Remove this ad

#41 [url]

Dec 17 12 12:40 AM

Re: Muhteşem Yüzyıl / Veličanstveno stoljeće vol. 11

Za epizodu veliko

Sjajni ste, odoh sad da gledam.

Remove this ad

#42 [url]

Dec 17 12 7:52 AM

Dragi moji,

čestitam svima na prijevodu i postavljanju 50. epizode. Posebno tebi, dragi Alene jer si ti uploadao svih 50!

svima šaljem tople pozdrave iz Zg

#43 [url]

Dec 17 12 8:34 AM

Kako je lijepo kad imamo toliko razlicitih nacina i kad gledamo seriju, i kad pokusavamo da nadjemo razloge za koje mislimo da se nesto radi ili ne radi. Divota, ponosna sam na sve ucesnike foruma koji napisu takve postove
Znaci da nas se tice i da smo dobro "zarazeni"

A ovim nasim lijepim momcima, ovim nasim sultanima i pasama i begovima...njima dakle posebno: ogromno srce, veliki cmok, i veliko na svemu sto rade da nas obraduju. I kad nam daju uvode, i kad nam daju clanke, i kad nam uploadaju materijal sa prevodom. Svako dobro i najljepse zelje lijepi nasi muski forumasi.

Jos jedan veliki pozdrav svima, i zapamtimo: Jedan je

"Destur! Sultan Suleyman Han Hazretleri!" :)

#44 [url]

Dec 17 12 9:07 AM

Drahá BONA ako dobre si to napísala
I kad nam daju uvode, i kad nam daju clanke, i kad nam uploadaju materijal sa prevodom. Svako dobro i najljepse zelje lijepi nasi muski forumasi.

Súhlasím a posielam

#45 [url]

Dec 17 12 9:30 AM

Gabulianka lutko, i tebi veliki i specijalni pozdrav

"Destur! Sultan Suleyman Han Hazretleri!" :)

#46 [url]

Dec 17 12 6:39 PM

Srdačno zahvaljujem na prijevodu i pozdravljam društvo na forumu.

Redovno čitam, ali nekako nemam volje niti poticaja komentirati seriju - kao što je ovdje već rečeno - previše recikliranja i previše vrtnje u krug. Kao da je scenaristima nestalo ideja, zapeli u mraku. Šteta !

#47 [url]

Dec 17 12 7:23 PM

Puno hvala za prevod 77. Jos nesto, seriju pratim od prosle godine, moram priznati da mi je u posljednje vrijeme najdraze to sto ste pouzdani, tacno znam da cu u ponedjeljak naci prevedenu epizodu od prosle sedmice a to mi jako puno znaci. Puno hvala svima na trudu.

#50 [url]

Dec 18 12 2:54 PM

Draga Sviha,
pišeš jako lijepe postove i komentare, zato mi je žao što kažeš da sada nema o čemu pisati.
Ali, nadam se da će serija bez Firuze sada biti ipak bolja pa ćemo moći komentirati.
Lijep ti pozdrav.

Pozdrav i ostalim dragim forumašima.

Remove this ad

#51 [url]

Dec 18 12 4:27 PM

Turski premijer proteruje Hurem!

Tajip Erdogan naredio glumici Mejrem Uzerli da se pokrije burkom ili će narediti da se zauvek prekine snimanje „Sulejmana Veličanstvenog“.

Turska glumica Merjem Uzerli, koja u seriji „Sulejman Veličanstveni“ tumači lik sultanije Hurem, mogla bi biti udaljena sa snimanja ove serije, i to po nalogu turskog premijera Tajipa Erdogana.

On je početkom prošle sedmice s ministrom kulture održao sastanak, nakon čega su pozvani producenti ove izuzetno gledane sage o poznatom sultanu. Saopšteno im je da će morati mnogo toga da menjaju u scenariju jer, prema mišljenju premijera, „glumci i scenaristi čine krivično delo izvrgavajući ruglu svoju istoriju“. Erdogan je među prvima pomenuo Merjem i zatražio da u preostalim epizodama bude pokrivena burkom, kako je navodno bila obučena i sultanija koju tumači u 16. veku, ili će joj po hitnom postupku biti zabranjeno obavljanje posla u Turskoj. To je veoma razljutilo producente.

I glumica je burno reagovala na zahteve premijera, poručivši mu da ne može i ne sme da se meša u nečiji posao ili karijeru zbog svojih ličnih stavova. Merjem je došla na set i odbila da stavi burku, pa je snimanje prekinuto. Da li će se i kada nastaviti, još nije poznato. Ona je u petak rano ujutru otputovala kod roditelja u Nemačku, a dok producenti iščekuju njen povratak, Erdogan ne odstupa od svojih zahteva.

Izvor: Kurir

Koliko je verovati,neznam,ali piše

Zagrljaj je prekrasan dar – jedna veličina odgovara svima.

#52 [url]

Dec 18 12 5:09 PM

Ne mogu da verujem, zar je Erdogan toliko lud da to uradi ??? A i ti scenaristi se uplašili ko popišulje, sramota bre !!!

#53 [url]

Dec 18 12 7:08 PM

Mirjana-Mima,
ne znam povijest nošenja burke. Ni kada ni gdje je nastala pa mogu samo reći da na povijsnim portretima Hurrem nema burku.
Iz tog razloga mi je nevjerojatno da je mogla pozirati nepoznatom slikaru, odnosno slikarima, jer tih porteta ima više iz različitih razdoblja njenog života.
Ovo je stvar za poznavaoce islama i povijesti odijevanja u 16. stoljeću u Turskoj.
Nisam najprije željela komentirati današnje turske običaje, ali slažem se s Antigonom da Erdoganova supruga u današnjem zapadnom svijetu, pri tome mislim na Europu, Ameriku, jednu i drugu izaziva u nablažem slučaju zbunjenost.
U zapadnom svijetu, u sekularnim državama, naviknutima na razgovor licem u lice, vrlo je nepristojno imati sunčane naočale na licu kada se razgovara sa drugom osobom jer se sugovorniku onemogućava da vidi cijelo lice i oči osobe s kojom razgovara. Naočale je pristojno skinuti za vrijeme razgovora. O burki da ne govorim jer osoba bez burke uopće ne vidi s kim razgovara, ako razgovara s osobom u burki.
Osobno, da razgovaram s nekim u burki osjećala bi se prilično nelagodno jer ne bih vidjela emocije koja ta osoba pokazuje na svom licu.
Uopće, u zapadnom svijetu opada broj vjernika svih vjera, ima manje katolika, manje protestanata, pripadnika svih vjera ima sve manje. Taj broj ne pada drastično, ali za oko 2-10 posto kod svakog popisa stanovništva (svakih 10 godina) do primjera u Irskoj gdje se od 2005. broj vjernika smanjio za 50%. Ovaj trend će se nastaviti jer mladi ljudi više ne prihvaćaju da je Bog stvorio čovjeka, nego vjeruju da je čovjek "stvorio" Boga, odnosno religiju. U Francuskoj ima samo 64% deklariranih katolika, u Njemačkoj je 30% ljudi koji su izjavili da ne vjeruju ni u kojeg Boga itd.
Uzmimo još i činjenicu da se neki ljudi izjašnjavaju kao vjernici iako, zapravo, uopće ne vjeruju u Boga, nego samo podržavaju tradiciju vjerskih običaja i praznika te onih koji se samo ne žele izdvajati iz većine iako od krizme nisu kročili u crkvu.
U prilog ovome ide i činjenica da je crkva sve glasnija u svojim pritužbama da je ugrožena, ona lažira broj vjernika koji se smanjuje.
Kod nas su, recimo, izjavili da su ljudi prije popisa bili zastrašivani da se ne smiju izjašnjavati kao nevjernici, što je apsolutni nonsens. Tako nečega nije bilo nigdje.
U Europskom okruženju, burka je nešto što s čime se ljudi jednostavno ne mogu identificirati. Tu se slažem sa Antigonom da EU ne želi Tursku sa sadašnjom vladom i njenim forsiranjem vjere kao imperativnog načina života jer takav stav je u EU odavno odbačen.

No, ovaj članak meni djeluje pomalo nategnuto. Mislim da Meryem ni nije u poziciji da dramatično prekine snimanje i ode jer je pod ugovorom.

Kao što sam rekla, ovo je pitanje za poznavaoce turske povijesti, a ovo je samo moje razmišljanje.

Lijep pozdrav forumaši

#54 [url]

Dec 19 12 12:32 AM

skulirana wrote:
Draga Sviha,
pišeš jako lijepe postove i komentare, zato mi je žao što kažeš da sada nema o čemu pisati.
Ali, nadam se da će serija bez Firuze sada biti ipak bolja pa ćemo moći komentirati.
Lijep ti pozdrav.

Pozdrav i ostalim dragim forumašima.

Haha, citam na Fejsu da se draga nam Firuze opet pominje u 78. epizodi. Valjda nece dugo...

#55 [url]

Dec 19 12 12:35 AM

mirjana-mima wrote:
Turski premijer proteruje Hurem!

Tajip Erdogan naredio glumici Mejrem Uzerli da se pokrije burkom ili će narediti da se zauvek prekine snimanje „Sulejmana Veličanstvenog“.

Turska glumica Merjem Uzerli, koja u seriji „Sulejman Veličanstveni“ tumači lik sultanije Hurem, mogla bi biti udaljena sa snimanja ove serije, i to po nalogu turskog premijera Tajipa Erdogana.

On je početkom prošle sedmice s ministrom kulture održao sastanak, nakon čega su pozvani producenti ove izuzetno gledane sage o poznatom sultanu. Saopšteno im je da će morati mnogo toga da menjaju u scenariju jer, prema mišljenju premijera, „glumci i scenaristi čine krivično delo izvrgavajući ruglu svoju istoriju“. Erdogan je među prvima pomenuo Merjem i zatražio da u preostalim epizodama bude pokrivena burkom, kako je navodno bila obučena i sultanija koju tumači u 16. veku, ili će joj po hitnom postupku biti zabranjeno obavljanje posla u Turskoj. To je veoma razljutilo producente.

I glumica je burno reagovala na zahteve premijera, poručivši mu da ne može i ne sme da se meša u nečiji posao ili karijeru zbog svojih ličnih stavova. Merjem je došla na set i odbila da stavi burku, pa je snimanje prekinuto. Da li će se i kada nastaviti, još nije poznato. Ona je u petak rano ujutru otputovala kod roditelja u Nemačku, a dok producenti iščekuju njen povratak, Erdogan ne odstupa od svojih zahteva.

Izvor: Kurir

Koliko je verovati,neznam,ali piše

Ako je Kurir napisao, onda sigurno verujem.

#56 [url]

Dec 19 12 12:57 AM

skulirana wrote:
Mirjana-Mima,
ne znam povijest nošenja burke. Ni kada ni gdje je nastala pa mogu samo reći da na povijsnim portretima Hurrem nema burku.
Iz tog razloga mi je nevjerojatno da je mogla pozirati nepoznatom slikaru, odnosno slikarima, jer tih porteta ima više iz različitih razdoblja njenog života.

Ja sam negde procitala (ali ne secam se gde) da sve slike Hurem koje znamo danas su nastale na osnovu opisa drugih, a moge su slikali zapadni slikari. Neke su nastale cak dosta posle njene smrti. Kako u Osmanskom carstvu slikanje portreta nije bilo dozvoljeno, ne postoji ni jedan njen autentican portret. Sto ima logike.

Slazem se sa svim ostalim sto si napisala u postu, samo nisam citirala da ne zagusim prostor. Jedino sto mi nije jasno je to sto Erdogan i njegova gospodja rade, a pri tom jos od Ataturka Turska je po Ustavu sekularna drzava. On kao da namerno tera inat nekome.

Inace Francuska je i pored protivljenja muslimana zabranila pokrivanje lica iz razloga bezbednosti. Posto svaki licni dokument mora da poseduje fotografiju osobe ciji je (bez icega na glavi), samim tim ako je zena pokrivena, njen identitet se ne moze dokazati. Takvu zenu ni policija ne moze da legitimise na ulici, niti mogu da provere ciji je pasos na granici. Tako da ispod burke moze da se krije svako, cak i muskarac, ili terorista. S te strane potpuno podrzavam akciju.

Sto se pada broja vernika u svetu tice - to je sasvim logicno, jer crkve ne daju resenja za moderne izazove. Te institucije su jedostavno prevazidjene u danasnje vreme. Sve sto je od vere ostalo je slavljenje Bozica, Uskrsa, Bajrama i sl. Ti praznici jesu iz vere potekli, ali se danas ne slave iz verskih, nego tradicionalnih razloga. Tek da ljudi imaju povoda da nesto proslave, a Boga mi najvise trgovci da zarade.

#57 [url]

Dec 19 12 1:22 AM

Dragi moji,ja sam slučajno naletela na ovaj članak,pa sam ga htela podeliti sa vama.
Skuli,lepo si ti ovo napisala ,kao i uvek svaka čast.
Antigona,znamo da je Kurir=Žuta štampa,ali kako bi se reklo "gde ima dima ima i vatre"

Veliki pozdrav celom

najbolji

Zagrljaj je prekrasan dar – jedna veličina odgovara svima.

#58 [url]

Dec 19 12 11:05 AM

Ma sto se tice ovog clanka to je 100% laz, nema smisla da on Merjem zabrani da snima seriju ili da joj naredi da stavi nikab (burka), a da ona navodno odbije. Pa znamo svi ko su glumci i sta rade, nije na njoj da kaze hocu ili necu niti da donosi odluke vezano za seriju.

Neko je spomenuo da su portreti Hurrem nastali po opisima, a neki cak i nakon njene smrti, ima logike, ali ako su te opise prenosile zene (jer vjerujem da su i pripadnice dinastije kao i obicne zene nosile nikabe) sto znaci da ih muskarci nikako nisu mogli vidjeti.
Poznajem dosta zena koje nose nikab i meni nije nezgodno s njima razgovarati, ali nisam pristalica istih.

A sto se tice vjerske pripadnosti, ne znam za druge vjere, ali broj muslimana je u porastu u cijelom svijetu, a drugo je pitanje koliko ih prakticira vjeru, to niko ne moze znati.

A ako prekinu snimati seriju mi cemo nastaviti, imamo bar glavne glumce

" Odlazeći, čuvaš slobodu! Ostajući, čovjek trpi ili napada!
Ja se krećem u krug. Odlazim i vraćam se. Slobodan i vezan. I mislim. I čeznem.
I volim. "
Meša Selimović

#59 [url]

Dec 19 12 2:37 PM

Lila,
kao što sam napisala i ja mislim da nema šanse da se Meryem "pobere" u Njemačku i prekine snimanje. Pa ona ima ugovor.
Nisam znala da je Kurir novina koja se smatra žutom štampom, ali sada mi je sve mnogo jasnije. Opet turski "izvori" koji se ovdje recikliraju.

Večeras nova epizoda, uživajte.

#60 [url]

Dec 19 12 7:20 PM

Lila što se tiče ovog članka koji se pominje, da je to napisano u Politici ili Danasu onda bi sigurno bilo tačno, ali to što Kurir piše je sigurno žuta štampa. Uostalom uvek u čoveku postoji neko šesto čulo koje mu nagovesti da nije to to.

Saznala sam i još nešto od tebe o nikabu, što je vrlo interesantno i što sam uvek pogrešno govorilia a i nisam znala kako se zove.

Zar bi dozvolili producenti i ostali da glavna glumica napusti seriju, jako mi je čudno.

Nego, uskoro nam počinje epizoda, nadam se da će nam doneti nečeg malo interesantnijeg jer mi se čini da u 77. ima malo pomaka!

pozdravljam a želim srećan rad!

Postoji mesto gde Ljubav počinje i mesto gde Ljubav prestaje - a Ljubav ne traži ništa

Karl Sandberg

Remove this ad

Quick Reply

bbcode help