Remove this ad

#21 [url]

Jan 27 13 8:13 PM

Re: Muhteşem Yüzyıl / Veličanstveno stoljeće vol. 12

lila wrote:
A ovaj upload na youtubu nije jos blokiran, bar kod mene

mada sad je sve uredu nesto mi bzw slali kao da krsim neka prava po pitanju uploada neko je to kao navodno prijavio i onda sam im objasnim da ja od toga nemam nikakve zarade niti koristi i da sam to nasao na site gdje nisu zasticena nikakva autorska prava i sad su pustili kao sad je sve uredu ma kreteni ali uzivajte pozzzz

Remove this ad

#22 [url]

Jan 27 13 10:02 PM

Evo to je taj isti file na Youtube koji sam skinula prvobitno sa Mega. I ovdje nema tona nakon 01:17 i nesto...

"Destur! Sultan Suleyman Han Hazretleri!" :)

#23 [url]

Jan 27 13 11:10 PM

Bona wrote:
Evo to je taj isti file na Youtube koji sam skinula prvobitno sa Mega. I ovdje nema tona nakon 01:17 i nesto...

Moram pojasniti:

Na Mega je uploadovao drugi čovjek koji nam je ustupio upload s tim da ga on koristi na Balkanje.
Zato je razlika u logou, i natpisu. Njegov upload je puno brži, profesionalni.
Na žalost, nema tona, ali je slika bolja i "težak" je 1,2Gb. Isti je postavljen na YouTube.

Drugi upload, nešto manje kvalitete je naš, originalni, i zato je sve isto osim što je manje kbs, pa je nešto lošiji.
Ima zvuk cijelim tokom epizode. To je @Alenbegov upload na Putlocker i isti je kao na NNN.

Mogućnost izbora je uvijek bila zlata vrijedna, neka izvoli ko šta preferira.
Sve je urađeno da bi se dobilo na vremenu, epizoda postavila i zaštitili se od brisanja.
Moj upload na 4shared je blokiran iste sec kad sam stavio link na FB.

Lijep pozdrav veličanstvenoj družini.

Najduže putovanje na koje u životu možete krenuti je ono od vaše glave do vašega srca.
(Gary Zukav)

#24 [url]

Jan 27 13 11:12 PM

Zanima me, ako netko zna jer nisam uspjela naći sama, da li je Šahuban sultanija uistinu postojala?

#25 [url]

Jan 27 13 11:21 PM

Valide wrote:
Zanima me, ako netko zna jer nisam uspjela naći sama, da li je Šahuban sultanija uistinu postojala?

Nešto više o Šah-sultaniji (Šahuban-sultanija):
Ona je Sulejmanova polu sestra koja ce se pojaviti u 80 epizodi(u 3. sezoni).Ona ce biti na strani Hurem ali nikako nece voleti Hatidže jer su njih dve od razlicite majke a istog oca .Nju ce glumiti popularna turska glumica Deniz Cakir koju ste mogli upoznati u seriji:,,Kad lisce pada,,

#27 [url]

Jan 28 13 12:26 AM

alenzukan wrote:

Moram pojasniti:

Na Mega je uploadovao drugi čovjek koji nam je ustupio upload s tim da ga on koristi na Balkanje.
Na žalost, nema tona, ali je slika bolja i "težak" je 1,2Gb. Isti je postavljen na YouTube.

Drugi upload, nešto manje kvalitete je naš, originalni, i zato je sve isto osim što je manje kbs, pa je nešto lošiji.
Ima zvuk cijelim tokom epizode. To je @Alenbegov upload na Putlocker i isti je kao na NNN.

Sve je urađeno da bi se dobilo na vremenu, epizoda postavila i zaštitili se od brisanja.
Moj upload na 4shared je blokiran iste sec kad sam stavio link na FB.

Ama, razumijem potpuno i sve cesce blokade hostova i uploada, i vas preveliki trud, ali eto podrepilo se na tom file, pa je najvjerovatnije bilo malo "stucanja" prilikom uploada sto je uzrokovalo nestanak tona. Ja volim uvijek prijaviti gresku, jer se onda moze adekvatnije rjesenje naci. U mom slucaju sam to uzela na NNN, jer taj putlocker ne kontam, niti onaj drugi link..
I kako rekoh, dobro je, super je i to je sada samo info. Pozdrav svima...

"Destur! Sultan Suleyman Han Hazretleri!" :)

#28 [url]

Jan 28 13 2:16 AM

alenzukan wrote:

Moram pojasniti:

Moj upload na 4shared je blokiran iste sec kad sam stavio link na FB

Hvala na pojasnjenju! Ja sam mislila da je nesto "kvrcnulo" prilikom mog downloada, a ispade da je kod uploada. Nema veze, vazno da smo odgledali.
Nego, samo da pitam hoce li se to ubuduce desavati, ili je samo sad? Da znam da se organizujem odakle da skidam. A volim i da prijavim, cisto da znate vi koji se u to razumete vise.

Hvala ti, bas si pazljiv, pa te ne mrzi da nam objasnis.

#29 [url]

Jan 28 13 2:20 AM

Valide wrote:

Kako da nije postojala, evo i detalja: http://en.wikipedia.org/wiki/%C5%9Eah_Sultan
Razvela se od Lutfi pase, jer ju je pretukao. Inace, on je u to vreme bio veliki vezir i zbog ovog incidenta mu je Sultan oduzeo titulu.

#30 [url]

Jan 28 13 10:00 AM

Hvala Antigona . It was interesting.

Remove this ad

#31 [url]

Jan 28 13 10:59 AM

[quote]Alenzukan napisao:
Moj upload na 4shared je blokiran iste sec kad sam stavio link na FB

Hvala ti Alene na podrobnom objašnjenu, slažem se sa tobom da imamo pravo izbora pa kome je šta lakše, a ova novina, barem za mene, je nešto što odmah prihvatim i vidim da je lakše. I ja sam sa Youtube skinula fajl i imala sam dobru sliku i ton. Mislila da sam napravila nekakvu grešku za upload preko 4shared, a eto sada mi je jasno da ti je link blokiran.

Hvala Senadxxx i Antigoni za objašnjenje ko je bila Šah sultanija, jer je i mene to interesovalo.

Bona, Skulirana, Antigona toliko toga znaju o Otomanskoj imperiji da mi je veliko zadovoljstvo čitati njihove postove jer sam toliko toga saznala i naučila od njih tako da nisam morala da tražim literaturu o vladavini Sultana Sulejmana. Na tome sam im zahvalna i jedno najveće za sve tri.

Sve vas članove ovog Foruma i naš vredni pozdravljam i

Postoji mesto gde Ljubav počinje i mesto gde Ljubav prestaje - a Ljubav ne traži ništa

Karl Sandberg

#32 [url]

Jan 28 13 12:47 PM

Lufti paša je bio vrlo obrazovan i kulturan. Zvali su ga čovjek sa manirima. E, sad, što takvom čovjeku dođe da pretuče vlastitu ženu, zaista nemam pojma. Uglavnom, zbog toga je bio prognana na Rodos i skinut s položaja.
A uzimajući u obzir tamošnje običaje da se tek tako nekome odrubi glava, ništa me zapravo, ne čudi.

Sulejmanov otac je imao 4 sina od kojih je ubio sve osim Sulejmana i ove kćeri:

1.Beyhan Sultan, (ö. 1559). Ferhad Paşa'nin eşi.
2.Hatice Sultan (Hanım Sultan olarak da bilinir), (ö. 1538). İskender Paşa'nın eşi. 2. eşinin Pargalı İbrahim Paşa olduğu bazı kaynaklarda iddia edilse de bu bilgi tartışmalıdır.
3.Hafsa Sultan, (ö. 1538). İskender Paşa'nın eşi.
4.Fatma Sultan, Kara Ahmed Paşa'nın eşi.
5.Yenihan Sultan (Yeni Şah Sultan olarak da bilinir)
6.Şah Sultan, (ö. 1572). Lütfi Paşa'nın eşi, boşandılar.
7.Hanum Hatun Sultan, Çoban Mustafa Paşa'nın eşi.

Ovo je na turskom, ali mislim da ćete razumjeti. Neki od njihovih muževa bit će budući Glavni Veziri Sulejmana.

lijep pozdrav

#33 [url]

Jan 28 13 1:08 PM

I pretpostavila sam da je stvaran lik. Samo me jedna stvar interesira: ako je Šah sultanija bila Sulejmanova polusestra po ocu, zašto ju poredi s Valide sultanijom u seriji? Ili je ta činjenica malo maskirana?

#34 [url]

Jan 28 13 1:44 PM

Valide, ja sam čitala da Valida u seriji nije bila biološka Sulejmanova majka, a bila je Šah sultaniji. Obje žene Selima I su imale slično ime:

1.Ayşe Hafsa (Hâfize) Valide Sultan - I. Süleyman, Hatice Sultan, Fatma Sultan ve Hafsa Sultan'ın annesi
2.II. Ayşe Hâtûn - I. Mengli Giray'ın kızı, Beyhan ile Şah Sultan'ın annesi

Po ovome izvoru je zbrka jer se druga žena navodi kao kćer Krimskog vladara, a ne Valide sultanija i različiti izvori, različito ovo dokumentiraju. Odatle je, vjerujem i ta smutnja oko Šah sultanije.

Selim I je imao djece i sa drugim ženama osim ove dvije "službene".

#35 [url]

Jan 28 13 4:12 PM

Skuli hvala ti za ove informacije, i jedno veliko Bravo.Ti si jedna vredna pčelica, koja nam iz tvojih izvora daješ činjenice, bez ikakog zazora, koje su meni vrlo dragocene. Kada bih birala od svih koji nam daju ove informacije, na mojoj top listi si No 1. Hvala ti,

Sve članove ovog Foruma, koji su vrlo aktivni i oni manje, pozdravljam kao i i želim vam svima prijatan dan (mada je ponedeljak, jer ne volim prvi dan u nedelji)!

Postoji mesto gde Ljubav počinje i mesto gde Ljubav prestaje - a Ljubav ne traži ništa

Karl Sandberg

#36 [url]

Jan 28 13 5:55 PM

skulirana wrote:
Valide, ja sam čitala da Valida u seriji nije bila biološka Sulejmanova majka, a bila je Šah sultaniji. Obje žene Selima I su imale slično ime:

1.Ayşe Hafsa (Hâfize) Valide Sultan - I. Süleyman, Hatice Sultan, Fatma Sultan ve Hafsa Sultan'ın annesi
2.II. Ayşe Hâtûn - I. Mengli Giray'ın kızı, Beyhan ile Şah Sultan'ın annesi

Po ovome izvoru je zbrka jer se druga žena navodi kao kćer Krimskog vladara, a ne Valide sultanija i različiti izvori, različito ovo dokumentiraju. Odatle je, vjerujem i ta smutnja oko Šah sultanije.

Selim I je imao djece i sa drugim ženama osim ove dvije "službene".

Ja koliko pamtim iz Samardziceve knjige (davno sam je citala, a sad je stalno pozajmljena nekome, jer je aktuelna, pa ne mogu da dodjem do nje i proverim), Sulejmanova jedina sestra od iste majke je bila Hatidze. Sve ostale su bile polusestre, od razlicitih majki.

To sto je pomenuta Valide u razgovoru sa Sah Sultanijom, to verovatno spada u ono "inspirisao istinitim dogadjajima", sto znaci da je dosta toga zanemareno. Isto kao sto nije pomenuto da je Hurem rodila jos jednog sina, Abdulaha, koji je umro kao beba, pa nisu pomenuta sva deca koju je Mahidevran rodila, a Mustafa jedini preziveo... Verovatno ima toga jos, a sve u cilju da se manje komplikuje. Sto meni opet nije jasno! Bolje da su pomenuli to, sto je istinito, nego sto su ubacivali bez potrebe neke likove koji nisu postojali (Firuze ).

Pozdrav!

#37 [url]

Jan 28 13 6:13 PM

U susret 84. epizodi:

U "Veličanstveni stoljeća" zbog smrti Ibrahim paše su i dalje uzburkane vode.
Hürrem shvaća da Šah sitanija nije njen prijatelj. Hürrem, zaštićena Sulejmanom ne boji se svojih neprijatelja. Dok se žalosti za Ibrahim pašom nastavlja, u palači je slavlje. Na to slavlje će poludjeti Hatice sultana. Mihrimah je razočarana Tašlidžalijevim ponašanjem a i Bali Beg se u međuvremenu vratio u Istanbul. On kaže Sulejmanu da se priprema za napad. Hatice, koja je dala prisegu da će se osvetiti Hürrem, ubacuje u harem Dianu...
Hürrem shvaća da Šah sultanija ima sasvim druge namjere i da će bez odgode ispaliti svoje strelice.
Nakon smrti Ibrahima a manje od 40 dana, u haremu je slavlje. Hatice, kada sazna za to će biti bijesna. A kako bi to spriječila dolazi u harem.
Na putu do glavnog grada Malkočoglu je napadnut. No, on i njegovi ljudi će biti u mogućnosti da pobjegnu. S druge strane, odjeci smrti Ibrahima će se nastaviti. Papa smatra da je Sulejman sada sam i odlučuje djelovati kako bi ga uništio.
Princ Mustafa čeka dan, kad bi mogao ići u svoju pokrajinu, no Sulejman odlučuje to odgoditi. Princ Mustafa će biti istog mišljenje kao i njegov otac. Mehmet smatra da je na odluku Sulejmana utjecao Mustafa.
Mahidevran primjećuje da se odnos između Mihrimah i Tašlidžalija nastavlja. Ona će izvršiti pritisak na njega da napravio izbor. Tašlidžali je prisiljeni birati između Mustafe kojem je odan i Mihrimah koju voli.
Uz podršku Hürrem bejlerbegu Rustemu otvara se put do vezirstva. To će poremetiti Lutfi-paša i princ Mustafa i složit će se da poduzmu sve potrebne mjere protiv Hürrem i njenih pristaša.
Hatice traži da se molitva pročita na 40. dan nakon smrti Ibrahima. Cijeli haremu će prisustvovati toj molitvi, naravno, osim Hürrem. Hürrem, koja je ostala sama u haremu sama, čeka velika opasnost.
Što će se dogoditi između Hürrem i Šah sultanije? Može li se Hatice osvetiti Hürrem? Kojim događajima će postati sudionik Malkačoglu koji je iznenada došao? Kakva opasnost čeka Hürrem? Odgovori na ta pitanja mogu se dobiti 30. siječnja u 20: 00 (Turska) na Star TV.

pozdrav

Markonoc

#38 [url]

Jan 28 13 6:14 PM

REZIME - EP. 84

Napetosti uzrokovane Ibrahim-pašinom smrću se ne smanjuju.

Hurrem shvaća kako joj Sultanija-Šah nije prijateljica. Hurrem sve neprijatelje izaziva, koristeći Sulejmanovu podršku organizirajući haremsku prolsavu dok traje žalovanje za Ibrahinom, a Hatidže obuzima ludilo. Mihrimah razočara Tašlidžalino pismo, a Malokočoglu Bali-beg se vraća u Istanbul te obavještava Sulejmana da se na nje pokušavaju atentat. Hatdiže se kune da će se osvetiti dovodeći Dijanu u Palaču kako bi ubila Hurrem.

Hurrem ne treba puno da bi reagirala, nakon što je shvatila prave namjere Sultanije-Šahuban. Prije no što prođe četrdeset dana žalovanja za Ibrahim-pašom, Hurrem organizira proslavu u Haremu nakon čega Hatidže gubi prisebnost te odlazi do Harema.

Malkočoglu je napadnut na putu za Istanbul, no s ljudima se spašava, a istovremeno vijest o Ibrahim-pašinoj smrti se nastavlja širiti. Papa, misleći kako je Sulejman sam, kreće s njegovim uništavanjem.

Princ Mehmet očekuje odlazak u provinciju, no Sulejman donosi odluku o odgađanju tog postupka s čime se slaže i njegov brat, Princ-Mustafa, a Mehmet je uvjeren kako je Mustafa utjecao na oca pri donošenju te odluke.

Mahidevran saznaje da se veze Mihrimah-Tašlidžala nastavlja te ga prisiljava da donese odluku; ili se prepušta ljubavlju s Mihrimah, ili ostaje vijeran Princu-Mustafi.

Rustem je imenovan upraviteljom Diyarbakira, a tim se imenovanjem približava tituli vezira. Lutfi-paša i princ-Mustafa, zabrinuti njegovim napredovanjem, poduzimaju mjere o suprotstavljanju Hurrem i nejzinu krugu.

Hatidže organizira komemoraciju za navršenih četrdeset dana od Ibrahimove smrti; na komemoraciji su svi iz Harema, naravno, osim Hurrem, nad kojom se nadvija velika opasnost.

skulirana wrote:
U susret 84. epizodi:

U "Veličanstveni stoljeća" zbog smrti Ibrahim paše su i dalje uzburkane vode.
Hürrem shvaća da Šah sitanija nije njen prijatelj. Hürrem, zaštićena Sulejmanom ne boji se svojih neprijatelja. Dok se žalosti za Ibrahim pašom nastavlja, u palači je slavlje. Na to slavlje će poludjeti Hatice sultana. Mihrimah je razočarana Tašlidžalijevim ponašanjem a i Bali Beg se u međuvremenu vratio u Istanbul. On kaže Sulejmanu da se priprema za napad. Hatice, koja je dala prisegu da će se osvetiti Hürrem, ubacuje u harem Dianu...
Hürrem shvaća da Šah sultanija ima sasvim druge namjere i da će bez odgode ispaliti svoje strelice.
Nakon smrti Ibrahima a manje od 40 dana, u haremu je slavlje. Hatice, kada sazna za to će biti bijesna. A kako bi to spriječila dolazi u harem.
Na putu do glavnog grada Malkočoglu je napadnut. No, on i njegovi ljudi će biti u mogućnosti da pobjegnu. S druge strane, odjeci smrti Ibrahima će se nastaviti. Papa smatra da je Sulejman sada sam i odlučuje djelovati kako bi ga uništio.
Princ Mustafa čeka dan, kad bi mogao ići u svoju pokrajinu, no Sulejman odlučuje to odgoditi. Princ Mustafa će biti istog mišljenje kao i njegov otac. Mehmet smatra da je na odluku Sulejmana utjecao Mustafa.
Mahidevran primjećuje da se odnos između Mihrimah i Tašlidžalija nastavlja. Ona će izvršiti pritisak na njega da napravio izbor. Tašlidžali je prisiljeni birati između Mustafe kojem je odan i Mihrimah koju voli.
Uz podršku Hürrem bejlerbegu Rustemu otvara se put do vezirstva. To će poremetiti Lutfi-paša i princ Mustafa i složit će se da poduzmu sve potrebne mjere protiv Hürrem i njenih pristaša.
Hatice traži da se molitva pročita na 40. dan nakon smrti Ibrahima. Cijeli haremu će prisustvovati toj molitvi, naravno, osim Hürrem. Hürrem, koja je ostala sama u haremu sama, čeka velika opasnost.
Što će se dogoditi između Hürrem i Šah sultanije? Može li se Hatice osvetiti Hürrem? Kojim događajima će postati sudionik Malkačoglu koji je iznenada došao? Kakva opasnost čeka Hürrem? Odgovori na ta pitanja mogu se dobiti 30. siječnja u 20: 00 (Turska) na Star TV.

pozdrav

Skuli, oprosti... Ja otvorio FB stranicu i odmah od nje radio, ni ne misleći da si ti ovdje...

#39 [url]

Jan 28 13 6:25 PM

Antigona,
po drugom izvoru kojeg imam Valida je rodila Hatice, Šah, Fatmu, Hafsu i Sulejmana, tako da je tu opća zbrka.
Ne znam čemu vjerovati, osim što sam u zapadnjačkim izvorima našla da Je Valida prije Sulejmana rodila više kćeri jer nakon Sulejmana više nije smjela rađati zbog pravila jedna majka, jedan sin.
Moj je dojam da tu djecu, koja nisu postali sultani pa uključujući i kćeri, sultanije, nitko nije službeno ni evidentirao jer oni nisu bili bitni za samo Carstvo.
Tako se Abdulah ne spominje u starijoj turskoj povijesti kao ni sva djeca koja su umrla u djetinjstvu, generalno.
Sulejman je posvojio jednu kćer i dao je Mahidevran na skrbništvo, ali i o tome u seriji nema ni slova.

#40 [url]

Jan 28 13 6:35 PM

Ok, Marko, prijevod sa turskog je ionako vjerniji. Ja ga onda više neću raditi, osim kad mi ti kažeš da nisi u mogućnosti.
Mislila sam kako si zauzet pa nisi ovo postavio, a ja facebook nemam i ne znam što se tamo zbiva.

pozdrav

Remove this ad

Quick Reply

bbcode help