Remove this ad

Markonoc

Site Admin

Lead

Dec 10 12 10:06 PM

Tags : :

Snima: Tims Production-Timur Savcı
Redatelj: Nihat Durak
Scenarist: Meral Okay
Žanr: Povijesna drama

[legend="Veličanstveno stoleće" ("Muhteşem Yüzyıl")]
Priča je o životu i vladavini jednog od najvećih turskih, ali i svetskih osvajača u istoriji.
Radnja je usmerena na period 16. veka kada je sultan došao na vlast, njegova osvajanja, zakonodavnu aktivnost, buran život, haremske intrige i najbolje godine kao Sulejmana I Veličanstvenog, a u sklopu uzbudljive i intrigantne priče o Osmanskom carstvu.

Sultan Sulejman I Veličanstveni (27. april 1495 - 6. septembar 1566) poznat i kao Kanuni (Zakonodavac), došao je na vlast 1520 godine, nakon smrti oca, sultana Selima I. Pod njegovim vođstvom Osmanlijsko carstvo je dostiglo svoj vrhunac.
Osvojio je Beograd 1521. i pobedio mađarsku vojsku Ludviga II u Mohačkoj bici 1526. Ipak, uprkos dugoj opsadi, nije uspeo da osvoji Beč i njegov pohod ka centralnoj Evropi je zaustavljen. Bio je poznat kao dobar i pravedan vladar. Njegove zaostavštine na ovim prostorima su, između ostalog, Bajrakli džamija u Beogradu i Stari most u Mostaru.

Seriju, koja je počela da se emituje 5. januara 2011, pratili su manji nemiri pokrenuti od strane islamskih ekstremista, koji smatraju da čuveni sultan nije prikazan na dostojan način.
Serija "Veličanstveno stoleće" snima se u, za ovu priliku detaljno reprodukovanim, kulisama čuvene Topkapi palate u Istanbulu, koja je bila administrativni centar Osmanlijskog carstva skoro 400 godina.

Pripreme za snimanje serijala trajale su godinu i po dana, a snimanje prve sezone odvijalo se na dvanaest različitih lokacija, kako bi se na najbolji mogući način dočarala turska kultura u to doba. Planirani budžet ovog, do sada najskupljeg televizijskog projekta u Turskoj, iznosi 40 miliona eura, dok je samo za scenografiju i kostime u prvoj sezoni izdvojeno preko 2 miliona eura. Nakit koriscen u prvih 25 epizoda procenjen je na 1.5 miliona eura.
[/legend]

"Legenda jednog carstva postaje legenda jedne ljubavi"

Dobro došli na jedanaestu (ma jesmo dobri, mašala) temu serije "Veličanstveno stoljeće"

prijevod i obrada:

Remove this ad
Remove this ad

#1 [url]

Dec 11 12 2:40 AM

Re: Muhteşem Yüzyıl / Veličanstveno stoljeće vol. 11

Pih, tek sad stigoh na forum u guzvi sam nekoj bila ceo dan, a vi vec zakljucali staru temu.
Nema veze, pisemo sad ovde.

Marko, posto si zakljucao predhodnu temu, odgovaram ti ovde.
[quote]Nije ne cjepidlačim inače (valjda), no i meni zapelo za oko.
Bit e da glumce samo tako naučili

Haha, i ja sam primetila. Sto je najsmesnije krsti se sa tri prsta, ali na katolicki nacin (s leva na desno). Kazem vam, sve su pomesali sto se tih stvari tice.

Odoh sad da citam sta ste napisali, kasnim...

Pozdrav!

Markonoc

#2 [url]

Dec 11 12 4:08 PM

Emocije "Veličanstvenog stoljeća" dosežu vrhunac!
Može li Ibrahim odvratiti Mustafu od braka u Burski u koju je otišao bez Sulejmanova znanja? Može li Hurrem uništiti bliski odnos Sulejma i Ibraihma svojim postpupkom? Uspijeva li Nigar u bijegu s kćeri u svoj rodni kraj?

Princ Mustafa i Ibraihm Paša se sastaju u Bursti, bez Sulejmanova znanja. Ibrahim pokušava odgovoriti Mustafu od braka. Sulejman saznaje da Ibrahim nije otišao u Edirne kako je rekao, već u Bursu. Nakon toga, Sulejman postaje zarobljenik vlastitih sumnji zbog tajnog viđenja. Tijekom noći ga budi nočna mora u kojoj je uznemiren sumnjama koje ispunjavaju njegovo srce.

Tašlidžala pak, s druge strane, želi ponovno vidjeti Mihrimah prije što se vrati u Manisu. Nažalost, u Glavnom ga vrtu čeka neočekivani gost, koji zaljubljenom paru ljubav pretvara u muku.

Ibrahim se prilikom povratka podhitno opravdava Sulejmanu. Kasnije Ibrahim do kraja zamrzi Hurrem koja je lažno predstavila Sulejmanu njihovo nedužno viđenje.
Borba Hurrem - Ibrahim postaje rat okaljan krvlju iz kojeg samo jedno može izaći kao pobjdenik.

Nigar bježi s kćeri, čekaju na brodu, a za petama su joj Ibrahim i Matrakči koji su se vratili iz Burste te Rustem kojemu je ukrala zlato.

Mustafa je nedolučan u vezi s Elenom, nakon razgovora s Ibrahimom, a na kraju donosi konačnu odluku.

Uspijeva li se Ibrahim opravdati u vezi tajnog viđenja? Tko pobjeđuje u ratu Hurrem-Ibrahim? Kakvu odluku donosi Mustafa vezano za Eleni? Uspijeva li Nigar pobjeći sa svojom kćeri?

#3 [url]

Dec 11 12 5:55 PM

Hello svima!

Da li vam ova dva glumca lice?

Selim Bajraktar -Muhteşem Yüzyıl

Michael Imperioli -The Sopranos

#5 [url]

Dec 11 12 9:09 PM

Dobro veče želim svim forumašima, pronašla sam nešto što će vas možda interesovati a možda i znate!

Profesor Jusuf Halakoglu, turski istoričar, naveo je 20 najvećih grešaka hit serije Sulejman Veličanstveni, koja je osvojila region.

Postoji mesto gde Ljubav počinje i mesto gde Ljubav prestaje - a Ljubav ne traži ništa

Karl Sandberg

Markonoc

#6 [url]

Dec 11 12 9:26 PM

@BebaiMira... samo da znaš... Tvoj sam dio posta stavio u spoiler, jer je riječ o starim pogreškama na koje se mi ježimo. Dakle, imali smo u jednom postu osporeno svih 20 ili koliko je već činjenica.

Osuđeni smo na čekanje. Ja vam iz pouzdanih izvora mogu reći da se serija ne ukida!

Ah, evo...

#7 [url]

Dec 11 12 11:20 PM

Da znaš Marko jako sam se dvoumila da ovo postavim. Ne znam još uvek mi treba malo vremena da bih se uklopila u vaše diskusije i ne bih volela da se ježite zbog toga. Ne želim da se pravdam, ali za ovih mesec dana ja samo pokušavam da se uklopim u ovo naše druženje. Uostalom čovek se uči na greškama, a greška se da ispraviti, barem tako ja mislim. Naravno ti si naš Admin i ti toga mnogo znaš i umeš, i hvala ti za ovu sugestiju.
Zainteresovana sam da se serija i dalje emituje i drago mi je zbog toga.
Šaljem veliki pozdrav iz zavejanog Beograda.

Postoji mesto gde Ljubav počinje i mesto gde Ljubav prestaje - a Ljubav ne traži ništa

Karl Sandberg

Markonoc

#9 [url]

Dec 12 12 7:47 AM

BebaiMira wrote:
Da znaš Marko jako sam se dvoumila da ovo postavim. Ne znam još uvek mi treba malo vremena da bih se uklopila u vaše diskusije i ne bih volela da se ježite zbog toga. Ne želim da se pravdam, ali za ovih mesec dana ja samo pokušavam da se uklopim u ovo naše druženje. Uostalom čovek se uči na greškama, a greška se da ispraviti, barem tako ja mislim. Naravno ti si naš Admin i ti toga mnogo znaš i umeš, i hvala ti za ovu sugestiju.
Zainteresovana sam da se serija i dalje emituje i drago mi je zbog toga.
Šaljem veliki pozdrav iz zavejanog Beograda.

@BebaiMira... Ja na novije članove ne gledam kao "kad su došli" ili "odakle su došli", već kako pišu, druže se i komentiraju... Ta, puno mi je draže vidjeti tvoj post, kao novog korisnika, nego post neke osobe koja dođe i pita "kad će prevod?".

Zato... Samo da znaš, da te stranice, uglavnom žuti tisak, pišu potpune besmislice, koje mi ne volimo prenositi.

Pozdrav!

#10 [url]

Dec 12 12 12:14 PM

Draga BebaiMira,
tvoji postovi me uvijek razvesele jer su lijepo napisani.
O povijesti smo pisali ovdje pod temom O povijesti Osmanskog carstva i tamo ima puno sadržaja koji je zanimljiv i probran iz najboljih dostupnih izvora. Ukoliko napišeš nešto što je već napisano, nije problem, Marko o tome vodi računa.
Ti nam se samo javljaj kad god poželiš, iznesi svoje mišljenje, napiši što god želiš, ponekad se razvije zanimljiva diskusija iz jednog takvog posta. Samo naprijed.
Rado te čitam i šaljem ti puno lijepih pozdrava.

pozdravi i ostalim dragim forumašima.

Remove this ad

#11 [url]

Dec 12 12 1:05 PM

BebaiMira drago mi je sto si nam ponovo ovo napisala, jer svidjalo nam se ili ne neke od ovih cinjenica su istinite, a neke ne vrijedi ni citati.
Marko ova fotka je odlicna, nasmijala me
Skuli, za tebe i sve ostale topli pozdrav da vas ugrije u ove hladne dane.

" Odlazeći, čuvaš slobodu! Ostajući, čovjek trpi ili napada!
Ja se krećem u krug. Odlazim i vraćam se. Slobodan i vezan. I mislim. I čeznem.
I volim. "
Meša Selimović

#12 [url]

Dec 12 12 5:59 PM

Evo mene. Marko, potpuno te razumem da pratiš i vodiš računa o tome ko je šta napisao, kako se družimo i komentarišemo. A to što je napisao turski istoričar Jusuf Halakoglu nisam shvatila da je "žuta štampa". Drago mi je da voliš da vidiš moj post "novopečenog" korisnika, jer znam da nije lako udovoljiti ljudima, svako nešto traži. No dobro, ja ću i dalje pisati postove, družiti se sa vama, jer mi je ovaj forum doneo dosta toga lepog i poučnog. tebi.

Draga Skuli, pročitala sam temu Povijest Osmanskog carstva, naravno da ću vam se javljati, iznositi svoje mišljenje, zato što što mi je u tvom (vašem) društvu prijatno i lepo i nekako sam vas prihvatila kao "svoje". Idemo dalje. I ja tebi šaljem jedan veliki prijateljski.

Djaga Lila, ovom tvojom rečenicom ti si mi sve rekla. Hvala ti. Tvoj topli pozdrav u ovo hladno zimsko veče me je zaista ugrejao. Jedan veliki šaljem tebi ja.

Svim dragim forumašima želim prijatno i lepo ovo zimsko veče!

Karl Sandberg

#13 [url]

Dec 13 12 2:16 AM

Marko, hvala za sazetak! Doduse procitala sam ga na Fejsu, ali ovde ti se zahvaljujem, jer je tamo velika guzva.

BebaiMira, ti uzivaj i samo pisi i nemoj nista da brines, niko ti nece nista uzeti za zlo.

Pozdravljam vas!

#14 [url]

Dec 13 12 10:22 AM

Ode Firuze. Mojoj sreći nema kraja.
Od sada ponovo gledam seriju s guštom dok je još bude.

Draga Lila, hvala na pozdravima i ja tebi šaljem tople pozdrave da te ugriju i želje da budeš dobro.

Dragi forumaši, najljepše želje i pozdravi i vama ma gdje bili.

#15 [url]

Dec 13 12 11:31 AM

Brrrrrrrrrr prava zima nam stigla, nadam se da ste u toplim domovima i kancelarijama...
A sto se Firuze tice, ja sve imam neki osjecaj da ce se ona nekako vratiti, ne za stalno, ali mozda kao politicki izaslanik svoje dinastije, da pregovara sa Sulejmanom......

Jos uvijek se pise o ukidanj userije:

I volim. "
Meša Selimović

Markonoc

#16 [url]

Dec 13 12 2:32 PM

U spomen na Meral Okay:

Ibrahim u svom pismu Mahidevran piše kako i uvijek je o na Princa Mustafu. Ajaz Paša govori Sulejmanu da je Ibrahim u Edirnu, a Sultana pita kakva posla ima Ibrahim u Bursi-

Mustafa priča Ibrahimu, kakav je to otac koji je sina osumnjičio za pokušaj bratova ubojstva, dodajući kako je Sulejman učinio to prilikom Mustafina ranjavanja. Ibrahim govori Mustafi kako mu je taj brak veliki minius, pogotovo ako planira naslijediti Tron. Dodaje kako u protivnom i Tron i Sultan ostaju u rukama sultanije HUrrem. Pita ga želi li on to?

Nigar bježi sa svojom kćeri, a Matrački je zabrinut i pita se kamo su krenuli.

I Rustem i Matrakči se pitaju kamo je Nigar otišla, s tim da je Rustem bijesan jer mu je ukrala novac. Matrakči ga upozorava da se ne miješa.

Ibrahim pita Ajaz Pašu o čemu je riječ, a ovaj mu odgovara kako ga Sulejman želi odmah vidjeti.

Sulejman pita Ibrahima kako mu je bilo na putu u Edirneu. Ibrahim odgovara kako nije bilo u Edirneu, već u Bursi u kojoj se sreo s Princem Mustafom. Sulejman mu govori da već zna. Hurrem želi upoznati i razgovarati s Ayaz paošm. Ibrahim govori kako se sastajo s princem kako bi ga uvjerio da se ne ženi. "Zašto si me lagao?", pita Sulejmana. Htio sam riješiti problem, bez da Vas zamaram, govori Ibrahim. Sulejman ga pita od koga to on čuva Ibrahima, Mustafa više nije dijete. Ibrahim mu objašnjava svoje postupke, dodajući kako nije htio stati između oca i sina.

Hurrem i Ibrahim ponovno izmjenjuju "bliskosti".

Ibrahim govori Hurrum kako je do sada imao puno prilika da je se riješi, no ni jednu nije iskoristio te da je konačno vrijeme da se Gospodar riješi zvijeri koja ga je spopala.

Hurrem pita Sulejmana hoće li ta izdaja proći nekažnjeno, Sulejman govori kako nije riječ o izdaji, jer je Ibrahim išao pomoći Mustafi, a ne griješiti. Hurrem mu govori da ne bude toliko povjerljiv.

Elena zahvaljuje Dijani za pomoć. Pita ju hoće li biti i njezin svjedok.

Mustafa si govori majci kako je izmoren, a Mahidevran mu odgovara kako to i je upor života. "Ako ste mi potpora, onda ste uza me, Valide.", govori Mustafa.

Ibrahim pita Matrakčija zašto je tošao i što se događa, ovaj mu objašnjava kako je Nigar pobjegla sa svojom kćeri.

Nigar planira bijeg za Sulinu (gradić u Rumunjskoj, na obali Crnog mora), njeno rodno mjesto. Ne može pobijeći prije jednog tjedna.

Rustem govori Ibrahimu kako ne zna gdje je Nigar i kamo je krenula, a da će se razvesti od nje kad otkrije. Ibrahim ga optužuje za njen bijeg.

Mustafa se prisjeća Ibrahimobih riječi prema kojima bi Sulejman njegov brak shvatio kao protivljenje i izadju. Govori Eleni kako će ju vratiti obitelji sljedeći dan. Jer je on princ i treba poštovati zakone i pravila dvorca. Elena je ogorčena, no to prihvaća. Govori kako je u Palači i bila zbog njega došla, te će zbog njega i otići.

Mustafa se u sebi prisjeća Ibrahimovih riječi.

Hurrem pita Mihrimah o Tašlidžalinoj ogrlici, govori joj kako bi mogle zajedno ići nabavljati nakit. Mihrimah odbija.

Hurrem hvata Zumrut agu. Ibrahim se pita čemu se Nigar nada.

Ibrahim pita zašto je pismo poslano po glasniku došlo do Sulejmanovih ruku.

"Kakvi su to glasovi, Sulejmane?" Sulejman ima noćnu moru.

Dijana se oprašta s Elenom. Mahidevran ju umiruje kako će živjeti u blagostanju sa svojom obitelju. Fatma ju pita što je očekivala, da ne možda zaruke, a Mahidevran ih smiruje.

Afife govori Mahidevran da ne podcjenjuje svoje lekcije zato što se njena majka žalila.

Tašldižala govori Mihrimah da će naći načine da se viđaju bez skiravanja, no... Hurrem mu dolazi i pita ga kakva je to sramota i koliko dugo traje. Njegova sudbina ovisi o Hurrem. On joj govori kako su mu osjećaji čisti, a Hurrem ga pita kako može biti tako glup. Dopušta mu da živi no zabranjuje mu da odustane od susreta s njom.

Mihrimah govori majci kako Tašlidžala nije kriv i moli ju za oprost. Ona joj kaže da je to ljubav, a Hurrem ju pita što je to ljubavi dodajući da se ne vara takvim osjećajima.

Nigar pita je li brod spreman, putovanje je već plaćeno... No, tatica nam se pojavljuje.

"Pred tobom stoji Veliki Vezir, ne misliš li ga valjda odvajati od djeteta? Od sada nadalje, za kaznu, više nikada nećeš vidjeti kćer." kaže Ibrahim.

Sultan će večerati s Hurrem i cijelom svojom obitelji u svojim odajama. Hurrem prima vijesti od Elene, koja je prognana iz Palače u Manisi. Hurrem šalje vijest da bude oprezna i da se ne izdaje.

Šeker priprema omiljena Sultanvoa jela za zabavu.

Hatižde govori Rustemu da si pokupi ženu, a Rustem odbija.Ona mu prijeti da će morati ići u Teke ako ne napravi tako-

Sulejman pita Hurrem kako je Mihrimah, a ona odgovara da bi moglo biti i bolje.

Nigar govori na Rustem, da su se trebali razvesti na vrijeme, jer sada ne može čak i da hoće.

Hatidže govori Ibrahimu da bi trebalo stati Hurrem na kraj. Ibrahim govori da Princu nitko ne može nauditi dok je on živ. Ona ga pita tko će njega štiti pitajući nije li vrijeme na Hurrem, a on kaže da nije sada. Govori da je to najbolji način da se Hurrem udalje, a da Mehmet mora razgovarati s Gospodarom.

Mihrimah govori ocu da se između nje i majke nije dogodilo ništa.

Mehmet će ići na pohod zajedno s ocem.

Ebusuud efendi prikazuje obavljeni posao i za zakone i za Hurreminu fondaciju. Kasnije iznova razmjenjuje "ljubaznosti" s Ibrahimom.

Žena suca se upoznaje s Hurrem i Afife te je suglasna sudjelovati u aktivnostima fondacije. Ibrahim govori Ebusudu o njegovu sinu, što jako posrami Suca.

Hurrem govori Ayaz paši da će on, ako se ne daj Bože nešto dogodi Ibrahimu, postati Veliki Vezir.

Ayaz paša joj odgovara kako će o tomu odlučiti Gospodar. No da se to nikad neće ostvariti ukoliko se ne promijene odnosi između njega (Ibrahima) i Sulejmana i ako ond doživi te blagosovljene dane.

Mehmet je zadivljen Barbarosinim pričama. Dosta oči od Ibrahima i Zapovjednika mornarice.

Hatidže je zabrinuta za Mihrimah, čak se nudi i da ostane s njom, i da podijeli muku s njom, ako želi razgovarati.

Hatidže govori Hurrem da je Firuze otišla, no da će doći druga, a Hurrem joj predlaže da se pomiri s istinom. Hatidže ju upozorava da će ju Gospodar jako brzo otpratiti odande. Ona joj govori da, ako se želi riještiti nje, prvo se treba osloboditi Gospodara, zato što on ne može ni disati tamo gdje nje nema.

Ibrahim požuruje Mustafu za Provinciju.

Tašlidžala doznaje od Mustafe da je Elena napustila Dvorac. Mustafa ga pita što mu jer, jer su mu se oči prije sjajile, dok su sada tužne. On mu govori kako je od puta, vjerojatno.

On govori Mihrimah, kako je pismo namjenjeno njoj je stiglo u Sulejmanove ruke. Paša je predao pismo Mahidevran. Objašnjava kako će Hurrem napraviti sve moguće da ih spriječi i započinje krvavu borbu i kako bi im prioritet trebalo biti Prinčevo zdravlje. Nega ga Bog čuva.

Ibrahim govori Hatidži kako je razgovarao s Gospodarom i da će ispratiti Princa u provinciju. Hurrem saznaje da je Mehmet onog dana u brodu bio s Ibrahimom.

Hurrem govori Zumbulu da budu oprezni, jer joj je Ibrahim objavio rat. Mehem moli oca da ga pošalje u Provinciju, kako na njega treba računati jer ga nikad nije razočarao.

#17 [url]

Dec 13 12 6:13 PM

BiH štampa o seriji:

Sulejman Veličanstveni
Bludnik i svetac koji je posvađao Turske političare
(Slobodna Bosna 840)

--------------------
Click here to view the attachment

Najduže putovanje na koje u životu možete krenuti je ono od vaše glave do vašega srca.
(Gary Zukav)

#18 [url]

Dec 13 12 6:49 PM

Od cijelog teksta bi izdvojila ovo, bez daljnjeg komentarisanja:

[quote]
Turski nobelovac Orhan Pamuk kaze da je proslost uvijek izmisljena zemlja, a revizija proslosti neizbjezno vodi u politicke borbe u drzavi.

I volim. "
Meša Selimović

#19 [url]

Dec 14 12 7:03 AM

Lila, slažem se s tobom.
Problem je u spuštanju idealizirane osobe na zemlju i suočavanje ljudi s čovjekom od krvi imesa koji je i griješio. Zapravo, ima veze s onim postom što sam postavila o razlozima ubojstva princa Mustafe.

lijep pozdrav

#20 [url]

Dec 14 12 12:12 PM

Ja veću količinu gluposti nisam pročitala nego u ovom članku iz Slobodne Bosne...
Čuj ekonomska kriza
Stopa rasta privrede iznosi 8,5 % sto je čini drugom po veličini (prva je Kina)
Zemlja ima samo 6% nezaposlenih...
Da je barem Balkan u takvoj ekonomskoj krizi..
Uh, što ne volim kada novinari pričaju o nečemu o cemu blage veze nemaju.
Sada još ispade da se Turci ponose ovom serijom, pa ko piše te silne žalbe i protestuju, da nisu možda Kudri.
A o Kurdskom problemu ovaj novinar nije kompetentan da bilo šta govori, jer je svo svoje neznanje iskazao u samo jednoj rečenici.

Ne razumijem zašto se javnost u BiH ovoliko digla protiv premijera Erdogana, znam da su to struje kojima prisustvo Turske na ovim prostorima para oči i uši...Kao da nekoga u Turskoj boli briga, šta neki novinar piše tamo u BiH.I ko je uopste on da se miješa u unutrašnje stvari suverene države.

skulirana
Naravno da je Sulejman bio čovjek od krvi i mesa, obični grešnik.
Nije tu stvar o idolizaciji, ali je stvar u necemu drugom.
Nikome ne može ubijediti da se jedna tapo važna ličnost može ismijavati na ovako perfidan način...
Niko ne može vrijeđati moju inteligenciju i ubijediti me da je Sulejman bio obični potrčko svoje žene, koji je svo vrijeme svoje vladavine proveo na balknou uz Hureminu suknju.
To odbijam da povjerujem.
Već sam rekla i ponovit cu ko nije gledao neka pogleda film Fetih i vidjet ce kako se radi jedan projekat sa historijskom podlogom.

Remove this ad

Quick Reply

bbcode help