Remove this ad

#41 [url]

Jul 18 13 11:03 PM

Re: Trač partija uz kavu i rahat lokum vol.5

Čitala sam dosta davno, pa sam zaboravila kojom biljkom se rak liječi 100%, ali je biljka jeftina, a farmaceutske trvtke se ne žele odreći prodaje citostaika i tehnologije za kemoterapiju. Ljudi se bukvalno uništavaju jer se na taj način zarađuje.
Uklanjanje jednog madeža ili neke druge izraline na koži se plaća uz socijalno 300 kuna, a to je jedan rez skalpelom i 3-4 šava na plastičnoj kirurgiji. Bila sam. Nešto nevjerojatno. Dobila sam lokalnu anesteziju, običnu injekciju kao kod zubara, jedan potez skalpelom i minuta šivanja. Privatno, skidanje košta 1000 kuna.
Da ne pričam o umjetnom zubu koji se stavlja pomoću onog šarafa. To je 7000-10000 kuna.
Korekcija donjih i gornjih vjeđa 14000-20000. To je posao od pola sata. To nisam išla, ali me osupnula cijena. Umjetne usnice su daleko jeftinije.
Kod nas su uveli iste cijene za popravak zuba i sve usluge oko zubiju kao kod privatnika. Bijela plomba je 300 kuna. Minijaturna količina neke bijele smjese košta 300 kuna, kod privatnika, naravno i više.
Izrada mosta, preko 2 zdrava zuba 6000 kuna.
Liječnicima je legalno dato da pljačkaju ljude.
Pošla sam prije 15 godina jednom ginekologu koji je poslao u smrt samo meni znane 3 žene jer nije ništa poduzeo ,a imale su tumor maternice. Onda sam otišla privatniku. Jedan posjet 800 kuna. Cijena prava sitnica.
Onaj idiot od ginekologa se isčistio, otišao je u penziju. Bila sam kod nove doktorice - 10 kuna ultarazvuk, color dolpler i pregled.
Hajde, to je zbog povišenja nataliteta, ali je jako skupo danas biti bolestan.
E, da, kutija onog lijeka Zypreksa o kojem sam pisala i koji je opasan, košta 600 kuna za mjesec dana, ali to plaća socijalno. Posredno, mi iz poreza.

Ma, medicina je jedna cijenom toliko napuhana djelatnost da to jednostavno više nema smisla.

Ako želiš živjeti, plati debelo.
Ima jedan meni nepojmljiv podatak. Nama je struja jeftinija od mjesečne cijene odvoza smeća i od potrošene vode.

laku noć svima

Remove this ad

#42 [url]

Jul 18 13 11:51 PM

Ovo je na veliku žalost naša stvarnost, ne znam kako ćemo je prevazići, ali nije nikako dobro za budućnost nas i mladih naraštaja. Znači, a i to je veliko znak pitanja, ako imaš novca možeš da živiš a ako ne ... Ipak sam u suštini optimista, pa se nadam boljitku. Treba se nadati.

Laku noć, sanjajte neke vama lepe snove i naspavajte se, da budete sutra svi vedri, čili i odmorni.

Postoji mesto gde Ljubav počinje i mesto gde Ljubav prestaje - a Ljubav ne traži ništa

Karl Sandberg

#43 [url]

Jul 19 13 2:10 AM

Ne znam mnogo o ovjoj temi, povremeno procitam ponesto na portalima, uglavnom o nekim skandalima vezanim za farmaceutsku industriju i ne razmisljam previse o tome. Drago mi je sto ste podijelile ono sto znate o ovoj temi, jer ja sada znam mnogo vise. Sve mogu i nekako shvatiti, ali nikada necu moci cinjenicu da pored svih bolesti koje su nam predodredjene oni jos i proizvode viruse u laboratorijama i namjerno ga prenose na ljude. Za to ne postoji nikakvo opravdanje.

Ljubim vas!

" Odlazeći, čuvaš slobodu! Ostajući, čovjek trpi ili napada!
Ja se krećem u krug. Odlazim i vraćam se. Slobodan i vezan. I mislim. I čeznem.
I volim. "
Meša Selimović

#44 [url]

Jul 19 13 2:16 AM

skulirana wrote:

Ma, medicina je jedna cijenom toliko napuhana djelatnost da to jednostavno više nema smisla.

Slazem se, ali su svi lekari uglavnom nadobudni i arogantni, kao da su popili svu pamet ovog sveta! Apsolutno sve ostale smartaju nizom vrstom. Jel ste to primetili? Cesto vas tretiraju kao maloumnika ako ga pitate sta vam je, ili da vam nesto objasni. Onda pocne da se gadja latinskim izrazima da bi podigao sebi cenu u vasim ocima. (Izvinjavam se ako je neko na ovom forumu lekar!)

Jedna moja drugarica, inace sama lekar, lepo rece - medicina nista novo nije izmislila od otkrica antibiotika. Kad razmislte zaista je tako. Sve ostale inovacije su im stvorili ljudi tehnickih struka, npr. one aparate za dijagnostiku. Najcesce se desava kad odete kod lekara da vas posalju na sve moguce analize, a na kraju ne znaju sta vam je, nego vam samo napisu da pijete hrpu nekih lekova. Cast izuzecima kao to su hirurzi, jer rezulatat njihovog rada je konkretan - fizicki odsrani bolesno tkivo. Samo treba naci pravog...

Pozdrav za sve!

#45 [url]

Jul 19 13 2:22 AM

lila wrote:
ali nikada necu moci cinjenicu da pored svih bolesti koje su nam predodredjene oni jos i proizvode viruse u laboratorijama i namjerno ga prenose na ljude.

Sigurno da poizvode! Mozda vise u svrhu bioloskog oruzja. Ja sam ubedjena da je SIDA vestacki virus, jer onako kako deluje ne deluje ni malo da je prirodan. Mozda je eventualno taj virus pobegao pre no su ga usavrsili, jer nisu stigli da naprave vakcinu. Ili vakcina postoji, ali cekaju da se istrebi dovoljan broj ljudi (ne zaboravite da je Zemlja prenaseljena), pa da je puste u promet za debele pare. I naravno, izlecice se samo oni koji ce imati da plate, a onih po Africi po njima i treba da ima manje.

#46 [url]

Jul 19 13 10:34 AM

SRBIJA TUGUJE ZA MALOM TIJANOM!
NJENO SRCE JE STALO!
NADALI SMO SE DA ĆE NAŠ CVETIĆ OZDRAVITI!

To su samo naslovni dnevnih novina koje su objavile ovu tužnu vest. Osmogodišnja Tijana Ognjanović je izgubila bitku sa životom. Još pre 6 godina dijagnostikovana joj je bolest srca i trebalo je da joj se uradi transplantacija srca. Cela Srbija je ustala da pomogne u prikupljanju novčanih sredstava. Kada su prikupljena sredstva, prevezena je specijalnim avionom kompanije Oranž Avijejšna, koji je jedina pristala na prevoz. Stigavši u Hjuston urađene su joj sve potrebne analize i stavljena je na listu čekanja. U međuvremenu stanje joj je bilo stabilno, ali je 15. jula došlo do pogoršanja, i pored desetočasovne operacije i ugradnje veštačke pumpe mala Tijana izgubila bitku za život.

Tužna sam što se još jedan jako mlad život ugasio, što nije uspela da dobije donora i da nastavi svoj mladi život.

Postoji mesto gde Ljubav počinje i mesto gde Ljubav prestaje - a Ljubav ne traži ništa

Karl Sandberg

#47 [url]

Jul 19 13 2:18 PM

BebaiMira, na zalost ovo se dalo ocekivati. Devojcica je vec bila u Becu gde su odbili da je operisu, jer su sanse da prezivi bile male. Ovo je slika Amerike, jer oni pistaju na sve za novac! Meni je jako zao, ali mislim da su roditeljima ulivali laznu nadu.

#48 [url]

Jul 19 13 2:26 PM

Antigona,
slažem se s tobom. Ako su je odbili operirati u Beču, onda jadno dijete nije ni imalo šanse. Amerikanci sve rade samo ako se plati. Tako je prošla i naša mala Nora koju su poslali u Ameriku na alternativno liječenje za koje smo skupili 5 miliona kuna. Dijete se tamo, na odjelu zarazilo nekim gljivicama na mozgu i od toga umrlo.
I slažem se da su doktori nedodirljiva "kasta". A mi koji nismo ličnici, ovisimo o njima. Ma, kaže mi moja liječnica opće prakse da i ona ne može do dobrog doktora. Isto si plaća preglede kod privatnika.
Sve je to neoliberalni kapitalizan kriv. Ako nemaš novaca i nisi dovoljno prepreden, ostaješ na milost i nemilost onima koji jesu.

#49 [url]

Jul 19 13 7:48 PM

Skuli, ja zaista ne znam vise sta da mislim o toj Americi! Nisam nikad bila tamo, pa mogu da sudim samo na osnovu onoga sto procitam i sto mi drugi kazu.

Tu zemlju vodi pohlepa, a sa opet svaka inovacija u zadnjih 100 godina nam dolazi odande, ukljucujuci i ovaj internet zahvaljujuci kome smo se mi ovde upoznali i lepo se druzimo. Sve vrlo prakticno i bez cega vise obican zivot ne moze da se zamisli. Veovatno je bas pohlepa ta koja tera ljude da budu inovativni i daju sve od sebe, je u suprotnom propadaju. Smejemo se njihovom obrazovanju i tome sto ne znaju na karti da pokazu Pariz, a opet kad nesto dodje od njih to odmah prihvati ceo svet, jer je korisno.

Tako je verovatno i sto se zdravstva tice. Prihvataju da rade sve za novac, ali im to dodje i kao dobro ekperimentisanje, pa ce na kraju jednom i uspeti. I kad uspeju, opet ce oni biti inovatori i oni koji su izmislili novu metodu lecenja, pa ce svi da pojure tamo.

Nego, sad vlada pomama za lecenjem maticnim celijama! Opet prevara, jer ta metoda je tek u povoju i daleko od toga da moze da se izleci sve, bar za sad. A jadni ljudi kad su bolesni i izgube svaku nadu, nadju preko neta neke klinike (najcesce u Kini) koji im odmah nude lecenje maticnim celijama, kao da je lek za sve, za debele pare.

Evo sta kaze Miodrag Stojkovic, koje bolesti mogu da se lece i kako sve funkionise:
http://www.spebo.co.rs/site/index.php?option=com_content&view=article&id=55%3Astojkovi-o-mogunostima-leenja-matinim-elijama&catid=34%3Aspebo-news&Itemid=62&lang=sr

#50 [url]

Jul 19 13 11:32 PM

skulirana wrote:
Tako je prošla i naša mala Nora koju su poslali u Ameriku na alternativno liječenje za koje smo skupili 5 miliona kuna. Dijete se tamo, na odjelu zarazilo nekim gljivicama na mozgu i od toga umrlo.

U tim situacijama jedino me prijatno iznenadi kad vidim da u ljudima jos ima humanosti i saosecanja. Kad su mediji objavili vest da maloj Tijani treba milion dolara, u roku od nekoliko dana je sve prikupljeno. Valjda smo i vi i mi svesni da nam drzave ne vrede ni pisljiva boba, pa znamo da sve moramo sami.

Remove this ad

#51 [url]

Jul 20 13 12:00 PM

Ma užasno je to kad su tako mala djeca već bolesna. To je zbilja grozno.

Amerika je jedna velika država, mnogoljudna i bogata. Imaju gdje i s čim istraživati. Ima i pametnih ljudi kojima se da novac da nešto stvore. Mislim da je poanta u novcu i inteligenciji. Dolaze im i genijalci iz cijelig svijeta jer tamo imaju priliku zaraditi na svojim talentima.

Našla sam opet jedno lijepo pismo.

NA SVOM blogu dr. Kelly M. Flanagan, američki psiholog, na svojoj je internet stranici napisao dirljivo pismo svojoj kćeri koje je zainteresiralo i raznježilo čitav svijet, piše Huffington Post.

On je to pismo prvenstveno posvetio svojoj kćeri, "maloj slatkici", ali i svojoj supruzi i svim ženama koje nikad nisu čule ovaj "glas tate".

Nije izostavio ni buduće muškarce koje podsjeća na stvarne vrijednosti u životu i vezama.

Pročitajte dirljivo pismo.

"Draga Slatkice,

Nedavno smo tvoja mama i ja pretraživali Google. Na polovici upisivanja našeg pitanja, Google je ponudio listu najpopularnijih pretraga na svijetu. Na samom vrhu liste bilo je pitanje "Kako ga držati zainteresiranim?".

To me začudilo. Pregledao sam bezbroj tekstova o tome kako biti seksi i seksualan, kada ga voditi na sendvič, a kada na pivo te što raditi da bi se on osjećao pametnije i superiornije.

I naljutio sam se.

Mala moja, nije, nije bio i nikada neće biti tvoj posao da ga "držiš zainteresiranim".

Mala moja, tvoj jedini zadatak je da znaš duboko u sebi – u tom nepoljuljanom mjestu koje nije zbunjeno odbijanjem, gubitkom i egom – da si ti vrijedna interesiranja. (Ako se uvijek možeš da je i svako drugi vrijedan interesiranja, bitka tvog života najvećim će dijelom biti dobivena. Ali to je pismo za neki drugi dan).

Ako možeš vjerovati u sebe na ovaj način, bit ćeš privlačna u najvažnijem smislu te riječi: privući ćeš pažnju dečka koji je sposoban sam sebe zainteresirati i koji će željeti provesti svoj život investirajući svoj interes u tebe.

Mala moja, želim ti pričati o dečku kojeg nema potrebe držati zainteresiranim, jer on zna da si ti interesantna.

Nije mi važno ako stavlja laktove na stol dok jede – dok god svoje oči drži na tvom nosiću dok se smiješ. I ne može te prestati gledati.

Nije mi važno ako ne može igrati golf sa mnom – dok god se može igrati s djecom koju ćeš mu podariti i na sve divne i frustrirajuće načine otkrije da su ista kao ti.

Nije mi važno ako ne prati svoj novčanik – dok god prati svoje srce i ono ga vodi k tebi.

Nije mi važno je li jak – dok god ti daje prostora da pokazuješ snagu koju imaš u svom srcu.

Uopće mi nije važno za koga glasa – dok god tebi svakodnevno ukazuje čast i poštovanje u kući i svom srcu.

Nije mi važno koje je boje kože – dok god platno vaših života boji bojama strpljenja, žrtvovanja, ranjivosti i nježnosti.

Nije mi važno ako je odgajan u ovoj ili onoj religiji, ili ni u jednoj – dok god je odgajan da cijeni ono što je sveto i da zna da je takav svaki trenutak života i svaki trenutak života sa tobom.

I na kraju, mala moja, ako naiđeš na takvog muškarca, a on i ja nemamo ništa drugo zajedničko, bit će nam zajednička najvažnija stvar:

TI.

Jer, na kraju krajeva, mala moja, jedina stvar koja je potrebna da bi ga "držala zainteresiranim" si ti.

Tvoj vječno zainteresirani muškarac,

Tata"

#52 [url]

Jul 20 13 3:46 PM

Već par sata pokušavam da pošaljem poruku, ali nije bilo uspešno. Vidim da je Skuli poslala poruku sličnog sadržaja. Neću je menjati, vrlo je interesantno i poučno. Tako da smo se zajedno našle na istoj temi.

Što se tiče Amerike, ne volim da pričam o njoj, jer u meni izaziva nekakvu neprijatnost. Da li je zaista ona bogata, da li svi pametni umovi kod nje dobijaju šansu, to je za mene velika enigma. Samo mi je krivo što mnogo naših pametnih mladih ljudi iz okruženja odlaze u tu Ameriku, obećanu zemlju. Moja dobra drugarica je živela tamo, i to kao diplomatsko dete, gde je imala mnogo pogodnosti, ali kada je trebalo da upiše fakultet odabrala je kod nas Filološki - smer engleski i španski (koji joj je i danas tiha patnja). Zatim je svoju karijeru nastavila uz dodatno obrazovanje po Evropi kao vrstan prevodilac. Kada je trebalo službeno da se putuje u Ameriku uvek je na lep način odbijala da ide tamo, jer nije ni jednog trenutka poželela da se tamo ponovo nađe. Mislim da to mnogo govori. No, svako ima svoje mišljenje.

Dragi moji prijatelji-tračeri, posle ovih neprijatnih tema za nas, koje su sastavni deo života, htela sam da podelim nešto veoma lepo sa vama objavljenom na crnogorskom portalu "Žena sam ja", na koji vrlo često svratim i pročitam mnogo zanimljivosti.

"Divno: Pismo jednog oca ćerki

.....
TI.

Jer, na kraju krajeva, mala moja, jedina stvar koja je potrebna da bi ga „držala zainteresovanim“ si ti.

Tvoj vječno zainteresovan muškarac,

Tata

Ovaj post je, naravno, posvećen mojoj ćerki, mojoj Slatkici. Ali, želim da ga posvetim i šire.

Napisao sam ga mojoj ženi, koja je hrabro držala do svojih vrijednosti i uvijek me smatrala odgovornim da sam ona vrsta „dječaka“.

Napisao sam ga za svaku odraslu ženu koju sam upoznao u i van moje ordinacije – žene koje nikada nisu imale glas oca.

Napisao sam ga i za generaciju dječaka koji će biti muškarci i koje treba podsjetiti šta je stvarno važno – da bi moja djevojčica našla nježnog, životnog saputnika potrebno je da barem jedan od vas shvati ovo što sam napisao. Molim se za vas.

Autor, Dr. Keli Flanagan, je sertifikovani klinički psiholog sa praksom u Vitonu, Ilinois. Redovno piše o životu, ljubavi i društvu na svom blogu. Oženjen je, otac je troje dece i uživa da od njih uči kako je ponovo biti dete."

Za mene je ovo divan tekst, pun ljubavi jednog oca, toliko divnih poruka, ali pravih, ne sebičnih, nego poučnih i životnih, te bi mnogi očevi bi tako trebali i da razmišljaju.

Setim se onda svog predivnog tate, koji nažalost nije više sa mnom odnosno sa čitavom našom porodicom. Sećam se bezbrižnog detinjstva, divnog devojaštva, pa nadalje, njegove dobrote, razumevanja, životnih i poučnih saveta, njegovih simpatičnih dosetki, njegove velike ljubavi koju je neizmerno pokazivao i meni i sestri. Do god budem živa, uvek ću se sećati mog najboljeg tate na svetu sa puno ljubavi i ponosa! Ovo sam vam pomenula ne zato da bih pokazala tugu, nego radost u srcu i ponos sto sam imala tako divnog tatu.

Srdačan pozdrav u ovo nedeljno popodne šaljem svim mojim dragim tračerima!

Karl Sandberg

#53 [url]

Jul 21 13 4:13 PM

Dragi moji tračeri, danas je nedelja, vreme kada se porodica okuplja na zajedničkom ručku. Spremaju se razna lagana letna jela a obavezno i poslastice. Bila sam vredna i napravila lepu tortu od kajsija, pošto ih ovde kod nas ima u izobilju, što bi rekli dobro su rodile.

Izvolite, poslužite se i uživajte ...

KAJSIJA (Prunus armeniaca)

Najverovatnije potiče iz predela Srednje Azije i severoistočne Kine, u blizini ruske granice.

Kajsija je voće najbogatije vitaminom A, te štiti kožu od sunca i zagađenog vazduha, oči i pospešuje noćni vid.Kajsija sadrži i vitamin C u velikim količinama, karoten i lipide (masti). Pospešuje stvaranje crvenih krvnih zrnaca i dobra je u borbi protiv anemije, reumatizma i bola u uhu. Bogata je kalijumom i puna vlakana, izvor gvožđa i bakra, te esencijalnih minerala važnih za zdravlje, pomaže u smanjenju rizika od bolesti raka i kardiovaskularnih obolenja.

Preporučuje se da se pojedu barem tri kajsije dnevno da bi se zadovoljila potreba organizma za karotenom. Sezona kajsija je od početka juna do kraja avgusta, van sezone mogu se jesti smrznute, suve ili u kompotu!

Može se koristiti kao maska za lice. Uzmite tri sveže kajsije, jednu supenu kašiku pavlake ili jogurta, malo limunovog soka. Kada to sve izmešate, stavite mešavinu na kožu i ostavite da deluje 20 minuta. Ova prirodna maska daje koži baršunast izgled i svežinu.

Kajsija se konzumira na bezbroj načina. Npr. pomešajte sok od kajsije s jabukovim sirćetom, uljem i senfom, preliti ga preko zelene letnje salate. Možese pripremiti salata s kajsijama za podnevni obrok: isecite kajsije na tanke kriške, pomešajte ih s usitnjenim bademima i iseckanim filetima piletine.

Sve vas pozdravljam i

Karl Sandberg

#54 [url]

Jul 21 13 4:32 PM

BebaiMira, super ti je torta. Mljac...

Na web stranicu Turističke zajednice Australije pristižu zbilja svakakva pitanja pa evo nekih od njih:

Pitanje iz SAD-a: Hoću li moći vidjeti klokane na ulici?
Odgovor: Ovisi o tome koliko ste popili.

Pitanje iz Švedske: Želim pješice prijeći razdaljinu od Pertha do Sydneyja. Mogu li pritom pratiti željezničku prugu?
Odgovor: Svakako, to je samo 3000 milja, ponesite si malo više vode...

Pitanje iz Švedske: Je li u Australiji sigurno trčati po grmlju?
Odgovor: Znači, točno je ono što se priča o vama Šveđanima...

Pitanje iz Velike Britanije: Ima li u Australiji bankomata?
Možete li mi poslati popis svih bankomata, ako ih ima, u Brisbaneu, Cairnsu, Townsvilleu i Hervey Bayu?
Odgovor: Od čega je vaš zadnji rob umro?

Pitanje iz SAD-a: U kojem smjeru je sjever u Australiji?
Odgovor: Okrenite se prema jugu i onda skrenite za 90 stupnjeva.
Kontaktirajte nas kad stignete ovamo i poslat ćemo vam ostatak uputa.

Pitanje iz Velike Britanije: Smijem li unijeti beštek u Australiju?
Odgovor: Zašto? Samo jedite prstima, kao i mi.

Pitanje iz SAD-a: Možete li mi poslati raspored koncerata Bečkih dječaka?
Odgovor: Au-stri-ja je ona simpatična državica koja graniči s Njemačkom, koja je... ma, nije bitno. Svakako, zbor Bečkih dječaka pjeva svakog utorka navečer u Kings Crossu, odmah poslije utrki nilskih konja. Dođite goli, za nudiste je besplatno.

Pitanje iz SAD-a: Možete li mi dati neke informacije o utrkama nilskih konja u Australiji?
Odgovor: A-fri-ka je veliki trokutasti kontinent južno od Europe.
Au-stra-li-ja je onaj veliki otok usred Pacifika na kojem nema...
ma, nije bitno. Svakako, utrke nilskih konja održavaju se svakog utorka navečer u Kings Crossu. Nudistima ulaz besplatan, dođite goli.

Pitanje iz Francuske: Imate li vi u Australiji parfeme?
Odgovor: Ne, Mi ne smrdimo.

Pitanje iz Amerike: Razvio sam novi proizvod, izvor mladosti.
Možete li mi reći gdje bih ga u Australiji mogao dobro prodati?
Odgovor: Svugdje gdje su se Amerikanci okupili u većem broju.

Pitanje iz Italije: Možete li mi reći na kojim mjestima u Tasmaniji ima mnogo manje žena nego muškaraca?
Odgovor: Da, u gay-clubovima.

Pitanje iz Velike Britanije: Mogu li u Australiji nositi cipele s visokom petom?
Odgovor: Vi ste britanski političar, je li tako?

Pitanje iz Francuske: Slavite li vi u Australiji Božić?
Odgovor: Samo na Božić.

Pitanje iz SAD-a: Molim da mi pošaljete popis svih liječnika u Australiji koji raspolažu serumom protiv ugriza zvečarki.
Odgovor: Zvečarke žive u A-me-ri-ci odakle VI dolazite. Sve australske zmije su neotrovne, potpuno bezopasne i lako ih je pripitomiti.

Pitanje iz Njemačke: Ima li u Australiji samoposluživanja i može li se mlijeko kupiti tijekom cijele godine?
Odgovor: Ne, mi smo miroljubiva civilizacija veganskih lovaca i skupljača. Mlijeko je protuzakonito.

Pitanje iz SAD-a: Imam pitanje o jednoj poznatoj životinji iz Australije, ali sam zaboravio kako se zove. To je neka vrsta medvjeda koja živi na drveću.
Odgovor: Zovu se skočimedvjedi. Tako ih zovu jer skaču s grana i pojedu mozak onom tko prođe ispod njih. Možete ih odbiti od sebe tako što ćete se politi ljudskom mokraćom prije nego što krenete u šetnju.

Pitanje iz SAD-a: Bio sam u Australiji 1969. na dopustu iz vojske, i htio bih stupiti u kontakt s curom s kojom sam se viđao dok sam bio u Kings Crossu. Možete li mi pomoći?
Odgovor: Da, ali još uvijek ćete ju morati plaćati po satu.

Pitanje iz SAD-a: Hoću li moći razgovarati na engleskom u većini mjesta koja planiram posjetiti?
Odgovor: Da, ali ćete ga prvo morati naučiti.

Uvijek me je facsciniralo znanje prosječnog USA turista.

lijep pozdrav

#55 [url]

Jul 22 13 12:15 AM

BebaiMira, mljac! Super ti je ta torta!

Skuli, ja napisah nekoliko postova iznad da zaista ne znam sta da mislim o toj Americi. S jedne strane im se svi smeju na neobrazovanju (s razlogom), a opet toliko unapredise svet. Jeste da su tome doprineli dosta oni koje dovedu iz Evrope, pa im daju dobre uslove i plate, ali toga je bilo vise ranije. Danas se moze reci da su i sami dosta toga stvorili.
Cudna zemlja, cudan sistem, a ljudi mi deluju nekako skroz autisticni, kao da niko drugi na svetu ne postoji sem njih.

#56 [url]

Jul 22 13 3:08 PM

Antigona,
ne znam točno, ali oni su bili velika i bogata nacija, donedavno najbogatiji i najmoćniji u svijetu. Navodno ih je već Kina skinula s pijedestala.
I inače se Azija sprema preuzeti dominaciju u svijetu.
Sama Amerika je svoje ljude odgajala da su najmoćniji i posebni, vladari svijeta. Rusija nikada nije bila ispred njih po bogatstvu. SSSR je bio pun sirotinje, očajni standard, a što su se takmičili sa USA, bilo je stvar hladnog rata.
Nisam nikada čula da netko s toliko ponosa govori iz koje je države kao što to govore Amerikanci.
Pozadina uspjeha u životu od njih leži u snazi i znanju da se radi 365 dana tjedno, sa satnicom koliko je potrebno da bi se gomilao novac. Neki su tu uspješniji, neki žive na socijalnoj pomoći, ali onda u prikolicama i bogu iza leđa. USA je zemlja kontrasta. Onih koji su uspjeli i onih koji nisu.
Koliko sam čula o njihovom obrazovanju, to jako varira, od jadnih školica do elitnih. Samo o novcu ovisi u koju školu se može ići.
Uopće, ovo što je sad stiglo k nama, neoliberalni kapitalizam, kod njih nikada nije ni bilo drugačije.
Ono što mene fascinira u toj zemlji su brojni beskućnici, koji bi mogli živjeti, doduše u nekoj kamp kućici od socijalne pomoći, ali oni žive vani, bez ikakvog doma, čak tako u grupama. Kao da je to revolt prema teškim standardima koja ima ta zemlja za stjecanje statusa.
Što se tiče nauke, ima ih, imaju novaca, mislim da odabiru najbolje i najambicioznije i oni stvaraju taj napredak.
Osobno vjerujem da je već kloniran čovjek, ali se to drži u tajnosti, negdje u nekim laboratorijima. Strah me samo što će se desiti kad to izađe van.
Ma, uopće, nikada ne bih tamo živjela. Tamo trebam raditi ko konj, ako mi se posreći, dobila bi 5 slobodnih dana u godini, a druga mi je opcija da propadnem i budem beskućnik.
Nisu me nikada privlačili, oduvijek sam ih doživljavala kao drušvo u kojem se život bukvalno kupuje.
Žao mi je samo što se Europa pretvara u drušrvo kao što je njihovo.

lijep pozdrav

#57 [url]

Jul 22 13 6:31 PM

Skuli i Antigona vrlo lepo ste rekle šta mislite o Americi, sve to stoji. Ja sam uvek bila rezervisana što se tiče Amerike, uvek mi je bila veštačka tvorevina, da ne spominjem istoriju, o kojoj na ovim našim prostorima mi jako dobro znamo.

Amerikanci doživljavaju svakog kao pretnju koga ne poznaju, a vrlo se trude da i ne upoznaju nikoga, da ne bi videli da nisu ništa bolji od drugih. Američka vojska "tura nos" u svaki kutak ove naše planete, kao da im je otac to ostavio. Šta američki vojnik traži van njenih granica? Koji su ciljevi onoga ko ih šalje u tuđe zemlje? I kako se usuđuju da sebi uzimaju prava koja drugima osporavaju?

Nobelovac Džozef Stiglic: Američki san postao mit, političkim sistemom sve više liči na pravilo ‘jedan dolar, jedan glas’
Izvor: Tanjug

Američki san je postao mit, izjavio je američki ekonomista i dobitnik Nobelove nagrade Džozef Stiglic.
Stiglic, profesor na Univerzitetu Kolumbija, rekao je u intervjuu za nemački časopis „Špigl“ da je finansijski sektor krivac za sve veću nejednakost između bogatih i siromašnih u SAD.
„Verovanje u Američki san je i dalje snažno, ali već 20 godina nema nikakvog boljitka za prosečnu američku porodicu. Sa druge strane, najbogatijih jedan odsto stanovništva zarađuju 40 odsto više samo u jednoj nedelji nego što petina najsiromašnijih zaradi u celoj godini. Ukratko rečeno, postali smo podeljeno društvo. Amerika je stvorila veličanstvenu ekonomsku mašinu, ali najveći deo tog preimućstva odlazi najbogatijima“, ukazao je Stiglic koji je 2001. dobio Nobelovu nagradu.
U poslednjih nekoliko decenija u zemlji je dramatično povećana nejednakost u prihodima i bogatstvu, rekao je Stiglic i kao primer naveo da je 2011. šestoro naslednika imperije „Vol Mart“ upravljalo bogatstvom od blizu 70 milijardi dolara, što odgovara imovini svih najsiromašnijih 30 odsto američkog društva.
Uprkos mitu da siromašni u SAD postaju bogati, „životne šanse mladih građana više zavise od primanja i obrazovanja njihovih roditelja nego u bilo kojoj drugoj razvijenoj industrijskoj zemlji za koju postoje podaci.
„Verovanje u Američki san pojačavaju anegdote, dramatični primeri pojedinaca koji su uspeli da se sa dna popnu na vrh. Verovanje u Američki san nije potkrepljeno pravim podacima“, rekao je Stiglic.
Na pitanje da li misli da je slogan „99 odsto“ iz pokreta „Okupiraj Volstrit“ ispravan i ko su zaista tih preostalih „jedan odsto“, Stiglic je rekao da je to grupa ljudi koja dobija 20 do 25 odsto ukupnog prihoda i da je njihov udeo udvostručen u poslednjih 30 godina.
„Oni poseduju oko 35 odsto ili više ukupnog bogatstva. Oni imaju najbolje kuće, najbolje obrazovanje i najbolji način života“, ukazao je Stiglic.
Podsećajući da je bivši američki republikanski predsednik DŽordž Buš tvrdio kako SAD nemaju dovoljno novca za zdravstveno osiguranje siromašne američke dece, što bi koštalo nekoliko milijardi dolara godišnje, a da su odjednom imale 150 milijardi dolara da uliju u spasavanje osiguravajuće kompanije AIG, Stiglic je rekao da to govori „da nešto nije u redu sa našim političkim sistemom“.
„To više liči na pravilo ‘jedan dolar, jedan glas’ nego na ‘jedna osoba, jedan glas’“, predočio je Stiglic i kratko prokomentarisao:
„Devedeset devet odsto prema jedan odsto. To zaista zvuči kao odlična okolnost za revoluciju. Zašto stvari i dalje stoje tako mirno u SAD?“, zapitao je Stiglic.

Srdačan pozdrav za drage tračere!

Karl Sandberg

#58 [url]

Jul 23 13 11:02 AM

Dragi moji tračeri, htela sam da podelim sa vama nešto neobično ali meni veoma zanimljivo, šta sve mogu modni kreatori da naprave, ....

Neobične haljine

Haljine od banane, paradajza, luka, crvenog kupusa, jaja i žvakaće gume

Čokoladna haljina

Haljina napravljena od čokolade kreacija nemačke pekarske grupacije Lambertz.

Haljina od listova kupusa

Haljina od cvetova

Haljina od recikliranog papira

I za kraj da se vratimo u naš svet, sada su moderne haljine raznih dužina, a evo i jedna što se meni dopada: bela letnja haljinica.

.

Svima jedno veliko ciao, prijatan i lep dan vam želim!

Karl Sandberg

#60 [url]

Jul 23 13 2:07 PM

skulirana wrote:
Zanimljive i neobične haljine.

lijep pozdrav

Drahá Skulirana už som sa dávno tak dobre nezasmiala ako teraz.
To píšeš o slovenských bankách a politikoch ??????? - Tak to vyzerá aj u nás.
Pozdravujem malú princezničku a

BebuiMiru Antigonu Lilu Marka i nášho " strateného " Alena

Remove this ad

Quick Reply

bbcode help