Remove this ad

#41 [url]

Aug 30 13 4:59 PM

Re: Muhteşem Yüzyıl / Veličanstveno stoljeće vol. 14

BebaiMira wrote:
Ali pošto su jako izmešani šta je tek onda u onim udaljenim azijskim mestima, to je velika enigma.

Ne smem ni da razmisljam!

Istanbul je cudan! Oni takvim ponasanjem i time sto se lepo obuku misle da su blize Evropljanima.
Rekoh, forma je vaznije od sustine.

Quote    Reply   
Remove this ad

#42 [url]

Aug 30 13 6:05 PM

Antigona, i ja sam dobila sada taj dojam.
Ona Canova izjava koju je dao mi je dočarala njihove prave vrijednosti. Čovjek koji otvoreno kaže da nikada nikoga nije volio i time se hvali i ne boji se osude, nego će dobiti pohvale je, po mom shvaćanju, bolesna osoba. Ako to prolazi u njihovom društvu, ok, samo meni se sve to što sam saznala ni malo ne sviđa. Što meni znači da me tamo netko krasno ugosti, da se pokaže kao savršen domaćin, a sve je samo forma?
Do prije 4 godine nisam ništa znala o Turskoj, a s ovim što sam saznala, nisam baš sretna.
Neću dalje pričati. Nemam ništa lijepo za reći.

Quote    Reply   

#43 [url]

Aug 30 13 10:21 PM

Pišemo i razmišljamo o događajima koji su vezani za ovu našu seriju, pa saznavanjem neke istine o nama nepoznatom narodu, uočavamo velike razlike, te nam je to neshvatljivo, jer smo mi sasvim drugačiji. Za mene je to jedna velika dijametralna barijera, koju ne mogu da shvatim.

Postoji mesto gde Ljubav počinje i mesto gde Ljubav prestaje - a Ljubav ne traži ništa

Karl Sandberg

Quote    Reply   

#44 [url]

Aug 30 13 11:56 PM

Skuli, samo ti pricaj, nama ne smeta!

Haha, vidis kako ne umes da razmisljas na turski acin! Ti si shvatila kao istinu to sto je ovaj kreten, Can rekao kako nikad nikog nije voleo. A sta mislis da li je rekao istinu? Mozda jeste, ali uzevsi u obzir ono sto znam, pre bih rekla da nije, nego se tako u istanbulkoj carsiji ispada dasa.

Quote    Reply   

#45 [url]

Aug 31 13 9:03 AM

Skuli, zašto ne bi pisala, to je samo tvoje mišljenje, koje nam daje podstreka da i mi svi razmišljamo i iznosimo naša viđenja.

Antigona, kako izrečena laž može da bude istina? Kakva je to istanbulska čaršija koja to prihvata i naslađuje se. Ne mogu da ih razumem. Inače ne volim žutu štampu ni kod nas.

Postoji mesto gde Ljubav počinje i mesto gde Ljubav prestaje - a Ljubav ne traži ništa

Karl Sandberg

Quote    Reply   

#46 [url]

Aug 31 13 1:34 PM

Antigona, još davno, kao studentica sam upoznala jednog takvog tipa kao što je Can. On je moje godište. Rekao mi je da je samo 2 puta u životu bio zaljubljen i da se njemu to više ne može desiti. Ja sam tada buljila u njega i pitala kako zna da se više neće zaljubiti? Rekao mi je - Znam, sigurno neću. On je inače bio i ostao tip kao Can, samo što je oženio neku curu koju stalno vara. Sad je već i prilično ofucan, ali još uvijek je aktivan u varanju žene.
Tako i Can, možda je bio zaljubljen, ali ne vjerujem da je ikoga zaista volio, takvi tipovi vole sami sebe, odatle i depresije i problemi o kojima Meryem u intervjuu priča - da je pun problema i da mu je bila sestra milosrdnica. Odatle i želja za slikanjem u društvu ljepotica i eksponiranjem u javnosti da bi dobio na važnosti. To su prazni tipovi bez pravih emocija, ma čista nula za moj pojam.

Bim, jako sam se razočarala u ono što sam shvatila o Turcima, nemam volje o tome pričati. Kad otkrijem nešto lijepo, onda ću.

Quote    Reply   

#47 [url]

Aug 31 13 10:27 PM

Antigona, baš si odlična, kako si divno opisala onog tipa što stalno vara, a nastavlja "iako je ofucan" . A za Cana, nemam reči sa njim je .

Skuli na tu temu zaista treba staviti tačku, a onda ćeš ti nama pričati neke lepe priče, pošto ti to tako dobro znaš i umeš.

Karl Sandberg

Quote    Reply   

#48 [url]

Sep 1 13 12:02 AM

Skuli, verovatno ima tipova koji su zaista takvi. Ali pitanje je sta je bio smisao njihovog zivota? Ako su ziveli samo za to da se pokazu i da budu vidjenji, onda se i nisu izgradili u nekom drugom smislu. Sta im onda preostaje pod stare dane, osim da i dalje lazu sebe i druge i da padaju u depresije?

A u Turskoj upravo imas sijaset takvih, to je tamo skoro pa pozeljan model ponasanja. Mislim na to da se tako predstave u javnosti, a o onome kakvi su izmedju cetiri zida i ne razmisljam.

Quote    Reply   

#49 [url]

Sep 1 13 9:57 AM

Antigona, nemam pojma što je smisao njihovog života i zašto su takvi. To je kod njih neki feler u glavi. Prije bi rekla jurnjava za nekim ispraznim stvarima i nedostak pravih osjećaja.

Quote    Reply   

#50 [url]

Sep 1 13 2:22 PM

Skuli, e pa vidis, to je u Tuskoj pozeljno, a plus sto takvo ponasanje puni stranice zute stampe, pa ga onda i mediji podsticu.

Quote    Reply   
Remove this ad

#51 [url]

Sep 1 13 4:00 PM

Izgleda da bi svi bili sultani s haremom. No, baš me briga za to.
Čak i u našem podneblju takve muškarce većina sažaljeva.

Dobri su mi Rusi na svom forumu. Pogledajte što su stavili za onaj dan kada je trebala biti prikazana najava, a nije je bilo:

Kaže Timur: Hvala na gledanju reklame na STAR TV-u

Sve ovo skupa mi se sve manje sviđa. Ako bude i kad bude, gledat ću, do tada, baš me briga. Jadni ti glumci u Turskoj.

Quote    Reply   

#52 [url]

Sep 1 13 11:48 PM

Drago forumsko društvo, želim vam dobro veče. Prošli su dani odmora - dosta dugo sam bila izvan zemlje - skoro cijelo ljeto. Vidim da se ništa novoga nije dogodilo oko naše serije. Još uvijek je saga o Meryem aktualna, još nema najava. Pri kraju treće sezone rekla sam da ne znam hoću li uopće gledati četvrtu sezonu. I još razmišljam - serija je stvarno otišla daleko od povijesnih činjenica, od logike, daleko od umjetnosti, daleko od zdrave pameti.....

Budući da smo ovdje uvijek lijepo diskutirali, razmjenjivali mišljenja, bili tolerantni, bit ću i ovaj put iskrena i reći da sam razočarana načinom kako se ovdje komentira žuta štampa, život i mentalitet u Turskoj. Zanima me tko je od svih ovdje na forumu živio u Turskoj i upoznao taj mentalitet?

Iznenađuje me da se jedan narod i način života procjenjuje prema pisanju žute štampe i serija. Zaboga, pa okrenimo se oko sebe i pogledajmo koliko takvih kao taj istrošeni šarmer Can živi oko nas? Pa ne žive takvi tipovi samo u Turskoj!
Kako piše naša štampa? Koliko žutila ima oko nas? Kakvi su odnosi među našim glumcima, pjevačima, zabavljačima? Tko se sve kod nas smatra "celebrytima" i tako se predstavlja? Kako se kod nas dobivaju uloge? Koliko javnih osoba ima problema s neplaćenjem alimentacija za ostavljene žene i djecu? Koliko "šarmera" kod nas po raznim "žutim" časopisima i revijama priča bajke o svom životu?

Imala sam prilike provesti dosta vremena u Istanbulu. Rekla bih da je to velegrad - sa svim popratnim i dobrim i lošim osobinama koje ima svaki velegrad. Turska ima 70 miliona stanovnika, to je kao tri i pol bivše Jugoslavije - Jugoslavija je imala 20 miliona, a samo Istanbul ima 17 miliona stanovnika - pa naravno da je mentalitet, život, pogledi na život različiti.

Trebali bismo biti oprezniji kod karaktiriziranja nekoga koga ne poznajemo. Lošije je kad donosimo odluke površno poznavajući nekoga ili nešto, nego kad uopće ne poznajemo.

Ne zamjerite - ja samo želim da prema različitostima budemo tolerantni, i ne sudimo iako površno poznajemo ljude, običaje, način života.

Quote    Reply   

#53 [url]

Sep 2 13 10:08 AM

Srdačan pozdrav draga Sviha. Drago mi je da si se javila, posle odmora. Uvek rado čitam tvoje postove. Vidiš i sama da se ništa po pitanju serije nije desilo. Da, mi razmenjujemo i diskutujemo sa tolerantnošću o seriji. Pričali smo ono što je turska žuta štampa pisala, jer nam je to bilo jedino dostupno. Znam da se ne možemo osloniti na njihove izvore, ali eto i to nas je zainteresovalo te smo tako postupili što mislim da nije strašno. Ovde svako ima pravo da kaže ono što misli, pa ne vidim da budeš razočarana. Nisam živela u Turskoj i nisam upoznala njihov mentalitet, ali nešto vrlo malo što znam stoji činjenica da postoji različitost kod njih, koja je meni strana i daleka . O našoj žutoj štampi možemo da pričamo, koja takođe piše sve i svašta, mnoge nebuloze i netačnosti, ali ovde je u pitanju Veličanstveno stoljeće. Nemam šta da ti zamerim, jer ti uvek, ali baš uvek, otvoreno kažeš svoje mišljenje, što pozdravljam.

Karl Sandberg

Quote    Reply   

#54 [url]

Sep 2 13 10:24 AM

Draga Sviha, dobro nam došla natrag na forum, kao i uvijek rado čitam tvoje postove.

Mi smo komentirali, kao što kaže Bim, ono što nam je bilo dostupno i rekli smo da nam se to ne sviđa. Osobno sam rekla da o tome više ne želi razglabati, kada otkrijem nešto lijepo, onda ću pisati.
Nisam ja osudila Turke u cjelini, to ne bih ni mogla jer ih ne poznam dovoljno, a i nije moj običaj da osuđujem narode ili bilo koga. Samo sam rekla da mi se, ovo što sam imala prilike saznati, ne sviđa.

Quote    Reply   

#55 [url]

Sep 2 13 4:21 PM

Drago moje društvo, lijepo je kad ovako mirno i lijepo razmjenjujemo mišljenja, ako nam mišljenja i nisu identična, zaista je ugodno razgovarati i suprostavljati stavove (ako su suprostavljeni) i pri tom nikoga ne uvrijediti, niti se osjećati uvrijeđenim.
Ja mislim da donekle poznajem Tursku - ali daleko je to od jako dobrog poznavanja, da bih o svemu sve znala. Nisam ni neki turskofil, niti advokat te zemlje. Javila sam se jer su me zasmetale neke rečenice, za koje mislim da su rezultat predrasuda.
Naprimjer:
...Turska je zemlja bazirana na foliranju....
...žene su u podređenom položaju....
...Europljani su opušteni i iskreni..
..u Turskoj je javno mišljenje pogrešno formirano..
..oni se takvim ponašanjem i time što se lepo obuku misle da su bliže Europljanima...

Kao prvo, u Turskoj, većina ljudi ne teži biti Europljani, niti misle da bi tome trebalo težiti. Većina prosječnih ljudi s kojima sam imala priliku razgovarati i većina poslovnih partnera, ne smatra da je ulazak u Europsku uniju prioritet Turske, niti da bi ona tome trebala težiti.
Žene u Turskoj imaju poseban status, nisu podređene. Točnije bi bilo reći da su zaštićene. U većini hotela, kafića, restorana, ne poslužuju žene. Na ulici vidite obitelji u kojima otac nosi dijete, brine se o njemu, a majka uz njih lagodno šeta. Uostalom, Turska je od 1993. do 1996. godine imala ženu - Tansu Cille za premijerku.
Žene su kod nas dobile pravo glasa poslije drugog svjetskog rata, a u Turskoj od 1930. imaju pravo glasa, a od 1934. godine pravo sudjelovanja na izborima.

A glumice i žene koje se udaju za starije i ružnije muškarce? Ni to nije samo turski fenomen. Sjetimo se samo za primjer - Sofije Loren i Carla Pontija!!!

Naravno da ima puno običaja koji su različiti od naših, ali to ne znači ni da su bolji od naših, niti da su gori od naših običaja. Jednostavno, različiti smo, i to trebamo tako prihvatiti.

Sve ovo pišem, a zapravo želim reći samo jednu misao: ne bi trebalo nešto što nije jednako našim uvjerenjima, shvaćanjima, običajima, smatrati lošijim, primitivnim, nazadnim.

I Izrael je za nas - kao i Turska - jako različit. A Kina, Japan? Koji su to tek različiti običaji i mentaliteti drugačiji od naših!
A tko od nas može reći da je Japan primitivan?

Eto, neću vas više gnjaviti svojim razmišljanjima i pisanjima. Ja sam gledajući ovu seriju mislila da ću nešto naučiti o razdoblju Osmanskog carstva, da ću saznati više o društvu tog doba, običajima. I moram reći da sam razočarana: scenarijem, radnjom, režijom.
Ali isto tako priznajem da ću i dalje gledati...bar početne epizode sljedeće sezone....pa ću odlučiti.

Pozdrav svima

Quote    Reply   

#56 [url]

Sep 2 13 4:25 PM

Sviha, nekako osecam da si mene prozvala svojim postom.
Ja sam se prva ogradila da ne poznajem mentalitet cele Turske, pa sam pricala samo o Istanbulu i o mentalitetu koji poznajem. I zakljucila da su zaista onakvi kakve sam ih opisala. Nemoj da se ljutis, to je moj dozivljaj. Kako je to najveci grad, gde su centri filmske industrije i stampe, onda je logicno da im se taj model ponasanja namece kroz medije. Neki ga prihvate, a neki ne.

U Istanbulu onaj ko je uspeo, taj smatra da treba da se ponasa kao Evropljanin, makar sve to bilo na silu. Sto se skuplje obuce i sto vise izlazi po poznatim mestima, smatra da je blize tome. Mene u principu nervira kad se ljudi predstavljaju onakvima kakvi nisu, a to je tamo cest slucaj. Ja smatram da Turci ne treba da beze od onoga sto jesu (ili onoga sto su bili), jer ce takvi biti mnogo zanimljiviji drugima, a ne ovako, pokusavajuci da imitiraju.

Ima tablioda i zute stampe svuda, pa i kod nas, ali je pitanje koliko ona utice na modele ponasanja. Kod nas svakako manje nego kod njih, a opet vise nego u Engleskoj.

Nadam se da nisam nikoga uvredila, a ako jesam ja se najiskrenije izvinjavam!

Quote    Reply   

#57 [url]

Sep 2 13 4:36 PM

Sviha, kucale smo post u isto vreme, pa nisam videla ovaj poslednji.

sviha123 wrote:

...žene su u podređenom položaju....
...Europljani su opušteni i iskreni..
..u Turskoj je javno mišljenje pogrešno formirano..
..oni se takvim ponašanjem i time što se lepo obuku misle da su bliže Europljanima...[/color]

1. Zene jesu u podredjenom polozaju, ali ne u smislu da ih neko bije i zlostavlja (mozda ima i toga), nego po obicaj nom pravu. Znam da su zakonski jako zasticene, ali zakon je jedno, a zivot je drugo.

2. Evropljani zaista jesu opusteniji i iskreniji. Evropljanin kad ti nesto kaze, ili te nesto pita, on ne razmilja da ne bi trebalo iz nekog razloga da ti kaze istinu, jer ne vidi svrhu laganja.

3. Nisam rekla da je u Turskoj javno misljenje pogresno formirano, nego da ga mediji kreiraju na odredjen nacin, a to nije isto.

4. Zaista odredjeni krugovi misle da su garderobom blizi Evropljanima. To na kraju vidimo i u ovoj seriji. Na kraju, svaki Tucin koji moze to da priusti, salje decu na studije po Evropi, iako imaju i svoje univezitete, za koje verujem da nisu losi.

A za to da vecina Turaka ne zeli da udje u EU, to verujem. Ali im se opet to namece kroz medije. Jednom sam pricala o proevropskim Turcima i onima koji to nisu, pa se ova prica poklapa s tim.

Inace, tamo su muskarci mnogo revnosniji u placanju alimentacije, bas iz razloga sto se muskarac jos uvek dozivljava kao pater familias, pa je na neki nacin sramota da to izbegava i da prepusti sve zeni.

Quote    Reply   

#58 [url]

Sep 2 13 6:31 PM

Ma, Antigona, dušo, ni na koga se ja ne ljutim. Jako mi je drago da razgovaramo, dijelimo mišljenja, pa ako se ne slažemo, ništa tragično. Svatko od nas ima svoja iskustva, svoja saznanja, svoje stavove. I ne moramo se slagati - dapače, razmjenjujući mišljenje s drugim ljudima, tako propitkujemo svoje mišljenje i stavove.
Dosadilo mi je već pričati samo o tome tko je koga istjerao iz serije. I kad već spominjem i aludiram na Meryem i Timura, moram reći da mi je jako žao da Meryem neće više glumiti Hurrem. Nekako sam poistovjetila Hurrem s Meryem. Gledala sam nekoliko epizoda serije Djevojka imena Feriha da vidim kako glumi glumica koja će utjeloviti Hurrem. Nije me se dojmila njena gluma. Ne znam kad je serija Feriha snimana, je li od tada napredovala u glumi, ali nekako sam skeptična. No, vidjet ću....

Pozdrav svima

Quote    Reply   

#59 [url]

Sep 2 13 6:33 PM

Evo, ponovit ću što sam ja saznala i što mi se ne sviđa.

Glumci u ovoj seriji ne nose odjeću razdoblja koje se prikazuje, izmišljena je neka nikada postojeća odjeća. Zašto, ako se oni svoje ne srame ili smatraju da nebi bila dovoljno atraktivna? S tim u vezi moram reći da su promo slike za Fetiha puno bolje, tamo je nošnja bolje pogođena iako je uglancana onako kako onda nije mogla biti.

Halit je u početku serije glumio dušom i srcem, onda je žuta štampa pisala da su on i Meryem u vezi, Halit svoju glumu totalno mijenja, postao je cjepanica na ekranu. Zašto je javno mnijenje i žuta štampa promijenila njegovu glumu?

S najavom se rasteže kao da se trebaju poroditi pa nas stavljaju u iščekivanje. Zašto ne kažu, najava će biti 2.9. u 20.30? Čemu otezanje i lažne najave? Nije li to laganje publici?

Žuta štampa je napisala toliko izmišljenih laži samo o Meryem, nakon njenog odlaska iz serije, da se normalan čovjek nad time mora zgroziti. I nije ona jedina o kojoj se bezočno laže po tim njihovim novinama.
Ne pratim inače svjetsku žutu štampu, o našoj pročitam ponešto i nikada se čovjeka ne gazi ovako bezočno kako oni to rade.

Što se tiče prava glasa žene i njenih prava općenito, složila bih se da je sve to samo forma, život turskih žena je nešto potpuno drugo. Muslimanske udruge su, pročitala sam, pozivale žene da ne gledaju ovu seriju i glumce na ekranu. Gdje toga još ima? Kod nas bome nema.
Čak je i Erdogan pokušao ukinuti ovu "raskalašenu" seriju vođen željama svojih birača.
Moje je mišljenje da su oni zaista unakazili prikaz vladavine jednog od svojih najvećih sultana, srozavajući seriju na nivo teške sapunjare i da se njegovo ime koristi samo u svrhu ostvarivanja profita jednog producenta.

I, za karaj, ovo nije osuda Turske, ovo je moje mišljenje o seriji i nekim stvarima u Turskoj.

Quote    Reply   

#60 [url]

Sep 2 13 7:04 PM

skulirana wrote:

Halit je u početku serije glumio dušom i srcem, onda je žuta štampa pisala da su on i Meryem u vezi, Halit svoju glumu totalno mijenja, postao je cjepanica na ekranu. Zašto je javno mnijenje i žuta štampa promijenila njegovu glumu?

Ovo zaista ne znam da igde moze da se desi, pa ni kod nas! Mislim da bi takav glumac cak izgubio posao.

Sto se nasih tabloida tice, evo razvlace vec mesecima pricu o Severini i Milanu, ali kad god pocitam, sve je manje i manje komentara. Sto ce reci da ljudi vremenom gube interesovanje.

Quote    Reply   
Remove this ad
Add Reply

Quick Reply

bbcode help