Remove this ad

#21 [url]

Apr 12 13 7:29 PM

Re: Muhteşem Yüzyıl / Veličanstveno stoljeće vol. 13

Skuli svaka cast!! Ovi tekstovi su super.. Procitala sam ono sto su postavili na VSFP, ali nije sve bilo.. Mihrimah mi je fenomenalna licnost, a i Rustem mi se sve vise dopada.. Pogotovo nakon sto sam sve ovo iscitala.. A jel ima nesto o Bali begu? Njegov lik nikako ne shvatam :-\
Ja sam nova na forumu, ne snalazim se bas najbolje.. Ali polako, navicicu se

Remove this ad

#22 [url]

Apr 13 13 12:02 AM

Luna Lu dobro nam dosla!

Tuske tv zvijezde na otvaranju Festivala turskog filma u Sarajevu

" Odlazeći, čuvaš slobodu! Ostajući, čovjek trpi ili napada!
Ja se krećem u krug. Odlazim i vraćam se. Slobodan i vezan. I mislim. I čeznem.
I volim. "
Meša Selimović

#23 [url]

Apr 13 13 1:18 AM

Luna Lu, dobro nam dosla! NAJZAD!
Poznato mi je ko si sa VSFP, pa ti zahvaljujem sto se angazujes oko prevoda. Citala sam i tvoje direktne prenose novih epizoda.

Budi s nama cece, mi se ovde jako lepo druzimo!

#24 [url]

Apr 13 13 8:43 AM

Draga Bona,
drago mi je da si opet s nama.

Draga Luna Lu,
dobrodošla!
Na žalost nisam našla ništa od povijesne građe o Bali begu. Možda nađem jednom.

lijep pozdrav svima

#25 [url]

Apr 13 13 4:19 PM

Koliko pamtim iz Samardziceve knjige, Bali beg jeste postojao i bio smederevski sadzak beg, ali je u doba Sulejmana imao oko 60 godina. Mislim da je bio poreklom iz Bosne.
Tako da je u seriji i to izvrnuto, verovatno da bi imali materijala za jos jedan lik koji ce biti upleten u haremske intrige. Covek od 60 godina ne bi bio pogodan za tako nesto.

Evo, pronadjoh i na Wiki nesto:
http://bs.wikipedia.org/wiki/Gazi_Bali-beg_Jahjapa%C5%A1i%C4%87

Postojao je i neki Kucuk Bali beg, ali mislim da onaj u seriji pre odgovara ovom prvom, koji je zaista upravljao Smederevom. Iz serije i jesmo videli da je pre njega Smederevom upravljao Ferhad pasa, koji je ubijen.

#26 [url]

Apr 13 13 6:58 PM

Hvala Vam svima na dobrodoslici..
Pa i ja sam citala da je Bali beg bio dosta stariji, pa nikako nigde da ga uklopim sa serijom.. :-\
Mada dosta toga u seriji nije verno prikazano.. Hvala Antigona.. Ja prevodim sazetke sa Engleskog, a Turski jos ne znam dovoljno dobro, ali kad gledam epizodu, sta razumem napisem na stranici.. Mada verovatno dosta i izgresim.. To ce admini najbolje znati
A vidim da je ovde super drustvo, samo sto sam smotana, ali polakooo
Jao moram da podelim sa Vama jednu sliku, na Ruskom je tekst, ali moze da se shvati, mada Skuli ako stigne mozda moze tacno da nam napise sta kazu..

Ja sam se bas ismejala

#27 [url]

Apr 13 13 8:00 PM

Dakle, zaželite i stiže izvještaj.

Malkočoglu Bali Beg je poznati osmanski kapetan.
Također poznat kao Kodža Bali Beg.
Rođen je u 1495., suvremenik sultana Sulejmana Veličanstvenog. Bio je sandžakbeg u Smederevu.
Malkočoglu je bio jedan od najistaknutijih turskih vojnih vojskovođa u svoje vrijeme. Počeo je vojnu karijeru u vrijeme žestokog otpora Mađara i Osmanskog carstva. Ta vojna kampanja je bila prva u životu mladog sultana.
Godine 1521. Malkočoglu Bali Beg sudjeluje u opsadi moćne mađarske tvrđave Šapca na obalama Dunava, a zatim, u dobi od dvadeset i šest godina, već zapovijeda značajnim dijelom osmanske vojske u bitci kod Beograda.
Beograd se borio do posljednjeg čovjeka, a kada je tvrđava pala, branitelji su brutalno ubijeni od strane Osmanlija.
Nakon zauzimanja grada, Malkočoglu postaje beglerbegom Beograda i Bosne.
Godine 1526., Bali Beg sudjeluje u bitci kod Mohača. Malkočoglu zaslužuje kod sultana mjesto koordinira gradnje pontonskog mosta preko rijeke, a bio je i zapovjednik na desnom krilu osmanske vojske.
29. kolovoz u Južnoj Mađarskoj, na desnoj obali Dunava, bila je divovska bitka između turske vojske (45 tisuća ljudi, uz potporu, sa 160 topova) i odijela vojska plemenitog ugarskog kralja Lajoša II (25 000 ljudi, a oko 80 strojnica).
Značajan doprinos prilikom osvajanja Otomanskog Carstva u Mađarskoj - jedna od glavnih zasluga Malkočoglua omogućio mi je meteorski uspon u vonoj karijeri.
Nakon toga, Bali Beg je preselio u glavni grad te je aktivno sudjelovala u sudskom života. On postaje sultanovu komornik, a na kraju – ulazi u Divan, postaje jedan od vezira carstva.
Malkočoglu umre u 1548. prije gubitka Budimpešte, a najznačajnije područje u glavnom gradu Mađarske nosi njegovo ime.
Njega nasljeđuje njegov sin, dostojan oca, Malkočoglu Mehmed Beg, junak jemenskih i ciparskih kampanja iz braka sa kćerkom Bajezida II.

Kako mogu zaključiti, sve je baš tako prikazano i u seriji. Ući će i u Divan.

Draga Luna Lu,
dobro si se ti snašla, samo se opusti i uživaj.

Evo prijevod komične slike Lune Lu:

Ibrahim: Kako se završila večerašnja prepirka sa Hurrem?
Sulejman: Dopuzala je do mene na koljenima!
Ibrahim: I što je rekla?
Sulejman: Izlazi ispod kreveta kukavico!!

pozdrav
.

#28 [url]

Apr 14 13 12:57 AM

skulirana wrote:
Dakle, zaželite i stiže izvještaj.

E, pa hvala Skuli! Nema tajne za tebe.

Ocigledno je to onda to neki drugi Bali beg, a onaj na kojeg sam ja mislila je Gazi Bali beg, znaci druga osoba je u pitanju.

Samo, jel sam ja dobro razumela? Kaze da je Bali beg bio ozenjen kcerkom Bajazita II. Zar on nije bio Sulejmanu deda? Zar nije tog Bajazita svrgnuo sa vlasti Selim I, Sulejmanov otac? Cekajte, zar ta zena ne bi trebalo da je mnogo starija od njega?
Joj, ko ce ih sve pohvatati...

Da nije unuka u pitanju?

#29 [url]

Apr 14 13 6:58 AM

Drga Antigona,
Bajezid je živio od 3. prosinac 1447 - 26. svibnja 1512., Selim I se rodio 10. listopada 1470. a Sulejman 6. studenog 1494. U to vrijeme je Bajezid II imao 47 godina i njemu su se još uvijek rađala djeca, a ima je puno žena, kćeri i sinova.
Onda su već i 13-o godišnjaci imali djecu, razlika u generacijama nije bila kao danas.

pozdrav

Markonoc

#30 [url]

Apr 14 13 8:58 AM

94. epizoda

CIJELA EPIZODA - PREVEDENA
[code]http://adf.ly/MHEyK[/code]

FULL HD (hvala, Ilke)
[code]http://adf.ly/Mvnm1 ili
http://adf.ly/MvnwN ili
http://adf.ly/MvnwN ili
http://adf.ly/MvoXA[/code]

ili u šest dijelova:
[code]http://adf.ly/MvovU
http://adf.ly/MvovV
http://adf.ly/MvovW
http://adf.ly/MvovX
http://adf.ly/MvovY
http://adf.ly/MvovZ[/code]

Remove this ad

#32 [url]

Apr 14 13 2:43 PM

Hvala za prijevod Marku i ostaloj ekipi.

Čitam legende vezane za Osmansko carstvo. Kako ja nemam nikave veze s poviješću i njenim proučavanjem, ne znam kakva je situacija sa legendama ostalih zemalja i naroda, izuzev starog vijeka gdje su legende u većini u odnosu na povijesne činjenice. Tih legendi, koje sam počela čitati, ima beskrajno mnogo (samo o Miaru Sinanu ih ima, navodno 100).
Prevela sam jednu, o princu Džihangiru. Iako povijesne činjenice ne daju konačan odgovor na ovu legendu, meni se čini da ova legenda nema blage veze s mozgom, kako se vama čini, prosudite sami.

Legenda petnaesta: "O Princu Džihangiru."

Autori:
Elena Minjaeva
Ilja Mihajlov

Legenda glasi:
"Najmlađi sin Hurrem, princ Džihangir od rođenja je imao velik broj kroničnih bolesti te stoga nije smatran u osmanskoj dinastiji punopravnim nasljednikom prijestolja. Imao je problema s kralježnicom, živčanim sustavom te brojnim psihičkim poremećajima. Džihangir nije prošao ceremoniju Svečanog uručenja mača, a nikada nije ni imenovan guvernerom neke pokrajine. Također, mladi sin Sulejmana nije imo obitelj, djecu ni ljubavnice. Nasljednik se u djetinjstvu silnom ljubavi vezao za polubrata Mustafa i gotovo da je bio bez kontakta s ocem, braćom i sestrama. Posljednjih nekoliko godina svog života proveo je u Manisi u kojoj je u to vrijeme vladao Mustafa. Tamo je i umro od čežnje za polubratom, nekoliko dana nakon smaknuća Mustafe 1553. Također suvremenici su iznijeli i kasniju verziju da se ubio zbog Mustafe."

Povijesne činjenice:
Princ rođen 1531. godine, bio je najmlađi sin Sulejmana Veličanstvenog i Haseki Hurrem sultanije i najmlađi nasljednik desetog sultana Osmanskog carstva. Unatoč činjenici da je Džihangir imao nekih problema od rođenja s kralježnicom, nije ima problema sa živčanim sustavom ili mentalnih poremećaja; u službenim izvorima to nije uočeno. Suprotno tome, mnogi povjesničari su pisali da je mladi princ bio vrlo obrazovan mladi muškarac i lijep pratilac svom ocu. A to neizravno potvrđuje i činjenicu da su verzije nedostatak kontakta s ocem i braćom i sestrama, kao i privrženosti Džihangira Mustafi od ranog djetinjstva, neodržive. Ovaj položaj je podržan i činjenicom da je Mustafa imenovan guvernerom Manise 1533. i idućih 8 godina (do 1541) je bio tamo. U trenutku odlaska u Manisu prica Mustafe, Džihangir je imao 2 godine, a cijelo djetinjstvo je proveo u palači Topkapi, kao i svi prinčevi prije nego dosegne punoljetnost. Dakle, vjerojatnost da je Džihangir na bilo koji način snažno vezan za Mustafua od ranog djetinjstva, je vrlo mala.
Ali ove pojedinosti o mitu o princu Džihangiru ovdje ne prestaju. Vrlo često različiti izvori na internetu i drugdje, spominju da Džihangir nije imao djece, konkubine, svoju pokrajinu i tako dalje, u vezi s čime se nikada nije smatrao punopravnim nasljednikom. Ali, najvećim dijelom to je također netočno. Povijesni izvori napominju da je bio najmlađi guverner pokrajine Haleb ( Aleppo je drugi naziv). Sada je to najveći grad u Siriji, a u ono vrijeme kada je Sirija bila dijelom Osmanske države, Aleppo je bio treći po veličini grad u državi, nakon Kaira i Konstantinopola (Istanbula). To sugerira da upravljanje tom pokrajinom nije bilo nimalo jednostavnije nego gradovima kao što su Manisa, Amasya i Konya. Iz ovoga proizlazi da je Sulejman vjerovao u mlade upravljačke vještine svog nasljednika. Također znamo da Džihangir nije imao djece, ali je imao omiljenu priležnica, kao i bilo koji drugi nasljednik, u vrijeme nakon preseljenja u pokrajinu, iako njezino ime u povijesti, nažalost, nije sačuvano.
Ako govorimo o smrti Džihangira, onda odmah treba napomenuti da je sam spomen tog događaja u većini izvora prožet dubokim zabludama. Jedan od njih je činjenica da je posljednju godinu svog života proveo u Manisi (kojom je, navodno upravljao Mustafa), uz svoga polubrata. Tu je navodno, Džihangir i umro od tuge za starijim bratom ili možda počinila samoubojstvo nekoliko dana nakon pogubljenja Mustafe.
Što se tiče verzije o samoubojstvu, vrijedno je znati da je samoubojstvo kako kod kršćana, tako i kod muslimana, težak grijeh. Zato ne smijemo zaboraviti da je Džihangir pokopan u mauzoleju princa Mehmeta u Istanbulu. Samoubojice se ne pokapaju na groblju zajedno s predanim muslimanima. Osim toga, u čast princa Džihangira nazvano je jedno od područja u srcu Istanbula.
U ovom trenutku poznato je da je Džihangir umro na dvadeset i trećoj godini života u svojoj pokrajini Aleppo 27. studeni 1553. Tri tjedna prije u Eregli, koji se nalazi u pokrajini Konya,pogubljen je princ Mustafa. Džihangir nije išao s Mustafom u Eregli.
Na temelju legende, Džihangir je svoje posljednje dane proveo u Manisi i umiro od tuge za bratom Mustafom. Sada se nameće najvažnije pitanje: što bi uopće princ Džihangir radio u Manisi u tim godinama? Princ Mustafa je 1553. već 12 godina vladao u Amasyi (od 1541.), a u Manisi je od 1544. vladao princ Selim i Mustafa nije imao nikakve veze sa Manisom.
No, čak i ako pretpostavimo, prema ovoj legendi, vjerojatniju opcija da je Džihangir u vrijeme smaknuća Mustafe bio u Amasyi, a ne u Manisa, treba napomenuti da je zračna linija između Ereglija i Amasye duga 382 km (suhozemni put i više od pet stotina kilometara). U tim vremenima, čak i posebna pismo Džihangiru s porukom o smrti Mustafe bi putovalo oko tjedan dana, glasina - čak i duže. Za povratni put od Amasye u Alepp (gdje je umro Džihangir), trebalo bi još desetak dana. Dakle, nalazimo sljedeće: Džihangir je tjedna dana namjerno čekao vijesti o smrti svog brata, a zatim za oko pola tjedna dolazi do Aleppa da bi odmah po dolasku u svojoj pokrajinu umro od depresije ili živčanih slomova. Čini se vrlo malo vjerojatno.
Ako uzmemo u obzir situaciju u kojoj se Džihangir nije mogao nalazi pokraj svog brata posljednjih mjeseci njegova života, nego je sve ovo vrijeme bio u Aleppu, postaje sasvim jasno zašto je njih tako teško zamisliti zajedno i istovremeno na udaljenosti od nekoliko stotina kilometara. Štoviše, kako to da mladi princ Džihangir nije mogao podnijeti gubitak polubrata, a deset godina ranije je bez tolike tuge doživio smrt princa Mehmeta, koji je bio puno duže s Džihangirom, a i emotivno bliži od princa Mustafe. Osim toga, udaljenost od Alepa do Eregli je manja nego od Amasyie, a vijest o smrti brata Džihangir je mogao dobiti za 4-5 dana.
Što je princ Džihangir radio oko dva i pol tjedna u Aleppu, zašto se s njim odmah nije nešto desilo, kako da objektivno sagledamo događaje vezane za smrt starijeg brata? To i mnoga druga pitanja ostaju još uvijek neriješeni misterij, ali zato velika podloga za brojne mitove u povijesti Velike osmanske države.

pozdrav svima na forumu

#33 [url]

Apr 14 13 3:02 PM

Decki Hvala na prijevodu, ali sacekacu upload na NNN, jer ovi linkovi rade na premium accounts...a ono na bugarskoj/ruskoj cirilici ne razumijem, a ono sto skontam opet je premium account.

"Destur! Sultan Suleyman Han Hazretleri!" :)

#34 [url]

Apr 14 13 4:40 PM

skulirana wrote:
Drga Antigona,
Bajezid je živio od 3. prosinac 1447 - 26. svibnja 1512., Selim I se rodio 10. listopada 1470. a Sulejman 6. studenog 1494. U to vrijeme je Bajezid II imao 47 godina i njemu su se još uvijek rađala djeca, a ima je puno žena, kćeri i sinova.
Onda su već i 13-o godišnjaci imali djecu, razlika u generacijama nije bila kao danas.

pozdrav

Tu cinjenicu da su dobijali decu do poznih godina sam previdela, jer po godinama bi bilo prirodno da mu bude unuka. Hvala sto si mi ukazala na gresku.

Zahvaljujem ti puno za ovaj tekst o Dzihangiru! Zaista ima jako malo o njemu, a sve se svodi na sazaljenje zbog bolesti i navodno tugovanje za Mustafom. Ovo sto pise je mnogo logicnije.

Marku i Druzini HVALA za prevod nove epizode!

#35 [url]

Apr 14 13 4:50 PM

Bona wrote:
Decki Hvala na prijevodu, ali sacekacu upload na NNN, jer ovi linkovi rade na premium accounts...a ono na bugarskoj/ruskoj cirilici ne razumijem, a ono sto skontam opet je premium account.

I ja sam primetila.
Jos na nesto da ukazem! Ono skidanje iz delova izgleda ne finkcionise. Skinula sam dva, a kad probam treci, prijavljuje mi da stranica ne postoji.

Ako ne proradi, cekam torrent.

#36 [url]

Apr 14 13 5:01 PM

Nadam se da ne krisim pravila foruma, ako gresim, Marko ti reaguj!

Bona i ostali. Nasla sam upravo na FB link za download na billionuploads.com, a sa njega ide najlakse. Ne znam dal je sve u redu, jer i ja upravo skidam.

Ako je neko zainteresovan:

[code]http://billionuploads.com/hkj7swqm0fi6[/code]

#37 [url]

Apr 14 13 5:20 PM

Draga Antigona,
na ovom linku, evo ide dosta brzo, kaže za 1 sat će skinuti.

Postavila sam baš ovu legendu o Džihangiru jer je tu prikazan kao čovjek a ne neka kreatura kako legende govore o njemu. Ako je imao grbu, nije bio manje vrijedan i iskreno mi je drago što sam ovo našla jer ga baš lijepo povijest opisuje.

pozdrav

#38 [url]

Apr 14 13 5:36 PM

E, drago mi je Skuli da sam ti pomogla.
Ja samo ne znam da li krsim pravila foruma, jer linkove za download postavljaju samo clanovi Druzine. Nadam se da je sve OK.
Ova verzija nije toliko velika, ima samo 957MB. Sa onih linkova bi mi skidalo po 15 sati.

#39 [url]

Apr 14 13 5:38 PM

Hvala draga moja, ali ja cu ipak sacekati torrent, jer mi ovaj skida neku aplikaciju (neki exe.) a ne avi file (?)..mah..okreni-prevrni sacekacu..volim i sacekati, nego kukati.
vam..

"Destur! Sultan Suleyman Han Hazretleri!" :)

#40 [url]

Apr 14 13 6:16 PM

Bona, znam o cemu pricas, to je stari problem sa billionuploads. I meni je trebalo vremena dok sam provalila. Pazi, pre nego sto kliknes na download, odstikliraj onu opciju da ti skida "download manager". Ona se skida po defaultu, a ti moras rucno da je otkazes. Nalazi se ispod DOWNLOAD, u onom pravougaoniku.

Nadam se da sam pomogla!

Remove this ad

Quick Reply

bbcode help