Remove this ad

#21 [url]

Jul 15 13 7:18 PM

Re: Trač partija uz kavu i rahat lokum vol.5

Što se tiče učenja veronauke u školama, nisam za to. Pre bih bila za to da se uči istorija različitih vera. Tada bi deca bila svesna različitih drustava i naroda. Ovako se sve to svodi na versku propagandu. Veronauci je mesto u crkvi ili u porodici.

Svako ljudsko biće ima prirodno i neotudjivo pravo na slobodu ličnog izbora, kao i na odgovornost koju taj izbor, neminovno sa sobom nosi. To ustvari nije samo pravo već, što je još bitnije, nasušna „potreba“, jer svako ima svoj lični put, tj. prostim jezikom rečeno: „Svako je kovač svoje sreće.“

Prepustimo svakom od nas da živimom onako kako nama odgovara i da imamo pravo da verujemo, kao i da neverujemo. U ovom svetu nikada nije manjkalo ateista, kao i vernika. Tako će biti i u budućnosti. Lepo sam rekla ko veruje, neka veruje, ko ne veruje... njegov je izbor. Poštujem vernike kao i one koji neveruju, jer ako želiš da neko poštuje tvoje mišljenje, moraš i ti da poštuješi tuđe.

Srdačan pozdrav!

Postoji mesto gde Ljubav počinje i mesto gde Ljubav prestaje - a Ljubav ne traži ništa

Karl Sandberg

Remove this ad

#22 [url]

Jul 15 13 9:10 PM

Rekla sam što sam imala o vjeri. Zaista, tko vjerujen, neka vjeruje, ja to razumijem. To je dio odgoja, filozofije i izbora toga čovjeka.
Ja sam izabrala ne vjerovati. Inače, mislim da sam pristojna i civilizirana osoba i poštujem druge ljude. U suštini i mi nevjernici živimo mnoge božje zapovijedi jer su to općeljudske vrijednosti i načini ponašanja. Vjera je u suštini smišljena po najbiljim moralnim načelima. Ako nisam vjernik, ne znači da ih se ne držim. Samo ne vjerujem da je svijet stvorio neki bog. Vjerujem u prirodu, nauku koja mi je objasnila puno toga što vjera tvrdi drugačije.
Mislim da bi mi bilo lakše da mislim kako ću nakon smrti nastaviti postojati, a ne pretvoriti se u pepeo koji će se rasuti livadom.
Ne želim gorb. Još jedna moja "nastrana" želja. Ne želim neko mjesto koje će služiti, po mome, ničemu. Grob je također civilizacijska tekovina. Ja ga ne želim. Želim kremiranje i prosipanje pepela u prirodu. Eto, moji svi to znaju i udovoljit će mi želji.

Za mene je sreća obitelj, prijatelji, dobar posao, zabava... jednog dana prestaje sve.

#23 [url]

Jul 15 13 9:32 PM

Koliko sam ja shvatila ovdje svi postuju drugaciji izbor i zato mi i funkcionisemo ovako dobro. Lijepo je sto uvijek mozemo reci sta mislimo, a da se onaj drugi koji ne misli isto, ne naljuti.
Skuli, vicevi su odlicni

Sta li nam je sa Alenom, bas mi je zao sto ne svrati cesce!?

Ljubim vas!

" Odlazeći, čuvaš slobodu! Ostajući, čovjek trpi ili napada!
Ja se krećem u krug. Odlazim i vraćam se. Slobodan i vezan. I mislim. I čeznem.
I volim. "
Meša Selimović

#24 [url]

Jul 15 13 11:12 PM

"Nema čoveka koji je podelio svoju radost s prijateljem a da se nije jos više radovao, kao što nema čoveka koji je podelio svoju tugu s prijateljem , a da nije manje tugovao". (nepoznati autor)

Mi smo jedna malo složno društvo gde možemo o svemu i svačemu da pričamo, da se razumemo, poštujemo, cenimo i budemo srećni! Volim ovaj naš forum, gde ste svi dragi, divni i dobri ljudi i zato se uvek sa vama osećam kao sa pravim prijateljima.

Kako srednjoškolci na internetu prepričavaju lektiru

1. Čiča Gorio
Ćale penzos ima dve ćerke koje ga ne poštuju ni dva odsto jer misle da je „ljakse“. On sve što ima šteka i daje njima, a njima nikad dosta. Na kraju, kad nije imao odakle da im nabavi pare, on „pukne i rikne”.

2. Seobe
Radi se o Srbima vojnim gastarbajterima koji traže autonomiju k’o Čanak, međutim Švabe baš briga za njih, već ih samo iskorišćavaju za sitne pare na crno. Ovima se sve smuči i zapale za Rusiju. Tu se međusobno pozbunjuju na „šud aj stej or šud aj gou” foru. Neki odu, neki ostanu, a Rusi ih, kao i Švabe, ispale za „šljaku i papire”.

3. Prokleta avlija
Turski zatvor, kao u „Ponoćnom ekspresu”. Upravnik zatvora je zešće težak lik koji im svima zagorčava život. Dva tipa, od kojih jedan „djankoza”, a drugi pop, tupe politiku celu knjigu oko nekog Pekmez-sultana (ili džem, marmelada ili tako nekako) i posmatraju prolaznost života sa bočne strane. Knjiga je kratka, tako da nije baš najpodesnija za potpalu, ali bi bila idealna kao podupirač za frižider ili šporet.

4. Proces
Tipa uhvate drotovi bez razloga i maltretiraju ga kroz celu knjigu i na kraju ga zeznu do koske.

5. Nečista krv
Tipa ožene starijom ribom. On provali da je njegov ćale ziguje, što ga ubaci u bedak. Cela knjiga je seks, samo tako.

6. Romeo i Julija
Romeo i Julija su Žabari iz Verone i oni se smuvaju. Međutim, matorci su im veoma zeznuti i uopšte se ne gotive jer rade isti biznis, ali su u različitim ekipama (kao Verona i Kjevo). Strah im je da ih ne provale i da im ne ukinu kintu, pa se viđaju tajno. I tako na 50 strana oni kao nešto kriju i jedno drugom pričaju kako se vole. Na kraju, jednom prilikom upadnu u loš trip i roknu se.

7. Zločin i kazna
Neki student je stalno bez filera jer mora da plaća stan, pošto je ostao bez mesta u Studenjaku. Jednom prilikom je bio u bedaku, pa je uleteo kod neke babe, pune k’o brod na gajbu i overio je. Posle je uleteo u frku sa samim sobom jer se plašio da će murija da ga provali. U stvari on i nije bio neki krimos već kukavica, pa se na kraju sam prijavio muriji.

8. Ilijada
Ta Ilijada traje k’o gladna godina. Vođa jedne ekipe mazne ribu od vođe druge ekipe. Onda ovaj prvi, da ne ispadne kukavica, sakupi ortake i opkoli ih k’o Babo Sarajevo. Ali ovi prvi ga nadrljaju, onako žestoko, jer su ovi drugi bili do jaja spremni. Onda jedan tip smisli kul foru da pređe ove druge. Šatro, kao baš ih briga za ribu, važan im je biznis koji može da propadne zbog nastale frke. Da pokažu da su iskulirali, oni odu i ostave šleper cigara drugoj ekipi u kojem su sakrili deo ekipe. Ovi prvi su mislili da su ih zeznuli, pa su počeli da slave. Kad su se ponapijali i udrogirali, ovi drugi su izleteli iz šlepera i poubijali ih.

9. Rat i mir
Pre 200 godina Francuzi krenu na Ruse i dođu do Moskve (kao u „Pancer generalu”). Onda je došla zima i Francuzi se posmrzavaju i tako besni napadnu Ruse. Knjiga ima soma strana, tu ima i neke ribe, žurke, žvaću nešto, njesra sve vreme.

10. Ana Karenjina
Ana Karenjina je neka žešće dobra riba, ali udata za matorca duplo starijeg od sebe. Pošto je on bio mnogo mator, ona se smorila, pa na nekoj žurci upozna mladog, zgodnog frajera i počnu da se viđaju. Međutim, ona upadne u trip sama sa sobom da to nije u redu, iako su svi nemoralni ona ipak pada u bedak i rokne se. Ovaj njen švaler crk’o od muke i ode na front, pa i on pogine. Za to vreme neki tamo mamlaz muva neku ribu, ali tip je smotan, pa na soma strana žvaće nešto i na kraju knjige je zaprosi.

[youtube]TVmIAwSrT78[/youtube]

Jedan veliki cmokić!

Postoji mesto gde Ljubav počinje i mesto gde Ljubav prestaje - a Ljubav ne traži ništa

Karl Sandberg

#25 [url]

Jul 15 13 11:47 PM

skulirana wrote:
Ne želim gorb. Još jedna moja "nastrana" želja. Ne želim neko mjesto koje će služiti, po mome, ničemu. Grob je također civilizacijska tekovina. Ja ga ne želim. Želim kremiranje i prosipanje pepela u prirodu. Eto, moji svi to znaju i udovoljit će mi želji.

Za mene je sreća obitelj, prijatelji, dobar posao, zabava... jednog dana prestaje sve.

+1... I da se moj pepeo prospe u Dunav!

#26 [url]

Jul 16 13 12:24 PM

Antigona, ja sam htjela u Savu, ali po zakonu ne mogu.
Jedino mjesto gdje se smije rasuti pepeo je Poljana Sunca na zagrebačkom Mirogoju. Nigdje drugdje.
Ali, tko zna, možda se zakon kasnije promijeni.

#27 [url]

Jul 16 13 1:54 PM

Haha, Skuli... Odoh ja onda u budiste, pa neka mi pepeo prosipaju u reku Gang.

#28 [url]

Jul 16 13 10:33 PM

Bit će da sam pretjerala. Nestadoše svi.
Šutim ubuduće sa svojim #čudnim" odabirima. (ako budem mogla )

Evo nešto što je smislio netko pametan - Bill Gates

Pravilo 1: Život nije fer, navikni se na to.

Pravilo 2: Svijet nije briga za tvoje samopoštovanje. Svijet prihvaća ako
postigneš nešto prije nego se počneš osjećati dobro u svojoj koži.

Pravilo 3: Nećeš zarađivati $60,000 godišnje čim izađeš iz srednje škole.
Nećeš biti potpredsjednik sa službenim telefonom, sve dok to ne zaradiš.

Pravilo 4: Ako misliš da ti je učitelj strog, čekaj dok ne dobiješ šefa.

Pravilo 5: Pečenje hamburgera nije ti ispod časti. Tvoji preci imali su
drugu riječ za pečenje hamburgera: zvali su to prilikom.

Pravilo 6: ako pogriješiš, nisu tvoji roditelji krivi, ne kukaj nad svojim
greškama, uči iz njih.

Pravilo 7: prije tvog rođenja, tvoji roditelji nisu bili dosadni kao sada.
Postali su takvi zbog plaćanja tvojih računa, čišćenja tvoje odjeće i
slušanja tebe kako pričaš kako si cool. Stoga prije nego spasiš šume od
parazita, pokušaj složiti ormar u svojoj vlastitoj sobi.

Pravilo 8: Tvoja škola ima način za rješavanje i pobjednika i gubitnika,
život nema. U nekim školama ukinuli su negativne ocijene i daju ti bezbroj
prilika da daš pravi odgovor. Ovo nema nikakve sličnosti sa stvarnim
životom.

Pravilo 9: život nije podijeljen u semestre. Nema slobodnog ljeta i vrlo
malo zaposlenika je zainteresirano da ti pomogne da nađeš sebe. To čini u
svoje slobodno vrijeme.

Pravilo10: Televizija nije pravi život. U pravom životu ljudi moraju
napustiti kafić i otići na posao.

Pravilo11: Budi ljubazan prema štreberima. Velike su šanse da ćeš raditi
za jednog.

lijep pozdrav svima

#29 [url]

Jul 16 13 11:35 PM

Ja nisam nestala, tvoj "čudan odabir" je sasvim u redu, barem za mene. Slažem se sa tobom i isto tako razmišljam. Skuli ne treba da ćutiš, nego pričaj, obožavam tvoje postove.

Što se tiče Gates-ovih pravila dopadaju mi se, istinita, životna.

Prijatna vam ova noć dragi moji tračeri!

Karl Sandberg

#30 [url]

Jul 16 13 11:37 PM

skulirana wrote:
Bit će da sam pretjerala. Nestadoše svi.
Šutim ubuduće sa svojim #čudnim" odabirima. (ako budem mogla )

Sto si preterala? Nisi! Evo ja sam tu svaki dan, a i ostali cesto dolaze. Vreme je odmora, pa mozda su neki otputovali.

Remove this ad

#31 [url]

Jul 17 13 2:06 AM

svenajbolje

Ma nismo pobjegli Skuli, tvoja izjava nije uopste strasna, to je tvoja zelja i treba je postovati.

A ova Gejtsova pravila su sva na mjestu, posebno mi se svidja ovo prvo

" Odlazeći, čuvaš slobodu! Ostajući, čovjek trpi ili napada!
Ja se krećem u krug. Odlazim i vraćam se. Slobodan i vezan. I mislim. I čeznem.
I volim. "
Meša Selimović

#32 [url]

Jul 17 13 2:42 PM

Našla sam još nešto što je mnogima interesantno jer, koliko čujem, mnogi muku muče s kolesterolom.

Autor: Vadrana Rudan

ZLOĆE I POVRĆE

Mona od Kolesterola

Frku oko kolesterola izmišljaju proizvođači lijekova i margarina, nema lošeg kolesterola, on ne izaziva aterosklerozu i srčani infarkt, stručnjaci koji drže predavanja o pogubnom kolesterolu plaćenici su farmaceutske industrije

Mislila sam da sam zdrava žena. Krenula sam na pregled jer plaćam privatno osiguranje. Znate sve o tome iz TV reklama. Besplatno nazoveš broj, ljubazan glas te pita što želiš i gdje to želiš, odlučila sam se za najveću riječku privatnu kliniku, krv, mokraća, ultrazvuk, mamografija, internistica... Prije ulaska u zgradu bila sam sretna žena obuzeta velikim planovima. Otputovat ću u Andaluziju i ubiti se bunuelosima, to su fritule punjene čokoladom i šlagom, u Zagrebu, u “Vinodolu“, pojest ću zapečene štrukle, u “Flores“ ću otići na najbolje pite u Hrvatskoj, za Božić krenuti u Beč na zahericu... Jasno vam je, bila sam žena opsjednuta lovom na životne radosti. U mojim godinama, aleluja, aleluja, muškarci me ne zanimaju, spoznaja da postoji život ispunjen kolačima a ne muškarcima veselje je koje me može dovesti do orgazma nakon kojeg im ne moram govoriti, srce, ti mi jesi drugi, ali ipak imaš najduži u Regiji. Želim reći, u onu sam kuću zdravlja ušla kao sretno biće. Kao kakvo biće sam izišla? To vas zanima jer niste najzdraviji? Ovo što ću vam sada ispričati, ovo vam govori žena bolesna od hiperkolesterolemije. To je prestrašna bolest, imaju je ljudi kojima je kolesterol 6,9 ili više od toga ili manje od toga. Zdravi ljudi imaju kolesterol 4 ili 3, ostali su na smrt osuđena bića. Njihovim krvnim žilama gmiže mast a njima teku zadnji dani. Osim, ako... Hiperkolesteroličari, to piše na papiru koji su mi dali u onoj kući, smiju piti obrano mlijeko, jesti svježi kravlji sir, u malim količinama, meso peradi bez kožice, osim patke i guske, bjelance od jaja, krumpir kuhan na vodi, avokado ni u ludilu. Od voća je sve dopušteno osim oraha, lješnjaka, badema...

Na rođendan bolesnik smije popiti crnu kavu i čašu mineralne, nikako u ustima topiti komadić čokolade. Kolačići ispunjeni marmeladom za dijabetičare troše se na Božić, palačinke jedu Hrvati samoubojice, lučki radnici i domaće izdajice. Svi vlasnici kolesterotičnog tijela u sebe smiju u neograničenim količinama uvaljivati samo bosiljak, kim, timijan i mravinac. Nisam znala što je mravinac, pogledala sam u Anića. Mravinac, m, bot. Samonikla ljekovita i začinska biljka (Origanum vulgare) iz porodice usnača (Labiatae) sitnih metličastih cvatova; origano. Da sam onoga strašnog dana u onoj jezivoj kući dobila jedan papir, možda s vama ne bih razgovarala, dobila sam d v a papira. Drugi je za one koji boluju od hipertrigliceridemije. Mi jadnici moramo dovijeka jesti jogurt, tjedno tri bjelanjka, svježi kupus, jabuke i komadić crnog kruha namazanog marmeladom za dijabetičare. Kolače, banane, krumpir i rižu, meso, maslac, mlijeko, vino, pivo, žestoka pića i voćne sokove s dodatkom šećera smijemo gledati u spotu kojim se građani Republike Hrvatske pozivaju na otvorenje devedeset i šestog megamarketa. Vježbati, vježbati, vježbati... Mjesec dana trčala sam uz riječku zaobilaznicu, vozači mi nisu trubili, kako rekoh, s tim sam raščistila, ručak mi je bio kupus začinjen bosiljkom, večera, dva bjelanjka kuhana na vodi. Iduća je kontrola pokazala skok kolesterola na 7,9. Doktorica mi je rekla, igrate se životom, moram vam propisati lijek. Zapamtite, hiperkolesteroličari i hipergliceroličari piju lijekove dok su živi. Gospođo doktor, drhtao mi je glas, u želucu jogurt, čula sam da taj lijek ubija. Okruženi smo ubojicama, rekla je doktorica. A onda, sigurno ste od nekoga nekad čuli poznatu izreku, život piše romane.

Ušla sam u jednu zagrebačku knjižaru, tražila knjigu “Suicid za početnike“ a našla “Laž o kolesterolu“, autor Walter Hartenbach. Sto kuna koje su mi promijenile život! Njemački kardiokirurg i profesor Walter svojom mi je malom knjigom izmilovao dušu i tijelo. Stari Hartenbach tvrdi, ne postoje ni hipertriglicetoničari ni hiperkolesteroličari. Svu frku oko kolesterola izmislili su proizvođači lijekova i margarina, kolesterol je prijeko potreban za život, nema lošeg kolesterola, snižavanje kolesterola je često nepotrebno i štetno, kolesterol sam po sebi ne utječe na nastanak ateroskleroze i srčanog infarkta, znanstvena ispitivanja su lažna, stručnjaci koji okolo drže predavanja o pogubnom kolesterolu plaćenici su farmaceutske industrije. Prosječna vrijednost kolesterola za odrasle u čitavom svijetu je 6,5; dvadeset posto svjetskog stanovništva ima kolesterol 7,8; normalan je i onaj 9,1. Tako visok kolesterol nije znak bolesti nego vitalnosti.
Ej, v i t a l n o s t i! Autor knjige se zaklinje da je hipoteza o kolesterolu kao uzročniku ateroskleroze b e s m i s l i c a.

Snižavanje kolesterola ravno je snižavanju tjelesne sposobnosti, laž o kolesterolu ugrožava narodno zdravlje, niska razina kolesterola oslabljuje funkcije stanica i obrambeni sustav, nema ni jednog dokaza da je snižavanje kolesterola opravdano, nedostatna opskrbljenost kolesterolom pospješuje nastanak raka. Ponovit ću, sve to piše u knjizi Waltera Hartenbacha “Laž o kolesterolu“, izdanje Erudita. Ovoga časa gledam u pržene svinjske kotlete a mene gledaju dva jaja na oko. Danas ću umrijeti od užitka. Dok jedem, znam buljiti u ženske časopise, volim čitati o vjenčanjima, raznježuju me fotografije jadničica u bijelim haljinama. Zašto im netko ne kaže istinu o kurcu i istinu o kolačima? Ali ponekad u tim tjednicima iziđe i nešto o znanstvenim istraživanjima. U Graciji, mom omiljenom štivu, naletjela sam na članak “Zašto je umrla Mona Liza“. Pogodili ste. Znanstvena ispitivanja pokazala su da je siroče, u svojoj trideset i sedmoj, skončalo od kolesterola. Još jučer ta bi me vijest bacila u bedaru. Danas, danas se samo lukavo, onako monalizovski smiješim dok mi se niz bradu iz palačinke cijedi smjesa koja nema veze s marmeladom za dijabetičare, ali ima s nutelom. Priznajte, uljepšala sam vam Dan mrtvih!

Obožavam je čitati jer je žena pametna, piše uvijek argumentirano i britka je na jeziku.

lijep pozdrav svima

#34 [url]

Jul 17 13 9:30 PM

Moji drahí priatelia , posielam Vám krásny večerný pozdrav zo Slovenska. nestíham Vás sledovať . Máme veľa návštev. Ja bývam v rodinnom dome po mojich rodičoch a všetci naši príbuzní počas prázdnin si pokladajú za povinnosť nás navštíviť. Na jednej strane je to veľmi príjemné, ale na strane druhej som už stará dáma a potrebujem dlhší čas na regeneráciu.
teším sa na Vaše vtipy - Skuli - vďaka a iné príjemné informácie , fotečky a videa.
S láskou

#35 [url]

Jul 17 13 11:16 PM

Skuli, Verdrana je sjajan lik, obozavam je, uvek pogodi u sridu na duhovit nacin.

A ovaj tekst je skroz istinit! Sve to su lazi farmaceutske industrije. Jedna dokrorka iz Beograda (na zalost ne secam se imena) je napisala knjigu o izmisljenim bolestima koje izmiljaju samo da bi se prodavalo sto vise lekova. U te bolesti" spadaju osteoporoza i visok pritisak. Osteoporoza nije bolest, nego prirodno stanje organozma koji stari. Svi lekovi koje izmisljaju da bi je zaustavili su samo laz. Isto je za visok pritisak i slicne stvari. Jednostavno su farmaceuti naterali lekare da spuste vrednosti pritiska (kao i holesterola) i onda odjednom dobijamo milone "bolesnih" ljudi, koji ce konzumirati te lekove. Nekad se pritisak gledao po godinama, a danas niko ne sme da ima preko 120.

#36 [url]

Jul 18 13 7:04 AM

Dobro jutro,
evo pročitala sam tekst koji je stavila Skuli i posle komentar Antigonin, drago mi je što se ovde o tome piše. Odavno mislim (i znam) da je sve upravo tako, da farmaceustka industrija u dogovoru sa nekim doktorima truje ljude lekovima, posebno kada su u pitanju bolesti ovog tipa. Tu se najlakše zdrav čovek ubedi da je bolestan, jer to je stvarno nešto što ne vidimo golim okom.
Bila sam svedok kad je mojoj poznanici "uvaljen" preskup lek, mislim oko 50 eura da je tableta.....navodno se pije jednom mesečno. Kao uzrok navedena je osteoporoza, ali i višak raznih loših masti, pa pritisak itd....Žena se loše osećala i da ne čeka puno otišla u privatnu kliniku, tamo su je odmah procenili kao naivku koja bi dala sve što ima da se izleči, a meni je delovala kao hipohondar. Dakle, žena u godinama, ima novaca i žali se....ko zna na šta se sve žali (pre će biti žal za mladost) ta je idealna za trošenje raznih lekova. Čak verujem da se na ovakvima često testiraju još nepoznati proizvodi.
Ona je bila oduševljena što je dobila konačno potvrdu da je bolesna, još je rekla "stavili su me u kompjuter, pa me zovu i pitaju kako sam....baš su pažljivi" a zovu je iz te firme koja uvozi lek.
Da bi sve bilo verodostojno, propisana je i dijeta, baš kao što piše u tekstu V.Rudan, pa vežbe kojekakve ...jedno kompletno maltretiranje. Nije pomoglo ništa što sam rekla protiv, čak se i naljutila, pa sam se ja potpuno udaljila. Isključila je iz svog života sve koji drugačije misle.
Posle dve tri godine te terapije, ona izgleda 20 godina starija, naljuti se ako joj se na ulici ljudi ne jave, a oni je u stvari ne prepoznaju, glava joj je otekla i nabubrila....strašno izgleda. A ona i dalje veruje u lek i kaže da bi joj bilo još gore da ga ne uzima. Nisam saznala kako se zove lek, ali to su kao neki vitamini, minerali itd....mislim da im tamo objasne kako to treba držati u tajnosti.
Ne treba ni napomenuti da je ta osoba malo slabije obrazovana, a nema ni veliku pamet, idealna žrtva, no meni je žao jer baš takvi nastradaju. Lekari koji u ovim nameštaljkama učestvuju su vrlo dobro skriveni pošto tzv etika ne dozvoljava da se priča o bolesti pacijenta, to ostaje medju njima i nema kontrole. Možete ih prepoznati po skupim kolima, novoj kući i ostalim pokazateljima bogatstva koje su na taj način stekli.
Pravi dobar doktor, kakvih je srećom mnogo više će težiti da smanji upotrebu lekova, preporučiti prirodnu hranu bogatu vitaminima i mineralima, a ne preskupe tablete. Bar kod bolesti ovakvog tipa.
Forumi su idealno mesto da se ove pojave iznesu i prodiskutuju, meni se čini da je na ovoj stranici ponešto razjašnjeno. Posebno sam i ja primetila, ono što je Antigona napisala, da su te granice vrednosti pritiska, holesterola itd...pomerene u cilju bolje prodaje lekova.
Malo sam odužila, ali ovo ne može kratko.
Uživajte u lepom letnjem danu i bogatstvu zdravlja u vidu zeleno/crveno/žuto-g povrća i voća na pijacama.

#37 [url]

Jul 18 13 1:47 PM

Blumen, na zalost nisu samo privatne klinike umesane u to, nego i drzavne! Nije to nikakva tajna, u Hrvatskoj je bila afera, u Srbiji isto. Jel ste citali ono sto se desilo sa nabavkom citostatika za Onkloski institut i BG? Direktor je bio uhapsen, pa se posle ubio. On je nabavljao vise citostatika nego sto je potrebno, tako sto je lazirao nabavke, a sve to je placano iz drzavnog zdravstvenog fonda. Naravno ni jedno predstavnistvo te svajcarske kompanije koja proizvodi citostatike nije prozvano!

Poenta je da se lekari cascavaju ako prepisuju lekove odredjenog proizvodjaca (uglavnom su to jake strane farmaceutke industrije). To rade svi, pocevsi od onih iz domova zdravlja, a o tim klinikama za teske bolesti da ne govorim. Jel vam se ikad desilo da odete, ili odvedete dete zbog neke obicne stvari kod lekara, a on vam uz one uobicajene lekove za prehladu npr. prepise jos sijaset nekih vitamina i dodataka koji se naravno placaju? I, gle cuda, svi su od istog proizvodjaca! Pa kad udjete u ordinaciju sve blokcici, olovke i kalendari su od isite firme, hehe... Posle te kompanije lepo placaju lekarima odlazak na kongrese, letovanja i razne druge provode.

Ali na zalost, nije to samo slucaj kod nas, to rade svuda po svetu, jer su jednostavno mnogo jaki, pa retko koja drzava sme da im stane na put! Jedino je u skandinavskim zemljama farmaceutskim trgovcima zabranjeno zakonom da imaju ikakav kontakt sa lekarima, sto je ispravno.

Uostalom, secate li se histerije koju su napravili povodom onog svinjskog gripa, koji uopste nije postojao? Formula je vrlo jednostavna, jer jake farmaceutske industrije uvek imaju svoje ljude u SZO i preko njih vrlo lako proglase epidemiju na svetskom nivou i zaplase narod. Tako su lepo zaradili prodavajuci neispitane vakcine, a sve zemlje su se otimale da ih kupe i placale kao suvo zlato. Dok sve nije otkrila ona ministarka zdravlja Finske. Cisto sumnjam da je samo ona otkrila, nego je jedina imala hrabrosti da to javno kaze.

#38 [url]

Jul 18 13 1:48 PM

Drage devojke, potpuno se slažem sa vama što ste dotakle i ovu temu. Izgleda da nam je svima ovo veoma bolna tačka. Skuli gospođa Vedrana Rudan je novinarska klasa, uvek sam joj se divila i divim joj se, jer što god napiše, istinito je. I kod nas u Srbiji postoji još samo par novinara takve klase a ostali su idi-mi-dođimi, ustvari brukaju prave novinare. Antigona ni ja ne mogu da se setim imena knjige o izmišljenim bolestima, a čitala sam je, nešto mi memorija "zakržljava". Blumen, tvoja priča mi je slučajno prepoznatljiva, to se isto desilo jednoj poznanici koja je koristila hormonsku terapiju da bi izgledala mlađe, ne znam o kom je leku reč, a isto tako kada smo je videli bili smo skandalizovani kako "starački" izgleda. Volim svoje bore i sve ostalo što donosi vreme u izvesnim godinama, samo neka je prirodno.

„Farmaceutska mafija“ jedna je od najjačih mafija kod nas (mislim na Srbiju)! Oni deluju na više načina, a najočigledniji su nabavka lekova, pomoćnih sredstava i ortopedskih pomagala. Ljudi kad su bolesni ne štede novac. Zato je to dobra prilika da ovi gore pomenuti ostvare nezamislivu zaradu. Postoje različiti načini uticaja farmaceutskih kuća na lekare, a jedan od najčešćih je odlazak lekara na naučne skupove i simpozijume o trošku farmaceutskih kuća. Zdravstvene ustanove to prećutno prihvataju pošto nemaju para da ih same šalju. Postoji mogućnost i da farmaceutske kuće dobro plate lekarima za davanje pozitivnog mišljenja o nekom novom kliničkom leku. Recimo, pojedini citostatici koštaju i po nekoliko hiljada evra po ampuli i zbog zarade su neki spremni na sve i svašta, da bi što više zaradili. Ukoliko su lekari propisivali veće doze, to može da bude okarakterisano kao pokušaj ubistva trovanjem i da za to kazne treba da budu najteže.

A koliko je tržište lekova, najbolje ilustruje podatak da je farmaceutska industrija u pre nekoliko godina napravila promet od oko 700 miliona evra. Da su lekari pod uticajem farmaceutskih kuća koje imaju razrađene sisteme privlačenja lekara da rade u njihovu korist. Uticaj farmaceutskih kuća na lekare postoji, to rade sve kompanije. Ako lekaru farmaceutska kuća plaća predavanja, i još mnogo što šta, onda je on naklonjeniji toj kući kada propisuje lekove pacijentima. I apotekari mogu da favorizuju neku farmaceutsku kuću, pa se dešava da lekar propiše pacijentu „Galenikin“ „bensedin“, a apotekar kaže da ga nema i izda mu za zamenu „Hemofarmov“ lek. Na srpskom tržištu prodaje se najviše lekova „Hemofarma“, a zatim „Zdravlja“, „Galenike“ i „Novo nordiska“. Na primer, lekar prepise „rekutan“ lek protiv bubuljica a propisivao je i tinejdžerima i starcima od 70 godina, šta vam onda to govori.

Meni samo nije jasno, ako postoji Hipokritova zakletva za koju svaki lekar zna, koji se zakleo, šta je onda ovo:

"HIPOKRATOVA ZAKLETVA jasno ukazuje na četiri fundamentalna etička principa u medicini:

1. Princip humanosti – služi najboljim interesima pracijenta ( "primum non nocere")

2. Princip pravednosti – nediskriminacije po bilo kom osnovu.

3. Princip poštovanja ličnosti i prava svakog pacijenta.

4. Princip poštovanja prava života pacijenta"

I šta reći na sve ovo, iako postoji Etički odbor za suzbijanje zloupotrebe lekova, koja je njegova uloga i šta on u svemu tome radi? Ustvari radi se o lancu vezanih institucija od kojih zavisi lečenje građana ali se zbog velikog profita često zaboravlja na moral i zakone pa se pod parolom “prodaja zdravlja ” dešava možda trenutno najveći kriminal.

Za: Lilu, Skuli, Jaju, Antigonu, Blumen, Alena i Marka srdačan pozdrav i

Karl Sandberg

#39 [url]

Jul 18 13 4:25 PM

Imam knjigu Johna Virapena, bivšeg farmaceutskog insajdera koji u njoj točno iznosi što se radi.
Izmisli se novi lijek i on se naživo testira. Nekada je jako loš i obitelji dižu tužbe. Farmaceutske kuće se s njima nagode izvan suda i sve ostane zataškano. Nema te sume koju oni neće platiti da ne dođe do presude.
Izmišljaju se nove bolesti, poput kolesterola. Ista priča. Recimo, već postoji toliko tableta za odrasle da se oni šire i na dječju populaciju pa je tako izmišljena "hiperaktivnost" što uopće nije bolest. Onda se dijete kljuka s tabletama.
Depresijom se proglašava svaka tuga i daju se lijekovi tako da već 20% stanovništva u svijetu guta antidepresive.
Općenito, psihičke "bolesti" koje se pacijentu pripisuju su jako zahvalne. Nema mjerila, a lijekova kao u priči. Svi ti lijekovi stvaraju ovisnost i kad ih se jednom počne uzimati, imaju pacijenta za cijeli život.
Lilly je američka tvrtka koja prodaje najgore vrste takvih lijekova. Zypreksa, lijek za šizofreniju je 6. najprodavaniji lijek na svijetu. E, sad se pitajte ima li toliko šizofreničara na svijetu. Usput, povećava tjlesnu težinu za 30%, izaziva ovisnost, šećernu bolest i neobjašnjivu smrt. Bilo je 2007. 26500 sudstskih tužbi i plaćena je izvanparnična odšteta od 1,2 milijarde dolara, a zarada je bila 4,2 milijarde.
Lijek se masovno prepisuje i danas.
Mislim da gotovo i nema liječnika koji nisu u lancu povezanosti sa farmaceutskim kućama, jer ako je ova knjiga došla do mene, sumnjam da nije i do liječnika.

lijep pozdrav svima

#40 [url]

Jul 18 13 7:32 PM

Sve je ovo tacno! S druge strane, kad se otkrije lek cija proizvodnja ne bi bila skupa, odmah se proglasi da nije dobar. Pimer vam je najobicnija soda bikarbona koje je izvrsna prevencija raka, ali vam to ni jedan lekar nece reci. Ja sam o tome citala, a potvrdio mi je jedan drug farmaceut, koji radi na Onkoloskom institutu.

Remove this ad

Quick Reply

bbcode help