Remove this ad

#41 [url]

Apr 14 13 6:36 PM

Re: Muhteşem Yüzyıl / Veličanstveno stoljeće vol. 13

Draga Antigona,
mislim da se Marko neće ljutiti, a evo, ja sam uslikala to što ti kažeš pa će biti još jasnije.

VALUTA U VRIJEME SULEJMANA
U vrijeme Osmanskog Carstva za vrijeme Sulejmana postojale su dvije glavne vrste valute: akče - srebrni nivac i dukat - zlatnik, u visini od oko 50 akči. Uglavnom, sve plaće isplaćene podanicima carstva su bile u akčama, a ako se radilo o velikom iznosu, koristio se i dukat.

pozdrav svima

Remove this ad

#42 [url]

Apr 14 13 7:37 PM

Pozdrav svima!

Evo jednog clanka o Serkanu Altunoraku koji tumaci lik Jahje Tašlidžalija:

Serkan Altunorak: Strasti je teško sakriti

Sve popularniji glumac iz serije Sulejman Veličanstveni, Serkan Altunorak odnedavno je u tajnoj vezi sa svojom koleginicom sa seta Nur Fetahoglu.

Mnogobrojne dame koje redovno prate turske serije u prilici su da upoznaju još jednog poznatog zavodnika sa obale Bosfora, glumca Serkana Altunoraka (36) koji je dobio upečatljivu rolu janičara Jahje Tašlidžalija u seriji Sulejman Veličanstveni. Rad na seriji Serkanu je doneo i sreću u privatnom životu, s obzirom na to da ga je osvojila njegova koleginica Nur Fetahoglu (32), koja u seriji tumači prvu sultanovu ženu, sultaniju Mahidevran. O ljubavnom životu ovog pozorišnog, filmskog i televizijskog umetnika, ne zna se mnogo. Ne voli da govori o svojoj intimi, ali turskim novinarima i paparaco fotografima nije trebalo mnogo da saznaju kako je ovom markantnom muškarcu rad na seriji Sulejman Veličanstveni doneo i novu romansu. Naime, između Nur i Serkana rodila se fatalna ljubav koju njih dvoje naprosto nisu uspeli da sakriju. Nekoliko puta viđeni su na romantičnim večerama u jednom istanbulskom restoranu, posle čega su požurili da demantuju svoju vezu i objasne da su samo prijatelji.
- Zar prijatelji ne smeju zajedno da večeraju? Serkan i ja smo samo kolege, nema mesta za paniku – rekla je Nur, a samo nedelju dana kasnije na svojoj koži osetila je paniku kada je bežala od paparaca. Tog dana glumica je došla na dogovoreni sastanak sa Serkanom ne sluteći da su joj za petama paparaci. Tek kada je ušla u prodavnicu obuće, gde ju je čekao njen dragi kojem je trebalo da pomogne u odabiru cipela, prodavac ih je upozorio kako su fotografi zaustavljeni na ulazu u tržni centar. Prema rečima jednog od kupaca koji se u istom trenutku zadesio u prodavnici, poznati par se posvađao oko toga ko je od njih pozvao medije, ali ubrzo su se pribrali i dogovorili kako je najbolje da odglume da su se slučajno sreli u tržnom centru.

Obožavaoce poznate glumice obradovale su priče o njenoj novoj vezi, pošto joj je bivši dečko Necati Sasmaz, s kojim je navodno prevarila svog bivšeg supruga Murata Ajsana, slomio srce. Necati je samo desetak dana nakon njihovog raskida zaprosio novu devojku Negehan Kasikči, venčao se i sa svojom novom dragom otputovao na medeni mesec na Maldive. Nur je za ovu informaciju saznala dok je čitala internet portale, a koliko ju je sve to pogodilo, najbolje zna ekipa Sulejmana Veličanstvenog koja joj je brisala suze kada je ona saznala za ovu vest.
- Pritisak okoline je najgore što može da se desi zaljubljenima. Nije lako slediti srce kada društvo nalaže nešto sasvim drugo – govori Serkan osvrćući se na patnje koje proživljava njegov lik u seriji, ali i na svoj ljubavni život koji drži daleko od očiju medija.
- Volim jednostavne i prirodne devojke koje ne traće život pred ogledalom nameštajući frizuru tako da svaka dlaka stoji nas svom mestu. Kada se žena oseća udobno u svojoj koži, odmah je prelepa i samim tim poželjna – rekao je glumac koji često ističe da mu je inteligencija privlačnija, kao i da mu je dobrota na prvom mestu.
Nakon što završi snimanje popularnog istorijskog spektakla Serkan planira da provede dva meseca na proputovanju po Evropi, a tom prilikom posetiće i Crnu Goru, tačnije opštinu Pljevlja, odakle po istorijskim spisima potiče lik koji tumači u seriji.

VELIKO timu koji nam je omogucio da gledamo 94ep sa prevodom!!!

Takodje i tebi, draga Skuli, hvala na svim tekstovima koje si do sada objavila. Seriju gledam i dozivljavam iskljucivo kao sapunicu, ali zato su tvoji dragoceni jer sam iz njih dosta naucila o turskoj kulturi. (Ako mozes da ispises i testove za polaganje voznje... mrzi me da ucim... )

#43 [url]

Apr 14 13 7:45 PM

Draga Bokka,
hvala tebi na svježim vijestima o glumcima iz serije. Ovaj Jahja je puno ljepši bez brade, ali meni su svi ljepši bez brade.

Testovi nisu teški, samo zdrava logika - sretno na ispitu.

#44 [url]

Apr 15 13 12:04 AM

skulirana wrote:
Draga Antigona,
mislim da se Marko neće ljutiti, a evo, ja sam uslikala to što ti kažeš pa će biti još jasnije.

Tacno je to ono na sta sam mislila, pa onako "spretno" opisala. Hvala Skuli, ti uvek uletis kad treba!

#45 [url]

Apr 15 13 9:07 AM

Draga Antigona,
dobro si ti objasnila, ali znaš kako kažu, slika govori 1000 riječi.

Našla sam i ja potvrdu vijesti koju je objavila Tims produkcija da će serija trajati do 6. mjeseca 2014.

pozdrav

#47 [url]

Apr 15 13 3:12 PM

Tacno se secam, Samardzic kaze da je verovatno umrla od vodene bolesti. Ne znam cemu bi to odgovaralo u modernoj medicini, ali se taj termin "vodena bolest" cesto srece u istorijskim dokumentima. Moguce da je upala pluca sa vodom, ili nesto slicno, sto se manifestuje zadrzavanjem vode u organizmu.

#48 [url]

Apr 15 13 6:38 PM

I ja sam pročitala da je umrla od vodene bolesti, a našla sam i da je datum smrti 18.4.1558.
Što više čitam, manje znam.

Našla sam i podatak o Sulejmanovim sinovima koje je zabilježila povijest. Pročitala sam i da je samo legenda da je Sulejman imao gomilu sinova od drugih konkubina. Nekoliko povijesnih izvora govori da je on živio u monogamoji sa Hurrem od njihovog zbližavanja. Našla sam čak i stihove koje je pisao nakon njezine smrti. Ti stihovi nisu izmišljeni i on doista u njima izražava svoju patnju za njom. Kako nisam baš poetski talentirana, neću ih prevoditi jer tu treba uhvatiti nit, a ja to ne znam. Uglavnom, sve više vjerujem da je zaista živio samo s njom.
Evo i popisa sinova.

1) Mahmud (1512 - 29 listopada 1521. u Istanbulu) Fulanin sin.

2) Mustafa (1515 - 6. studeni 1553 u Eregli u Iranu Karaman) Mahidevranin sin.

3) Murad (1519 - 12 listopada 1521 u Istanbulu) Sin Gulfem

4) Mehmet (1521 -6 studeni 1543 u Manisa) Hurremin sin.

5) Abdullah (1522 - 28. listopada 1522) Sin Hurrem.

6) Selim II (1524-1574) Hurremin sin.

7) Bayazid (1525-1523 juli 1562.) u Iranu g.Kazvin. Sin Hurrem.

8) Cihangir (1531 - 27. studenog 1553 u Aleppo (Halab na arapskom) Sirija) Hurremin sin.

Ovdje mi upada u oči da je Sulejman sa Gulfem dobio sina nakon što je rođen Mustafa. To mi se ne uklapa u seriju i cijelu onu dreku Mahidevran oko Hurrem jer je, prema ovome, Gulfem bila aktuelna kada i Mahidevran. Nemam pojma što je istina.

pozdrav

#49 [url]

Apr 15 13 11:56 PM

Skuli, isto je i meni upalo u oci! Ili je bio paralelno sa Mahidevran i Gulfem, ili je cak sa Gulfem bio posle Mahidevran. Kako god, obe su navodno imale vise dece, a samo je Mustafa preziveo. Ostali su umrli verovatno od kuge. Plus, ovde nisu pomenute kcerke, pa ne mozemo da izracunamo tacno sa kojom je kad bio.

Samardzic u knizi navodi silne stihove koje su Hurem i Sulja razmenjvali, sta vise u celoj knjizi je upravo to sto opisuje njihovu vezu. Na kraju, to je i jednino dostupno istoricarima, posto je pisani zapis ostao. Da... i on kaze da su ziveli u monogamnoj vezi, kao svaki prosecni muz i zena.

[quote]Što više čitam, manje znam.
Sad znas da nista ne znas...

Posle odgledane zadnje epizode, pitam se kako ce opet Hurem da se izvuce? Opet vidimo reciklazu (proterivanje).

#50 [url]

Apr 16 13 4:52 PM

Draga Antigona,
istina je, ne znam trenutno ništa o osmanskoj povijesti. Svaki izvor kaže nešto drugo.

Ipak me još uvijek zanima. Trenutno čitam legende i povijesna sučeljavanja sa činjenicama i zdravom pameću. Kao što kaže i ova legenda koju prenosim, jedne ljude su uzdizali, a druge rušili, da parafraziram Fidanija i njegove riječi o Ibrahimu i idolima.
Sve više mi se čini da je točno da istočnjaci razmišljaju na drugi način nego mi europljani, no to je samo moj trenutni osjećaj, zato jer ne poznajem u europskoj povijesti toliko iskrivljenih činjenica koje se pričaju u nardima u cjelini, kao što se priča o Osmanskom Carstvu. Ima i ovdje pretjerivanja pojedinih skupina, pretežno desno orijentiranih osoba, konzervativaca i ljudi koji žive u prošlosti, ali ne u ovolikoj mjeri kao što nailazim u ovim legendama.
Našla sam legendu koja je prilično dugačka i komplicirana, spominju se sve varijante proračuna novca i njegove vrijednosti, različiti izvori i tumačenja. Izdvojila sam samo suštinu. Mislim da bi vas cijeli tekst i ugnjavio, stoga evo skraćena verzija.

LEGENDA osamnaesta: "Financije u Osmanskom carstvu"

Autori:
Elena Minjaeva
Ilja Mihajlov

Legenda glasi:
"Suprotno uvriježenom mišljenju, Hürrem nije donijela mnogo koristi osmanskoj državi kao ni fond Haseki Hürrem Sultanije koji nije nikada doprinosio novac u blagajnu carstva. Čak su i sredstva uzeta nakon smrti Pargali Ibrahima, koji je, prema različitim izvorima sakupio od 2-7 milijuna dukata, a koji su oduzeti u korist proračuna Osmanskog Carstva nakon njegove smrti, doprinio puno više nego dobrotvorstva legitimne ženu sultana Sulejmana. Dobrotvorna zaklada, koja nosi njezino ime, u potpunosti je uspostavljena na financijskim resursima Sultana. Hürrem nije stavila ni akče u njega iz vlastitih sredstava, a fond je služio više u svrhu poboljšanja popularnosti Sultanove ljubavi među ljudima, a ne ozbiljnim dobrotvornim djelima. Što se tiče njenog doprinosa Fondu, može se samo reći da je, unatoč želji za moći i bogatstvom bila sposobna jedino za takozvani "bakšiš" u iznosu koji ne prelazi 50 akči. Suprotno tome, Pargali Ibrahim je nakon smaknuća ostavio silan novac u carkoj riznici. "

Povijesne činjenice (skraćena verzija):

Ovaj put, pričajmo o nekim aspektima gospodarstva Osmanskog Carstva u XVI stoljeću za vrijeme vladavine Sulejmana Veličanstvenog. Ne iznenađuje, tu su razne bajke koje žele umanjiti značaj pojedinih događaja jednih ljudi u Osmanskom Carstvu i preuveličati ulogu drugih.
U vrijeme Osmanskog Carstva Sulejmana Zakonodavca postojale su dvije glavne vrste valute: akča – srebrni novac i dukat - zlatnik, u visini od oko 50 akči. Uglavnom, sve plaće isplaćene podanicima Carstva su isplaćene u akčama, ali ako se radilo o prilično velikom iznosu, koristio se i dukata, ali to je bilo povremeno ako se radilo o astronomskim i iznimno nerealnim iznosima. No, krenimo redom.
Do sredine 1530-ih, Haseki Hürrem Sultanija, kao jedina legitimna supruga Sulejmana I, i upraviteljica njegovog harema, prima plaću od 2.000 (dvije tisuće) akči na dan, to je 730 000 (730 tisuća) godišnje. Važno je napomenuti da toliki novac nitko nije dobio, čak ni slavna Sultanija Košem koja je pred kraj svog života dobivala tek 1.200 (tisuću dvije stotine) akči na dan. Početna plaća dodijeljena za status Haseki i nije bila veća od 1.000 (tisuću) akči dnevno. Dakle, oko tri godine nakon dobivanja položaja upraviteljice harema Hürrem Sultanija je bila u mogućnosti akumulirati iznos od oko 2.000.000 (dva milijuna) akči, koja su postala sjeme dobrotvorne zaklade, nazvane po Haseki.
Sulejman, vidjevši neovisnost i inicijativu svoje supruge u ovom predmetu, kao potporu dodjelio joj je samo nekoliko malih parcela zemljišta u iznosu od 100.000 (sto tisuća) akči za provedbu prvih dobrotvornih projekata Fonda.
Ubrzo su u dobrotvornu organizaciju Hürrem Sultanije počela pristizati ulaganja poznatih političara, državnih službenika na različitim položajima i ostalih ljudi koji su se željeli uključiti u humanitarna djela. Na primjer, veliki vezir Rustem paša u različitim vremenima je darovao Fondu iznose od 2.000.000 (dva milijuna) akči, do 200.000 (dvjesto tisuća) dukata (deset miliona) akči.
Dakle, nakon deset godina postojanja (sredinom 1540-ih) dobrotvorni fond Haseki Hürrem Sultanije imao je na raspolaganju 2.000.000 (dva milijuna) dukata (sto milijuna akči), što je odličan dodatak raspoloživim financijskim sredstvima osmanske riznice za izgradnje u glavnom gradu. Za predstavljanje istinske dimenzije tog iznosa dovoljno je sjetiti se da je u trenutku stupanja na prijestolje sultana Sulejmana, u državnoj riznici preostalo, nakon smrti njegova oca Selima I, samo 6.000.000 (šest milijuna dukata), odnosno tri milijuna akči. Tako je suprugin proračun bio oko jedne trećine ukupne državne blagajne u prvoj godini njegove vladavine. Stoga je navod da je fond bio općenito beskoristan za Osmansko Carstva, u najmanjoj mjeri glup.
Naravno, s novcem iz fonda Hürrem Sultanije je izgrađen veliki broj dobrotvornih ustanova koje su učinile ogromnu pomoć za siromašne.
Razmotrimo drugu povijesnu ličnosti, a to je jedan od velikih vezira osmanskog sultana Sulejmana - Pargali Ibrahim.
Do kraja svog života, Ibrahim paša je primao plaću od 3 milijuna (tri milijuna) akči godišnje. Pokušajmo brojati.
Kako bi zaradio najmanje 100 milijuna (sto milijuna) akči, koliko iznosi proračunu fonda Haseki Hürrem Sultanije, Ibrahim bi morao raditi više od trideset i tri godine. Tada bi imao 3.000.000 (tri milijuna) akči godišnje ali bez trošenja ijednog novčića. No, ne treba zaboraviti da je veliki vezir Ibrahim bio na toj dužnosti trinaest godina, a 3.000.000 godinišnje primao je zadnjih sedam. Početna plaća od velikog vezira je bila 1.200.000 (milion i dvjesto) akči godišnje. Dakle, poštenim radom zarađujući za život, Ibrahim je mogao zaraditi samo iznos koji je više od tri puta manji od sto milijuna akči, ako za to vrijeme nije potrošio ni jednu kovanicu, što je nemoguće.
No, 2.000.000 (dva milijuna) dukata, odnosno 100.000.000 (sto milijuna) akči, nije konačna procjena Ibrahimovog bogatstva. U seriji "Veličanstveno stoljeće" pisac Yilmaz Sahin je u potrazi za mitskim nestalim Ibrahimovim novcem u iznosu od 5.000.000 (pet milijuna) dukata, mi ćemo pokušati razumjeti kako veliki vezir može akumulirati (barem teoretski)toliko ili čak 7.000.000 (sedam milijuna) dukata, odnosno 350 milijuna (350.000.000) akči, kako je navedeno u nekim drugim izvorima.
Naravno, bilo bi naivno pretpostaviti da se ta sredstva akumulirana samo putem službene plaće. U izvorima se često spominju brojna mita i pokloni. S velikom vjerojatnošću mito je primao i Ibrahim paša. No, koliko mita je potrebno da bi se sakupilo 350.000.000 (350 milijuna) akči? Pitanje nije retoričko. Ako 350 milijuna (350.000.000) akči podijelmo sa trinaest godina mandata velikog vezira (oko 4.745 dana), vidimo da je Ibrahim morao uzeti svakog dana gotovo 73.762 akče od neslužbenih izvora prihoda. Kao dnevni novčani primitak, taj iznos bi bilo nezamisliv čak i za najokorjelije korumpirane ljude i to unatoč činjenici da nema povijesnih izvora, ovaj političar se ne spominje kao najvažniji korupcionaš svih vremena, za razliku od nekih državnih lidera kao što je veliki vezir Mehmed Sokolović, ali, to je druga priča.

Ovo se veže na trenutnu radnju u seriji u kojoj je Hurrem dospjela na muke jer, navodno nema novaca - e pa ovdje je detaljno pojašnjeno kako ona stoji s novcima i koliko je scenarist prenapuhao priču. O tome smo već pisali, ali ovdje je navedeno i povijesno pojašnjenje apsurdnosti radnje u seriji na koju se troši već 3. epizoda, a tko zna možda ni ona nije posljednja.
Inače, prema najavi radnje u idućoj će epizodi Sulejman u vezi ovog problema donijeti neočekivanu odluku koja će sve šokirati. No, vidjet ćemo što će to biti.

Još jedna stvar. Bali beg i Mirhimah nisu bili ni u kakvoj emotivnoj vezi jer nam scenaristi nisu rekli da je Bali beg već - oženjen. On je godinu dana stariji od Sulejmana i njegov brak sa kćerkom trgovca Zlatom, Armin, se nije nikada desio; taj brak je samo jedna od legendi koja kruži o njemu.
Njegova je žena, Sulejmanova teta, rođena 1490. i njihov sin Mehmet beg je već rođen jer on trenutno u seriji ima 44 godine, a njegova žena 48. Teško je vjerovati da još nije rodila tog sina.

lijep pozdrav iz vrlo toplog Zagreba

Remove this ad

#51 [url]

Apr 17 13 12:31 AM

skulirana wrote:
Draga Antigona,
istina je, ne znam trenutno ništa o osmanskoj povijesti. Svaki izvor kaže nešto drugo.

Mozda je tako i sa drugim povijestima, nego mo se mi trenutno usresredili na Omanku. Ko zna sta bi ikrsko kad bismo ovako studiozno ovde proucavali rusku, ili englesku.

[quote]Inače, prema najavi radnje u idućoj će epizodi Sulejman u vezi ovog problema donijeti neočekivanu odluku koja će sve šokirati. No, vidjet ćemo što će to biti.
Koliko sam ja shvatila iz onih najava, Sulja ce odluciti da protera Hurem u Jedrene. Ako je to ta sokantna odluka, onda...
Ona ce se onda verovatno vratiti kroz par epizoda u Isnabul u velikom stilu, kao sto smo imali prilike i ranije da vidimo.
Vise me zanima kako ce reagovati Rustem na predlog Sah da ge ubaci u Divan, ako ubije Hurem? Mada, nesto mislim da ce odbiti ponudu i ostati veran Hurem, jer i to odgovara istorijskim cinjenicama.

A tebi Skuli, jos jednom zahvaljujem na ovim tekstovima, sve je to vrlo zanimljivo, a mnogo realnije od onoga sto gledamo u seriji.

Pozdrav i za tebe is toplog Beograda!

#52 [url]

Apr 17 13 4:53 PM

Draga Antigona,
iskreno vjerujem da Hurrem nije bila nikada nikamo protjerana iz dvorca, ali evo, sad je tjeraju već treći put. Mislim da bi, zaista, scenarij trebao pisati netko sa malo više mašte. Da vidimo konačno, nešto novo. Na primjer da joj zabrani da izlazi iz svojih odaja, ako ništa drugo.
Nije im falilo mašte kada su izmišljali legende, a sada gledamo neprekidno jedno te isto.

Evo jedne legende, koja me dobrano nasmijala, ali i iznenadila istovremeno jer nema blage veze sa istinom, nije dugačka pa evo, stavit ću je da pročitate.
To su inače legende iz knjige "1001 legenda Osmanskog Carstva" koju su pisali
Elena Minjaeva i
Ilja Mihaijlov, ruski povjesničari.

Legenda osma: "O podrijetlu Valide“

Legenda glasi:
"Valide Sultanija je bila kći engleskog kapetana broda, koji se izgubio u Jadranskom moru. Zatim su taj brod oteli gusari. Rukopis koji je sačuvan govori da je djevojka poslana u sultanov harem. Ona je Engleskinja koja je vladala 10 godina, a budući da nije našla zajednički jezik sa Hurrem, vratila se u Englesku."

Povijesne činjenice:
Ayse Hafsu Sultanija ili Hafsu Sultanija rođen je 1479g. - 1534. i postala prvom Valide Sultanijom (kraljicom majkom) u Osmanskom Carstvu, kao supruga Selima I i majka Sulejmana Veličanstvenog. Iako je godina rođenja Ayshe Sultanije poznata, povjesničari još uvijek ne mogu odrediti konačni datum rođenja. Bila je kći Krimskog kana Mengli Giraya.
Ona je živjela sa svojim sinom u Manisi u razdoblju 1513.-1520., u pokrajini, koja je tradicionalno bila rezidencija osmanskih prinčeva, budućih vladara koji su tamo učili osnove vladanja.
Ayse Hafsu Sultanija je umrla u ožujku 1534., a pokopana je uz muža u mauzoleju.

Dobro me nasmijalo ne samo ovo da je Engleskinja, nego da ju je Hurrem natjerala da se vrati u Englesku, a pokopana im je tamo u zemlji. Što bi se reklo, nigdje logike.

#53 [url]

Apr 17 13 5:25 PM

Hehe, bas bi bilo cool da jdnom vidimo Hurrem kako na ledja stavlja ruksak i odlazi sa koferom na tockice u surgun (ovo ja kao i nasa lijepa Skuli, iz obijesti reagiram na po ko zna koje, lutanje scenarija)..
Kako su poceli, mogli bi i to vidjeti kao iz Beyaz show kad su se smijali na neke namontirane novotarije..

"Destur! Sultan Suleyman Han Hazretleri!" :)

#54 [url]

Apr 17 13 6:10 PM

skulirana wrote:
Draga Antigona,
iskreno vjerujem da Hurrem nije bila nikada nikamo protjerana iz dvorca, ali evo, sad je tjeraju već treći put. Mislim da bi, zaista, scenarij trebao pisati netko sa malo više mašte. Da vidimo konačno, nešto novo. Na primjer da joj zabrani da izlazi iz svojih odaja, ako ništa drugo.
Nije im falilo mašte kada su izmišljali legende, a sada gledamo neprekidno jedno te isto.

Znas kako! Legende su izmisljane vekovima, a ovi scenaristi moraju da izmisle neki zaplet svake nedelje, pa su cajt notu.

Ovo o Valide - Engleskinji do sad nisam cula, ali je zaista za smeh!

#55 [url]

Apr 17 13 6:41 PM

Pa šta nisu totalno neinventivni?
Hurrem je trebao usfaliti veliki novac za dovršenje jedne zgrade pa treba 500.000 dukata i onda se zadužuje kod Venecijanke, a ne za plaćice džarija koje su bile - hajmo ovako
1000 ljudi x 20 akči(veća plaća) x 60 dana = 1.200.000 akči / 50(vrijednost jednog zlatnika) = 24.000 dukata iliti zlatnika. Evo da je bila dužna svima koji rade u haremu, džarijama, kuharima, eunusima, opet jedva da ispade pola od 50.000 zlatnika i to za 2 mjeseca, a ona kasni malo preko jednog mjeseca.

Kazna koju će joj Suljo odrediti može biti da se on želi od nje rastati. Može biti da mora u kafes, može biti da ide sa Mehmetom u sandžak, samo ne opet isto.
Yilmazeeeeeeeeeeee, daj malo pitaj curu da ti da koju ideju!

#56 [url]

Apr 18 13 3:50 AM

Haha, ala si ti to precizno izracunala!

Koliko znam, Hurem nije otisla s Mehmedom u sandzak. Bila je prva koja je odstupila od te tradicije. Tako da to valjda ne treba ocekivati. Pre ce ispati da ce opet Sulji glupom da podmetne neki "dokaz" u svoju korist, a protiv konkurentskog tabora. Iz najave sam videla da je pocela da obrlacuje Lutfija protiv Sah.

Samo meni i dalje ne ide u glavu sta jos u seriji radi Nigar? Postala je potpuni visak, a mogla je elegantno da nestane iz serije i da uz pomoc Matrakcija (cija je uloga sad isto visak, al' ajde) da ode kod kcerke i Ibrinog brata. Mozda je uzela neki kredit od banke i mora da ga isplati, te je stoga kumila i molila scenariste da je zadrze u seriji?

Koliko citam ono sto su pisali na FB stranici (oni koji su pratili seriju direktno) izgleda da ce Rustem, da ne bi presao u tabor Sah (koja mu je obecala mesto u Divanu u zamenu za Huremin zivot), da trazi od Hurem da ozeni Mihrimah.

#58 [url]

Apr 18 13 3:52 PM

Marko, hvala za sazetak. Deluje da ce ova epizoda biti malo napetija.

#59 [url]

Apr 18 13 4:34 PM

Draga Antigona,
nije išla, i ja sam tako čitala, ali budući da nam u seriji prodaju sve i svašta, radije bih "progutala" nešto novo nego stalno jedno te isto.
Yilmaz stalno žvače iste situacije samo ih minutažno drugačije poreda. Dosadan je već.
Pomirila sam se da imamo samo izmišljene događaje iz harema, ali malo mašte nebi bilo na odmet.
Povijesni događaji u vezi osvajanja i ratova su dobri i po onome što sam do sada pročitala, vjerno su prikazani. To su zbivanja koja su sva jednako opisana u svim povijesnim knjigama jer je postojala i druga strana koja je u tome sudjelovala pa nije moglo biti legendi kao o onome što se zbivalo u samom Carstvu.
To je bio jedan vrlo maštoviti kraj, koješta su izmislili, zašto scenarist ne iskoristi više barem te legende tamo gdje nema povjesne građe?
Nego, Antigona, ovdje nikoga, same ti i ja razmjenjujemo mišljenja. Tek rijetko se netko oglasi.
Meni je dobro i ovako, ja sam za demokraciju, kako tko želi.
Lijep ti pozdrav

Ako ovo još barem netko čita, pozdrav i njemu

#60 [url]

Apr 18 13 8:32 PM

Ma super je Skuli izracunala..ima u jednoj seriji bas scena sa Daye kad se dzarijama dijele plate. Dakle, pored dzabne skole, ucenja iz raznih aspekata zivota kojima su se koristile u zivotu i u haremu, pored besplatnog smjestaja, odjece i obuce, hrane i pica, dzarijama je dodjeljivano (slagacu sad) ili 20, ili 30 akci za (opet cu slagati) mjesec, ili dva...kada je Sulejman digao platu Ibrahimu na milionske svote...Dakle, sto nas prave budalama opet.
Sto bi se jadna dzarija koja nije ni zedna ni gladna, ni gola ni bosa, trsila kod Hurrem za platu u zlatnicima? Ne bi ona, ali scenario hoce.

za sve

"Destur! Sultan Suleyman Han Hazretleri!" :)

Remove this ad

Quick Reply

bbcode help