Remove this ad

Markonoc

#41 [url]

Jan 28 13 6:57 PM

Re: Muhteşem Yüzyıl / Veličanstveno stoljeće vol. 12

skulirana wrote:
Ok, Marko, prijevod sa turskog je ionako vjerniji. Ja ga onda više neću raditi, osim kad mi ti kažeš da nisi u mogućnosti.
Mislila sam kako si zauzet pa nisi ovo postavio, a ja facebook nemam i ne znam što se tamo zbiva.

Molim te mi oprosti, no... Nije za baciti... Vidimo da je smisao ista, a vidim da nisam previše ni fulao...
Ja sam to malo stilsku uobličio, samo to...

Na FB je jako aktivno, prava nam se raja skuplja, meni je žao što i ti i @lila niste tamo...

Remove this ad

#42 [url]

Jan 28 13 7:05 PM

Vjeruj Marko da je meni ovdje tako dobro, da mislim da bi mi FB samo upropastio ovo uzivanje. Provjerim ja ponekad stranicu na FB i iskreno draze mi je biti ovdje nego tamo citate svakakve nebuloze

Skuli, prvi put sam procitala rezime jedne epizode i nemoj da mi bude poslednji, jer ako ih ti ne budes pisala ja ih necu ni citati kad nisam ni do sada ( Marko bez ljutnje ) pozz

P. S.
Marko kada ce taj radio?

" Odlazeći, čuvaš slobodu! Ostajući, čovjek trpi ili napada!
Ja se krećem u krug. Odlazim i vraćam se. Slobodan i vezan. I mislim. I čeznem.
I volim. "
Meša Selimović

#43 [url]

Jan 28 13 7:19 PM

Ja se danas ziva isprepada...
Par sati nije bilo moguce uspostaviti kontakt sa stranicom..Je li sad sve ok? Neki update?

"Destur! Sultan Suleyman Han Hazretleri!" :)

#44 [url]

Jan 28 13 7:44 PM

Na ruskom forumu više ne prevodi Kolbaskina čiji su prijevodi bili pouzdani i vjerni. Ona više ne prevodi ni epizode na ruski. Od treće sezone, prijevode rade različite osobe. Prevedem ono što stave, a to nekada nije ok.
I da ponovim još jednom, jer više neću. Prijevod s originala ja najbolji prijevod. Prijevod preko posrednog jezika (ruskog) uvijek u nečemu odstupa od izvornog teksta. Osim toga tu je i stil rečenice koji prevoditelj koristi.

Što se tiče FB, ja preko prijatelja nekad bacim pogled na stranicu Sultanove družbe i kao ni Lili, meni se tamo ne sviđa. Ima uglavnom zazivanja prijevoda, nekad i prepucavanja. Neki ljudi misle da se prijevod napiše u sat vremena, uploada u 5 minuta i za Boga miloga, što vi toliko radite?????????
Meni je to besmisleno i čitati. Neki stvarno iz neznanja, pišu nekorektne komentare.
Sam stil konunikacije na FB, meni je nešto što ne volim, lajkanje, 2-3 rečenice komentara, uglavnom, vrlo oskudno i ne sviđa mi se.
Ovo je forum, hvala Bogu pa su svi pametni ljudi s kojima je lijepo razmjenjivati razmišljanja i stavove.
Mislim da je FB previše površan, a osim toga, nikakve privatne informacija ja tamo ne želim stavljati. Tamo se piše sa gomilom nepoznatih ljudi, mi se ovdje znamo, iako ne uživo, znamo se i to je ono što je lijepo.
Ovdje mi je sasvim dobro.

#45 [url]

Jan 28 13 8:23 PM

Bona wrote:
Ja se danas ziva isprepada...
Par sati nije bilo moguce uspostaviti kontakt sa stranicom..Je li sad sve ok? Neki update?

Haha, vidim tebi i meni se iste stvari desavaju!
Ni ja niam mogla da pristupim stranici danas popodne.

A propo FB-a... Ja sam lajkovala stranicu Sultanove druzbe i nekad citam sta se tamo pise. Ne komentarisem tamo, jer je prevelika guzva, ono kako pisu deluje kao jedni drugima preko glave. Ja tako ne mogu, ovde mi je prijatnije sa vama.

Skuli, slazem se da ih se ne moze pohvatati ko je kome rod. Ja sam ono napisala po secanju, a verovatno je tu bilo jos neke dece, neregistrovane, koja nisu nikome bila bitna.
Uostalom, Turci sve do Ataturka nisu imali prezimena, jer ih nisu smatrali bitnim. Tek je on to uveo kao obavezu da se deca pri rodjenju moraju registrovati.

I, samo da vam oboma zahvalim za sazetak sledece epizode. Ko god da je preveo - dobro je!

#46 [url]

Jan 28 13 9:10 PM

Hvala Skuli za rezime, volim posebno da čitam kada ih ti pišeš. Naravno da se i Marku zahvaljujem.

Odahnula sam čitajući komentare Skuli i Lile, vas dve ste temelji ovog Foruma, bile biste samo dodatno zauzete a mi bismo bili uskraćeni za naše redovno druženje sa vama. Ne znam, ovde se tačno zna, kada su najave budućih epizoda, zatim rezimei, pa onda prevod i postavka. Ovde nas je manje i funkcionišemo kao jedna porodica i mnogo se lepše družimo nego na FB. Neki put i ja svratim na FB ali nikada ništa ne komentarišem.

I ja sam danas popodne pokušavala da uspostavim kontakt sa Forumom,ali vidim da se Boni i Antigoni isto dešava.Ha, ha, nisam jedina! Bila sam ljuta pa sam mislila da ću kada mi je nestao komentar, a ja se sva unela i dosta toga napisala! Ma nema veze, biće komentara!

Nego dragi moji forumski prijatelji, mi nastavljamo dalje, ja upijem kao upijač što vi napišete o istorijskim činjenicama, a zatim gledam epizodu i uživam!

Postoji mesto gde Ljubav počinje i mesto gde Ljubav prestaje - a Ljubav ne traži ništa

Karl Sandberg

#47 [url]

Jan 28 13 9:33 PM

Iako imam FB profil, sve komentare o seriji ipak čitam ovdje na forumu obzirom da su mi lakši za svariti, a i postove pišu ljudi s kojima razmjenjujem mišljenje već duže vrijeme.

#48 [url]

Jan 28 13 10:28 PM

Ovaj forum ima srce i dusu, a medju nama dusama ovog foruma - forumasima vlada zaista veliko postovanje, nikada nikome nije upucena ni jedna ruzna rijec, a opet uspijemo da razmjenimo misljenja koja se i razilaze.
Na FB-u se svi ''znaju'' ( ime i prezime, fotografije...), a zapravo se mi ovdje bolje poznajemo iako ne znamo kako ko izgleda, gdje je ko ljetovao, ko ima visak kilograma, koliko godina imamo, zivimo li u vilama ili kolibama, mi poznajemo dusu jedni drugima i volimo se na jedan poseban nacin, brinemo jedni o drugima i uzivamo u tome.

Srdacan pozdrav od vase Lile!

" Odlazeći, čuvaš slobodu! Ostajući, čovjek trpi ili napada!
Ja se krećem u krug. Odlazim i vraćam se. Slobodan i vezan. I mislim. I čeznem.
I volim. "
Meša Selimović

#49 [url]

Jan 28 13 11:15 PM

lila wrote:
Ovaj forum ima srce i dusu, a medju nama dusama ovog foruma - forumasima vlada zaista veliko postovanje, nikada nikome nije upucena ni jedna ruzna rijec, a opet uspijemo da razmjenimo misljenja koja se i razilaze.
Na FB-u se svi ''znaju'' ( ime i prezime, fotografije...), a zapravo se mi ovdje bolje poznajemo iako ne znamo kako ko izgleda, gdje je ko ljetovao, ko ima visak kilograma, koliko godina imamo, zivimo li u vilama ili kolibama, mi poznajemo dusu jedni drugima i volimo se na jedan poseban nacin, brinemo jedni o drugima i uzivamo u tome.

Draga Lila, veoma si ovo lepo napisala, toliko iskreno, osećajno i istinito, meni je srce puno i samo ti mogu reći jedno veliko hvala!

Srećna sam što sam ovde sa svima vama!

Postoji mesto gde Ljubav počinje i mesto gde Ljubav prestaje - a Ljubav ne traži ništa

Karl Sandberg

#50 [url]

Jan 29 13 4:25 AM

I ako se redovno ne javljam, redovno citam vase postove, koje je pravo zadovoljstvo citati. Vasu fb stranicu sam lajkala ali nikada nisam tamo pisala. Naj vise me nervira kada pitaju kada ce prevod, kao da je prevoditi tako lako i brzo,a ovdje je uzivanje procitati vas post. Iz vasih postova sam puno vise naucila o Otomanskom carstvu. Hvala svim koji nam omogucuju da gledamo seriju Velicanstveno stoljece i skuliranoj, nadam se da sam dobro napisala, koja nam prevodi sadrzaje epizoda.
Lijep pozdrav svima
P. S. kada ste tako lijepa ekipa, ako mogu pitati kako postavljate smajlice ovdje. Ne pisem po forumima, pa i ne znam, ali ste mi se vi svidjeli.

Remove this ad

Markonoc

#51 [url]

Jan 29 13 1:47 PM

Iako zbog nedostatka vremena sve češće dolazim ovdje, ja vas čitam i ovdje mi je puno draže i puno ljepše nego na Facebooku.

Je da je tamo veselo... No, ovdje je bolje... Sjećam se kao jučer kad sam otvarao ovaj forum.
Prvo nisam znao kako mu ime dati, pa sam onda zbog njegovih skromnih opcija htio jedno deset puta ovaj zatvoriti i otovriti novi... No nekako mi je uvijek ovaj draži.

Uživajmo!

Najtočnija informacija koju sada imam kaže da je ostalo još 12 epizoda serije... Što bi značilo da 24. travnja (aprila) završava... ://///////////

#53 [url]

Jan 29 13 5:15 PM

13 epizoda su potrošili na Firuze, jer je producent u dobrim odnosima s tom glumicom pa ju je ubacio u seriju, a sada imaju period od 1536-1566., koji treba prikazati u 12 epizoda.

Godine od 1520- 1536 (pola od preostalog) smo gledali u 83 epizode.

Nemoguća misija... serija će biti završena naprasno u tko zna kojoj godini i kojim događajem. Toliko vidim po najavi jer će cijela iduća epizoda biti potrošena na izmišljeni događaj pokušaja ubojstva Hurrem. Ne znam što se stvarno na tom dvoru dešavalo u 16. stoljeću, ali sam sigurna da se sve dvorske dame nisu urotile da ubiju Hurrem iz vrlo jednostavnog razloga što je to posve besmislena ideja. Za Sulejmana bi to bilo kao da su digle ruku na njega, a one nisu bile toliko glupe (svih 5).

Lijep pozdrav

Markonoc

#54 [url]

Jan 29 13 6:36 PM

skulirana wrote:
13 epizoda su potrošili na Firuze, jer je producent u dobrim odnosima s tom glumicom pa ju je ubacio u seriju, a sada imaju period od 1536-1566., koji treba prikazati u 12 epizoda.

Godine od 1520- 1536 (pola od preostalog) smo gledali u 83 epizode.

Nemoguća misija... serija će biti završena naprasno u tko zna kojoj godini i kojim događajem. Toliko vidim po najavi jer će cijela iduća epizoda biti potrošena na izmišljeni događaj pokušaja ubojstva Hurrem. Ne znam što se stvarno na tom dvoru dešavalo u 16. stoljeću, ali sam sigurna da se sve dvorske dame nisu urotile da ubiju Hurrem iz vrlo jednostavnog razloga što je to posve besmislena ideja. Za Sulejmana bi to bilo kao da su digle ruku na njega, a one nisu bile toliko glupe (svih 5).

Lijep pozdrav

Ja sam umirao od smijeha čitajući to...
Samo da ti kažem da ni epizoda 85. nije ništa bolja jer Hurrem postaje inspektorica... Ono...

Super mi je sve to....
Baš me zanima hoće li se doći do Hatidžine smrti uopće...

No, radio će nam se emitirati ovdje: http://www.spreaker.com/user/5354761

Markonoc

#56 [url]

Jan 29 13 7:06 PM

Komentari na Skuličin post... Na FB

38 ljudi se ovo sviđa

[quote]meni koliko je poznato snimat će se i četvra sezona... tako da nebih rekla da će sad sve strpat u idućih nekoliko epizoda
[quote]To je stvarno sheet. Znači da vrlo skoro onda možemo očekivati i Mehmedovu smrt (umro mlad od boginja), jedina ispravna osoba u seriji...
[quote]dakle.....konacno neko pametno razmisljanje!!!
[quote]a doticnu gore pomenutu glumicu trpaju u svaku drugu tursku seriju....izglada da to nije jedino mesto gde je trpaju!!!po svemu sudeci!!
[quote]Tacno tako,ona je bila HUREM, a ne neka tamo ljubimica iz harema.
[quote]Dobro kaže!
[quote]Zanimljiv komentar. Iako mene osobno zanimaju povijesne cinjenice, vjerujem da seriju vecina ljudi gleda zbog drugih razloga, a ne povijesne vjerodostojnosti. Sta bude, bit ce, vjerujem da cemo uzivati svejedno
[quote]slažem se, pogotovu u onom djelu o firuze... kad se pojvaila, odma sam rekla, da mora da ima dobrog menađera, da se uvalila unutra... zna se, svi bi htjeli da glume u najgledanijoj seriji... da imaju šta da napišu u CV
[quote]A sto se sluci so konecnata odluka vo vrska so idninata na ovaa serija???
[quote]A dobro, ja to gledam s ove strane: Serija je "inspirisana" historijom, ne "bukvalno rađena" po historiji. Meral Okay je to jako doro započela, ali kod drugog scenarista u pitanju je očitp samo marketing!
[quote]Браво за коментар, само се не слажем да ће толико да збрзају. Само бих се надовезала на Фридрихов коментар - Мехмед није једина исправна особа у тој серији, има и исправнијих особа од њега, а и кад-тад ће умрети у серији, тако да не видим зашто је толико важно да умре пар епизода касније.

[highlight=][/highlight]

#57 [url]

Jan 29 13 10:06 PM

Ja cisto sumnjam da ce serija zavrsiti u 12 sledecih epizoda, toliko dogadjaja treba da se protekne tako da verujem da ce snimati i prikazivati i cetvrta sezona. Mehmedova smrt, postavljanje Rustema za Velikog vezira, njegova zenidba sa Mihrimah, Mustafino ubistvo, sukob izmedju Sulejmana i Bajazita, Huremina smrt, itd,itd.. ima mnogo dogadjaja koji ce uslediti, a za koje bi bilo glupo da se ne prikazu. Ja jedva cekam da vide kako ce prikazati Mehmed-pasu Sokolovica i on bi trebao uskoro da se pojavi.

#59 [url]

Jan 30 13 11:57 AM

Jesam li ja to bila na FB?
Nisam, ništa tamo pisala, zaista.

Marko, neću se dati natjerati, svejedno.

Svima koji će večeras gledati epizodu želim ugodno veče, a i ostalima.

Quick Reply

bbcode help