çıkarılır.

Diğer taraftan Şehzade Mustafa ve Mahidevran Manisa sarayına varır. Mustafa ayağının tozuyla Helena’yı görmeye gider. Ama beklediği sevinci Helena’da göremez. Helena, babası tarafından evlendirilmek üzeredir. Şehzade Mustafa’dan uzak durur. Taşlıcalı Yahya, Mustafa’nın üzüntüsüne ortak olsa da Mustafa ve Helena ayrı düşer.
Öte yandan İbrahim Paşa, Hatice sultanın gönlünü yeniden kazanmak için onunla bir buluşma ayarlar. Hatice Sultan ise yaşadıklarını unutamamaktadır. Sultan Süleyman ise, Firuze’ye yaptıklarından ötürü Hürrem’e sessiz bir tavır alır. Hürrem, ilk defa Süleyman’ı kaybetme korkusu yaşar. Ve Rüstem Ağa’dan Firuze’den kurtulmak için yardım ister.

İbrahim Paşa, İskender Çelebi’nin adamlarını devlet kadrolarından uzaklaştırırken, Mirahur Rüstem Ağa’yı da Teke sancak beyliğine atar. Diğer yandan İstanbul kadısı Ebussuud Efendi, esnaf teftişinde aldığı sert tedbirler yüzünden Süleyman ve İbrahim’in karşısına çıkmak zorunda kalır.
Hürrem Sultan, Firuze hatundan kurtulabilecek mi? İbrahim Paşa, Rüstem Ağa’yı payitahttan uzaklaştırabilecek mi? Şehzade Mustafa, Helena ile yeniden bir araya gelebilecek mi? İbrahim Paşa, Hatice Sulta’nın gönlünü yeniden kazanabilecek mi?

#5 [url]

Oct 27 12 12:21 AM

Svima koji slave, zelim srecan Bajram i da ga u sreci i veselju provedete!

P.S. - @Bona
Jel ima kolaca?

#6 [url]

Oct 27 12 7:06 AM

Hvala svima na bajramskim cestitkama i veliki svima.

Takodjer, Bajram Serif Mubarek Olsun.

Hehe, Antigona...jooj, nemoj ziva bila vise. Ja ne znam sta je nama zenama, ali malo mi je bilo baklava, pa mi je malo bilo i torta sa orasima, pa mi je malo bilo rolat sa malinama, i na kraju sam "narodski" receno zavila i jabukovacu..
Ako me nema narednih dana onda sam

Svima u jatu Druzine, ne po jedan, nego po tri uzorka. Inace mi valja sve zamrznuti...

"Destur! Sultan Suleyman Han Hazretleri!" :)

#7 [url]

Oct 27 12 9:17 AM

Bajram Šerif Mubarek Olsun svim forumašima koji slave!

#8 [url]

Oct 27 12 5:18 PM

Rusi su preveli 70. epizodu, tko želi može je pogledati na bigcinema.tv.
Meni se je uopće neda gledati.

Nadam se da uživate u blagdanima sa svojim najdražima.

Svima lijep pozdrav.

#9 [url]

Oct 28 12 1:42 AM

Bona wrote:
Hvala svima na bajramskim cestitkama i veliki svima.

Takodjer, Bajram Serif Mubarek Olsun.

Hehe, Antigona...jooj, nemoj ziva bila vise. Ja ne znam sta je nama zenama, ali malo mi je bilo baklava, pa mi je malo bilo i torta sa orasima, pa mi je malo bilo rolat sa malinama, i na kraju sam "narodski" receno zavila i jabukovacu..
Ako me nema narednih dana onda sam

Svima u jatu Druzine, ne po jedan, nego po tri uzorka. Inace mi valja sve zamrznuti...

Znam o cemu pricas, mom sinu je bio danas rodjendan, evo mi pun frizider hrane, koju nisu mogli da pojedu.

#10 [url]

Oct 28 12 1:23 PM

Svim vernicima zelim srecan praznik i da ga provedu u miru i blagostanju.

Remove this ad

#12 [url]

Oct 28 12 7:43 PM

svim dragim ljudima na bajramskim cestitkama
sve vas a ja ubrzo moram

#17 [url]

Oct 29 12 11:19 AM

Marko, forum nam je sada vise Muhtesem

" Odlazeći, čuvaš slobodu! Ostajući, čovjek trpi ili napada!
Ja se krećem u krug. Odlazim i vraćam se. Slobodan i vezan. I mislim. I čeznem.
I volim. "
Meša Selimović

#19 [url]

Oct 29 12 10:49 PM

Marko, super ste sve ovo preuredili, baš dobro izgleda. Nije me bilo par dana, kad ono imam šta viditi.
Svaka čast na trudu i volji.

#20 [url]

Oct 30 12 1:25 PM

Extra je novi forum!

Remove this ad

Quick Reply

bbcode help